Bolest v podbřišku u mužů – 11 obvyklých příčin a metody léčby
Bolest. Nepříjemný signál, že je něco v nepořádku. Bolest odjakživa upozorňuje člověka, že je něco špatně a že by měl okamžitě vyhledat pomoc. Ať už mluvíme o bolesti zubů, bolesti kloubů nebo o tupé bolesti v podbřišku.
Každá bolest má svou příčinu. Někdy se jedná jen o banální namožení svalů, jindy je příčina mnohem závažnější. Jaké jsou tedy nejčastější příčiny bolesti v podbřišku u mužů? To zjistíte právě v tomto článku.
Table of Contents
11 příčin bolesti v podbřišku u mužů
S bolestí podbřišku se v životě setká snad každý z nás. V dětství nám slouží jako dokonalá výmluva k tomu zůstat doma, v dospělosti potom může značit závažný zdravotní problém.
V podbřišku se totiž nachází samé důležité orgány. Močové ústrojí, tlusté střevo, slepé střevo a hlavně mužské pohlavní orgány. Co tedy stojí za bolestí v podbřišku u mužů?
Zaražené větry napínají střeva a tlačí na žaludek
Asi zcela nejčastější příčinou bolesti v podbřišku u mužů jsou zaražené větry, neboli jinak řečeno zaražené prdy. S tímto problémem s potýkáme prakticky my všichni. Není to sice nic vážného, ale bolest mohou obyčejné prdy způsobit pořádnou.
Zaražené větry jednoduše poznáte tak, že máte nafouknuté břicho doslova k prasknutí, k tomu cítíte nepříjemný tlak v oblasti nadbřišku, který směřuje vzhůru a občas vás tam bodne. Máte přesně tyto symptomy? Pak jsou to jednoznačně a bez debat zaražené větry.
Řešení zaražených prdů je jednoduché. Vyhýbejte se teď nějakou dobu potravinám s lepkem a potravinám, které vás běžně nadýmají. Potom užívejte po dobu alespoň jednoho týdne probiotika.
A v neposlední řadě si můžete pomoci speciálními tabletami, které rozpouští plyny ve střevech. To všechno vám pomůže a bolesti v podbřišku se rychle zbavíte.
Zánět tlustého střeva (ulcerózní kolitida) se ohlásí píchavou bolestí
Horší situace nastane, pokud vás trápí zánět tlustého střeva. Ten se častěji objevuje u starších osob nad 50 let, ale výjimkou samozřejmě není ani u mladších pacientů. Jak se zánět tlustého střeva projevuje?
Zánět tlustého střeva provází bolest břicha v různé intenzitě, průjem, vředy, bolestivý konečník, častá stolice či nevolnost. Zároveň můžete mít i teplotu a můžete ztratit chuť k jídlu.
Pokud si svou diagnózou nejste jistý, navštivte raději svého lékaře. Zánět tlustého střeva není radno podceňovat.
Léčba zánětu tlustého střeva začíná podáváním protizánětlivých léků a nařízenou dietou. Vyhnout byste se měl vláknině a zároveň byste měl pravidelně doplňovat minerály a tekutiny.
VIDEO: Podívejte se na díl seriálu U Lékaře o střevních zánětech.
Zácpa (obstipace) vyvolá pnutí ve střevech
Další poměrně častou příčinou bolestí v podbřišku u mužů je klasická a dobře známá zácpa. Problémy se zácpou trápí až třetinu populace. Jedná se o stav, kdy střeva nedokáží rychle a efektivně zpracovávat potravu a ta se pak hromadí ve střevech.
Je to opět velice nepříjemný stav doprovázený velkou bolestí břicha, nízkou četností pravidelné stolice během týdne a nadýmáním. Ale nejedná se o nic závažného.
I v tomto případě je nutná změna stravovacích návyků. Perfektně funguje například hrnek teplé vody hned ráno na lačno.
Dále pomáhají sušené švestky, fazole, kiwi, batáty, oříšky a semínka, jablka a hrušky, nebo brokolice. Přes den také myslete na dostatek tekutin a na pohyb. To všechno vám se zácpou pomůže.
VIDEO: O poruchách trávení včetně zácpy informuje portál Jíme hlavou.
Žaludeční vřed (peptický vřed, gastro-duodenální vřed, vředová choroba) se projeví akutní ostrou bolestí
Velice závažným problémem, který může způsobovat bolesti břicha a podbřišku u mužů, jsou žaludeční vředy. Žaludeční vřed je vlastně typem zánětu žaludku, případně dvanáctníku.
