Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Bolest v podbřišku u žen – 18 obvyklých příčin a metody léčby

1/52/53/54/55/5 (9 hlasů, průměr: 3,00 z 5)
Loading...

V předchozím článku jsme vám prozradili, jaké zdravotní problémy může signalizovat bolest v podbřišku u mužů. Dnes se na tento problém podíváme z pohledu žen. Co značí bolest v podbřišku u žen?

Bolest všeobecně nikdy nevěstí nic dobrého. Ať už se jedná o bolest hlavy, bolesti kloubů nebo právě zmíněné bolesti podbřišku. Znamená to, že v těle není něco v pořádku a že by člověk měl zpozornět nebo ideálně vyhledat odbornou pomoc.

Každá bolest má však nějaký svůj původ. Jaké jsou tedy nejčastější příčiny bolesti v podbřišku u žen? To zjistíte právě zde.

bolest v podbřišku u žen

 

18 častých příčin bolesti v podbřišku u žen

Když se řekne „bolesti v podbřišku”, každá žena si okamžitě představí blížící se menstruaci. U žen jsou totiž podobné bolesti prakticky na denním pořádku. Pro ženu není tento typ bolesti ničím neznámým.

Ovšem menstruace není jediným důvodem, proč vás může bolet v podbřišku. V podbřišku se totiž nachází samé důležité orgány. Co tedy stojí za bolestí v podbřišku u žen?

 

Menstruace (dysmenorea)

Asi nejčastější a nejznámější bolestí v podbřišku u ženy je ta způsobená menstruací. Prakticky každá žena se s ní během svého života setkala. Bolestivé menstruaci se odborně říká dysmenorea a postihuje především dívky a mladé ženy.

Proč menstruace někdy bolí? Na vině jsou látky s názvem prostaglandiny. Tyto látky si produkuje tělo samo, aby stimulovaly děložní stahy.

Ano, i během menstruace dochází ke stahům podobným těm při porodu. Bohužel někdy je těchto látek, prostaglandinů, v těle až příliš a stahy jsou tak příliš intenzivní, a tedy i bolestivé.

MUDr. Roman Kříž, gynekolog z Benešova, dodává:

V některých případech mívají ženy i potíže spojené se stolicí nebo s močením.

Existuje spousta babských rad, jak takovou bolestivou menstruaci vyřešit. Někdo doporučuje ležet na boku v novorozenecké poloze, jiný vám doporučí teplé obklady na podbřišek, někdo zase nedá dopustit na heřmánkový čaj.

Na menstruační bolesti neexistuje žádný zaručený lék, ale samozřejmě pomohou i klasické prášky od bolesti.

 

Premenstruační syndrom (PMS)

Velice podobná situace nastává i v případě premenstruačního syndromu (PMS). Některé statistiky uvádí, že premenstruačním syndromem trpí až 65 % žen, příznaky se více objevují u žen po třicítce a statisticky je toto období hůře prožíváno v zimě.

V tomto období přichází nejen typická náladovost dané ženy, ale také bolest v podbřišku, která může být kupodivu dokonce silnější než následně během samotného krvácení.

Gynekoložka MUDr. Radka Gregorová z Lékařského domu Praha 7 říká:

Charakteristickým znakem ženského reprodukčního období není jen těhotenství, ale zvláště PMS, tedy období těsně před menstruací.

Ačkoliv medicínsky jsou za příznaky PMS považovány bolest prsou, křeče a průjem, ženy mají tuto část měsíce spojenou spíše s výkyvy nálad, depresemi, úzkostmi, s pocity melancholie a nelásky k sobě samé.

A opravdu, ženy v tomto období jsou k sobě obzvlášť kritické. Fyziologii těla sice nezměníme, ale můžeme změnit styl života a tím některé problémy zmírnit.

A ani v tomto případě bohužel neexistuje žádný zaručený lék.

Gynekoložka MUDr. Svatava Žalmanová vysvětluje:

Samozřejmě to nefunguje tak, že na PMS existuje jeden univerzální lék. Musím tedy zohlednit, kdo proti mně sedí. Jako lékař jsem bohužel limitovaná časem, který je na pacientku vymezený.

Některé dámy se tedy spoléhají na tradiční ibalgin, jiné sází na sílu bylinek, homeopatik nebo babských rad.

ZVLÁDNĚTE PŘÍZNAKY PMS BEZPEČNĚ: Pomohou doplňky stravy pro ženy proti příznakům PMS a pro nastolení hormonální rovnováhy.

 

Endometrióza

Další možnou příčinou bolestí v podbřišku u žen může být také endometrióza. Možná jste tento pojem ještě nikdy neslyšeli a ani se za to nemusíte stydět. Ještě nedávno totiž nikdo o endometrióze prakticky nevěděl.

