Jak předejít problémům s erekcí?
Selhání v posteli dokáže mužům nepříjemně podkopat sebevědomí. Slabá nebo žádná erekce znemožňuje užívat si pohlavní styk. A nejen mužům. Kvůli zvadlému penisu je zklamaná i partnerka.
Poruchy erekce však nejsou náhodné, lze je zcela přesně dohledat a identifikovat jejich příčinu. Důvodů vzniku může být hned několik, kvůli čemu ten konkrétní musí posoudit specializovaný lékař.
Dnešní článek by si měli přečíst i muži, kteří jsou zatím se svou erekcí spokojeni. Problémy s erekcí totiž přicházejí nečekaně. Mohou se objevit kdykoliv. Právě proto je načase myslet na vhodnou prevenci, která zabrání vzniku poruch nebo je alespoň co nejvíce oddálí.
Table of Contents
Občasná porucha erekce není hned nemoc
Náhlé jednorázové nebo vysloveně občasné selhání nemusí ihned poukazovat na poruchu erekce. Nejčastěji se jedná o náhodné vlivy, které však neohrožují zdravotní stav a kondici penisu.
Důvody občasného oslabení erekce
- Vyčerpání organismu/únava – Vrátili jste se z 12-hodinové práce na stavbě? Strávili jste celý den v přírodě? Nespali jste kvůli práci už několik nocí? Tělo při zvýšené námaze využívá energii v první řadě na chod životně důležitých orgánů (srdce, mozek, ledviny apod.). Erekce není nezbytná pro přežití, takže tělo ji vyhodnocuje jako méně důležitou. To může zapříčinit její dočasný výpadek.
- Sexuální přetížení – Dali jste si s přítelkyní 2 – 3 „kola“? Masturbovali jste před schůzkou a ve vytoužené chvíli už nemůžete? Erekce není nekonečná, pokud jste si už své „oddělali“, další aktivity Vám tělo prostě „stopne“, aby se samo zregenerovalo. Další čas trvá, než varlata vytvoří nový ejakulát.
- Stres a psychické napětí – Celý den na Vás křičí šéf a navíc máte řadu povinností, nad nimiž přemýšlíte i doma. Možná se zároveň obáváte selhání, což dobré erekci také nepomůže. Na dobrý výkon se musíte v první řadě naladit a soustředit se na něj, proto před sexem „vypněte“ a užívejte si. Starosti hoďte pro tuto chvíli za hlavu.
- Ostych – Jste na prvním rande? Anebo si partnerka žádá sex na neobvyklých, často veřejných místech? Mysl Vám opět zaslepují obavy a stud. Zkuste si najít kousek soukromí a erekce se projeví.
- Opojení alkoholem/jiné omamné látky – Pohár vínka při večeři neuškodí, ale pokoušet se o sex po pěti panácích a třech pivech je téměř nemožné. Totéž platí i pro jiné návykové látky, proto doporučujeme být na rande ve střízlivém stavu. Vaše tělo to ocení.
MĚJTE PŘEHLED: Jak konzumace alkoholu snižuje libido a obírá lidi o sex?
Před sexem nemyslete na povinnosti, zklidněte se a užívejte si
Další příčiny už však mohou být vážnější a mít původ v některém z onemocnění. Poruchu erekce mohou způsobovat různé nemoci, jako například:
- Vysoký nebo nízký krevní tlak
- Diabetes (cukrovka)
- Vysoká hladina cholesterolu a tuku
- Snížená hladina testosteronu – porucha jeho vylučování
- Záněty v těle
- Psychické onemocnění
- Onemocnění rozmnožovacího ústrojí
- Jiné tělesné onemocnění
V tomto případě se jedná o vážné příčiny poruch erekce. Proto je vhodné vyhledat specialistu a to nejlépe hned. Neléčené onemocnění může mít za následek mnohem horší důsledky, než kdybyste vyhledali pomoc.