Může postihnout jak dospělé jedince, tak i děti. Může vzniknout působením některých léků, v důsledku stresu, či působením alkoholu. Někdy mohou být příčinou potíží i špatné stravovací návyky.
Jak poznáte, že vás trápí žaludeční vřed? Trpíte silnými bolestmi břicha, a to zejména při jídle. Není výjimkou, že máte po jídle často potřebu na zvracení.
Pomoci vám v takovou chvíli mohou léky, které snižují kyselost žaludku. Dále se v některých případech přistupuje k chirurgickému odstranění vředů.
Zánět slepého střeva (apendicitida) bolí kvůli zduřené tkáni
Asi nejzávažnější bolest, která vás v okolí podbřišku může potkat, je bolest pocházející ze zánětu slepého střeva. Lidově se tomuto problému říká „slepák” a jedná se o zanícení přívěsku slepého střeva, čili apendixu. Zánět slepého střeva se projevuje tupou bolestí v podbřišku, která může být doprovázena teplotou, nevolností, zvracením i zácpou.
Pokud máte byť jen podezření na zánět slepého střeva, okamžitě byste měl navštívit svého ošetřujícího lékaře. Ten provede řádná vyšetření a v případě pozitivního nálezu je okamžitě nutný chirurgický zákrok a odstranění slepého střeva.
VIDE: MUDr. Miloš Bubán mluví o zápalu tlustého střeva.
Zánět močového měchýře (cystitis) bolí a nutí močit
Přesouváme se v oblasti podbřišku níže. Jaké jsou příčiny bolesti v podbřišku uprostřed u muže? Předně se může jednat o zánět močového měchýře. Ten sice není u mužů tak běžný a častý, jako u žen, ale není zcela vyloučen.
Zánět močového měchýře poznáte častým nutkáním na malou, řezavou bolestí při močení, pálením v oblasti močového měchýře a možnou teplotou.
V případě, že si nejste jistý, zda vaše potíže pramení skutečně ze zánětu močového měchýře, navštivte svého praktického lékaře. Ten vás vyšetří a v případě pozitivní diagnózy započne s účinnou léčbou.
Léčba spočívá v podávání antibiotik, v dostatečném množství tekutin a případně v podávání extraktů z brusinek.
Infekce v močové trubici bolí i mimo ní
Velice podobně jako zánět močového měchýře se projevuje také infekce v močové trubici. I v tomto případě muži pociťují pálení a řezání během močení, mají častěji nutkání na malou a k tomu mají i zarudlý penis.
Avšak nejedná se o žádný neřešitelný problém. Stačí opět navštívit svého praktického lékaře nebo urologa a ten už vám s problémy pomůže.
I v tomto případě vám předepíše speciální antibiotika, doporučí extrakty z brusinek a nakáže přijímat dostatečné množství tekutin. Po týdnu už opět budete jako rybička.
Zbytnělá prostata (benigní prostatická hyperplazie) tlačí na močovou trubici i okolí
Bolest v podbřišku uprostřed u muže ovšem může mít i úplně jinou příčinu. Zejména pak pánové ve zralém věku se s tímto problémem stále častěji potýkají. Zbytnělá prostata.
Zvětšená prostata se projevuje poměrně jasnými příznaky. Prakticky všichni jsme o nich už někdy slyšeli z nejrůznějších televizních reklam.
Častá potřeba na malou, noční výlety na toaletu, problematické močení, neustálé ukapávání moči, inkontinence, slabý proud moči během močení či v nejhorších případech také krev v moči.
To jsou všechno nezaměnitelné příznaky, které signalizují, že se vaše prostata nepřiměřeně zvětšila a nyní vám způsobuje v oblasti podbřišku problémy.
A bohužel i zbytnělá prostata může bolet. Bolest může značit tlak na vedlejší orgány v důsledku přílišného zvětšení, nebo zánět.
Tak či tak je nutná opět návštěva vašeho praktického lékaře nebo urologa. Ten vás vyšetří, prohmátne vám prostatu a určí následnou léčbu.
Ta se může hodně lišit podle skutečného problému, který vás aktuálně trápí. Nasnadě jsou ale vesměs dvě možnosti – podávání protizánětlivých léků nebo užívání léků na zvětšenou prostatu.
Rakovina prostaty (CaP) rozbolí celé tělo
U prostaty ještě chvíli zůstaneme. Kromě zvětšení prostaty může podbřišek bolet ještě i z důvodu rakoviny prostaty. Ta je nejběžnějším typem rakoviny u mužů. Onemocní jí až na 8 000 českých mužů každý rok. Tvoří tak 10 % nádorových onemocnění.