Erektilní dysfunkce jako závěrečné stádium
Ignorování špatného životního stylu nebo symptomů onemocnění ve většině případů spěje k závěrečnému stádiu, kterým je erektilní dysfunkce.
Erektilní dysfunkce je trvale slabá nebo žádá erekce. Erekci nelze dosáhnout a už vůbec ne udržet. Penis je vlastně v nepřetržitém stavu klidu a to i během vzrušení.
Jak zmírnit a léčit erektilní dysfunkci?
Léčba může probíhat ve formě užívání léků. Tato možnost sice zmírňuje důsledky, ale neodstraňuje příčinu. Léky se kromě běžného užívání podávají i injekčně a to přímo zavedením jehly do penisu.
Méně častou formou léčby je chirurgický zákrok, při kterém se do penisu implantují různé protézy nebo organické tkáně.
Jak přirozeně předcházet problémům s erekcí?
Prvotním krokem prevence před poruchou erekce je udržovat svůj krevní oběh v optimálním stavu. Právě proto je nutné vyhýbat se všemu, co ho ohrožuje.
Tlak by neměl být nízký, vysoký a ani kolísavý. Důležitá je také kondice cév, protože ucpanými cévami krev neproudí přirozeně a správně.
Pokud Vás zatím poruchy obcházejí, buďte rádi. V rámci prevence před poruchou erekce je vhodné začít postupně měnit své návyky.
- Upravte stravu tak, aby obsahovala co nejméně živočišných tuků. Vyřaďte smažené, uzené mastné a průmyslově zpracované polotovary.
- Zapomeňte i na sladká jídla, protože zvýšená hladina cukru v krvi podporuje vyplavování inzulínu, který erekci nepomáhá.
- Konzumujte více zeleniny a ovoce. Pokud si svůj jídelníček nedokážete představit bez masa, zmenšete jeho porci alespoň o třetinu a nahraďte ji zeleninovou přílohou. Podstatné jsou antioxidanty, které mimo jiné z těla vylučují škodlivé látky, čímž pročišťují cévy a zlepšují jejich průchodnost.
- Snažte se o snížení hmotnosti. Obézní lidé a lidé s nadváhou jsou častou obětí poruch erekce.
- I malé množství vína má příznivý vliv na erekci. Neměli byste však překračovat 3 – 4 dcl vína denně.
- Přestaňte kouřit a to nejlépe okamžitě. Prospěje to nejen erekci, ale také celému tělu.
- Omezte přílišné množství alkoholu. Přemíra alkoholu je také spolehlivým ničitelem erekce.
- Začněte cvičit, a pokud nemáte čas na návštěvu posilovny, snažte se hýbat alespoň v rámci možností. Na krátké vzdálenosti přecházejte pěšky, jízdu výtahem nahraďte chůzí po schodišti. Ve volném čase choďte na procházky, ideálně do přírody.
- Vyhýbejte se stresu, i když se to může zdát nemožné. Pokud na Vás v práci křičí, nalaďte se na „jedním uchem dovnitř, druhým ven“. Nemyslete na každou maličkost a více si věřte. Pomoci může relaxační hudba, vonné svíčky nebo masáž.
- Dopřejte si vydatný spánek. Nespavost nebo nedostatek spánku mají špatný vliv na erekci.
S erekcí se nehazarduje
Na závěr ještě jednou opakujeme, že pokud náhodou zaznamenáte selhání v posteli, není ještě vše ztraceno. Pravděpodobně se jedná jen o náhlé vyčerpání nebo nevhodnou chvíli na sex. Se změnou životního stylu však netřeba otálet a ve starším věku své nynější rozhodnutí jistě oceníte.
Pokud by se problémy opakovaly, navštivte lékaře pro stanovení diagnózy a doporučení vhodné léčby. Úprava životního stylu by Vás však také neměla obejít. Ostatně lékař Vám bude doporučovat stejné změny.
DÁLE ČTĚTE: Jak probíhá vyšetření u páńského lékaře – urologa?