Bohužel se rakovina prostaty v první fázi nijak neprojevuje. Bolest, kterou můžete po čase cítit a která vás na problém upozorní, se objevuje až v posledních fázích tohoto zákeřného onemocnění.
U pokročilých nádorů se zároveň objevují nejrůznější potíže při močení, vzácně také krev v moči, bolest zad, nechutenství, slabost či únava.
Pro laika je ale velice složité rakovinu prostaty odhalit. Proto byste měl chodit na pravidelná urologická vyšetření, na kterých vás lékař prohlédne, pohmatem vyšetří vaši prostatu a v případě jakýchkoliv pochybností vás pošle na detailnější vyšetření.
KLIKNĚTE A MĚJTE PŘEHLED: Jaký je rozdíl mezi zvětšenou prostatou, rakovinou prostaty a jak tyto nemoci rozlišit?
VIDEO: Sledujte dokument ČT2 o rakovině prostaty.
Zánět varlat (orchitida ) se může rozšířit až do podbříška
Bolestí v podbřišku a hlavně v oblasti varlat se může hlásit o slovo zánět varlat. Tento problém si prakticky nemůžete s ničím splést.
Palčivá bolest v podbřišku vystřelující až do třísel je jasným signálem, že se ve vašich varlatech usídlila infekce. Obtíže většinou doprovází horečka, výrazná bolestivost při pohlavním styku a nechutenství.
Léčba zánětu varlat spočívá v podávání antibiotik a léků proti bolesti. Muž musí držet alespoň dva týdny klid na lůžku a rozhodně také sexuální abstinenci.
Pokud je zánět hodně závažný a léčba medikamenty příliš nezabírá, je nutné přejít k chirurgickému zákroku. Během něj jsou odstraněny napadené části tkáně, anebo celé varle (orchiektomie varlat). Ale k tomuto dochází jen ve výjimečných případech.
S návštěvou lékaře ovšem neotálejte. Navštívit můžete jak svého praktického lékaře, tak i urologa.
Otočení varlete (torze varlete) se projeví mučivou bolestí
Podobně, jako se projevuje zánět varlat, se může hlásit o slovo i velice závažný stav způsobený otočením, neboli torzí varlete. O co se jedná? Při torzi varlete jde o jeho otočení a zaškrcení cévního zásobení, takže krev nemůže do varlete přitékat, ale ani odtékat. Většinou k otočení varlete dojde během sportu nebo při sexu.
Jediným možným řešením tohoto problému je chirurgický zákrok v celkové anestezii. Během něj je proveden řez na šourku. Chirurg následně proniká řezem až k varleti, které se vysune před kůži. Varle je totiž nutné zkontrolovat.
Pokud muž dorazí za lékařem pozdě, může být varle černé, tedy zcela odumřelé, a je potřeba jeho odstranění. Jestliže je ale varle pouze namodralé a je možné jej ještě zachránit, navrátí se do původní polohy, zafixuje se, aby v budoucnu nedošlo ke stejnému problému, a vyčká se, jak se změní prokrvení.
Po operaci je nutná jen krátká hospitalizace a muž může po jednom či dvou dnech domů. Varlata jsou sice po zákroku citlivější, ale už po třech týdnech je možná plná fyzická zátěž a samozřejmě i sex.
Pokud se vám něco podobného přihodilo a najednou z ničeho nic cítíte řezavou až bodavou bolest v oblasti varlat vystřelující až do třísel, rozhodně na nic nečekejte. V sázce jsou nejen vaše varlata, ale i vaše plodnost. Čím dřív za lékařem dorazíte, tím větší máte šanci na záchranu.
Bolest penisu
A na závěr zde máme tradiční bolest penisu. Tu zažil téměř každý muž. Jedná se o typickou bolest po promilované noci nebo po promasturbovaném večeru. Není to nic neobvyklého ani závažného. S bolestivým penisem se může setkat prakticky každý. Stačí se na nějakou dobu vyhnout sexuálním aktivitám. Objevte také 5 příčin bolesti penisu při erekci.
Závažnější situace nastává, pokud vás penis bolí zcela bezdůvodně. Tedy žádné erotické hrátky jste předchozí den neprožil a ani masturbaci jste se v posledních hodinách neoddával. Pak se může hlásit o slovo některá z pohlavně přenosných nemocí. Typicky se takto projevuje syfilis, kapavka či mykóza penisu.
V takovém případě na nic nečekejte a navštivte svého praktického lékaře. Ten vám odebere krev a vyšetří vás. V případě pozitivních nálezů potom zahájí specifickou léčbu závislou na typu pohlavní nemoci.
Články o pohlavních nemocech a intimních problémech