Nebylo to ale tím, že by toto onemocnění nikdy neexistovalo a objevilo se až s novým stoletím, ale proto, že teprve až před několika lety věda toto onemocnění odhalila. Endometriózou trpí zhruba 6 – 10 % žen v plodném věku.

Endometrióza se projevuje bolestí v podbřišku, bolestí při sexu či bolestí při menstruaci. Mnohé ženy tímto onemocněním trpí a přitom to ani netuší. Potíže totiž považují jako součást ženského údělu.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., vedoucí lékař kliniky asistované reprodukce IVF Clinic Olomouc, popisuje příčiny tohoto onemocnění:

Zdravotní problémy při endometrióze způsobují ložiska děložní sliznice, která se začnou objevovat jinde než v děloze, nejčastěji na pobřišnici v oblasti pánve, na vaječnících či vejcovodech, ale mohou se vyskytnout v podstatě všude kromě sleziny a srdce.

Zatím si lékaři nejsou zcela jistí, proč a jak vlastně endometrióza vzniká.

To, co nevíme, je, proč u některých žen dojde k tomu, že buňky odloupané děložní sliznice se usadí v dutině břišní – nejčastěji v oblasti za dělohou, na střevě, na vaječníku,kroutí hlavou vedoucí centra pro léčbu endometriózy z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze Jan Drahoňovský.

Endometrióza se léčí podáváním speciálních léků obsahujících jako účinnou látku dienogest, což je synteticky připravený progestin. Úspěšnost této léčby je velice vysoká, až 75 – 95 %, a má prakticky nulové vedlejší účinky.

 

VIDEO: Operace endometriózy s MUDr. Martinem Němcem.  

 

Myomy

Za bolestmi břicha mohou stát také nezhoubné nádory zvané děložní myomy.

Marek Ožana, ze zdravotnického zařízení Novagyn v Ostravě, uvádí:

Myomy, tedy nezhoubné nádory děložní svaloviny, jsou hormonálně závislé a rostou potud, dokud jsou hormonálně činné vaječníky, které vytvářejí ženské pohlavní hormony. Jakmile se žena dostane do přechodu, myomy již dále nerostou.“

A právě myomy se mohou podílet na typické bolesti podbřišku. Kromě bolestí způsobují i dlouhé, nadměrné či nepravidelné krvácení a další příznaky.

Gynekolog Roman Kříž vysvětluje:

Myomy někdy nemusí pacientku vůbec obtěžovat, většinou se ale projeví silnou menstruací, prodlouženým krvácením, krutými bolestmi v podbřišku i dalšími příznaky, jako jsou výtok z rodidel, tlak v pánvi a v bedrech nebo časté močení.

Léčba je naštěstí jednoduchá a dostupná. Většinou se ženám podávají hormonální léky, které dokáží zmírnit příznaky myomů a někdy i myomy dokonce zmenší.

V posledních několika letech je na trhu k dispozici hormonální lék s účinnou látkou ulipristal acetát. Pokud však tyto léky neúčinkují, je nutné přistoupit k operaci a myomy chirurgicky odstranit.

 

VIDEO: Co jsou to děložní myomy? Mluví Dr. Vladimír Dvořák.

 

Náhlá příhoda břišní

Poměrně hodně nepříjemnou příčinou bolestí podbřišku u žen bývá také náhlá příhoda břišní. V jednoduchosti se jedná o nenadálé krvácení do břišní dutiny.

To může být způsobeno hned celou řadou příčin, od mimoděložního těhotenství přes obtočení a uskřinutí vaječníkové cysty až po endometriózu. Je tedy na odborníkovi, aby přesnou příčinu těchto problémů odhalil.

Gynekolog Roman Kříž to uvádí na pravou míru:

Nejprve musíme najít zdroj krvácení, ten zastavit a provést co nejmenší operační výkon, aby byla zachována plodnost ženy.

Náhlá příhoda břišní se léčí vždy operativně, a to většinou laparoskopicky. To znamená, že se do dutiny břišní zavede sonda opatřená kamerou a pomocí té se provede operativní zákrok, při kterém je zastaveno krvácení.

Délka takového zákroku se odvíjí od jeho obtížnosti, většinou se ale pohybuje mezi 30 a 60 minutami.

 

Srůsty

Chronické, neustále se vracející a opakující bolesti v podbřišku – tyto problémy mohou mít na svědomí také tzv. srůsty. Ty se nejčastěji objevují u žen po operacích, po císařském řezu či jiných zákrocích.

Jedná se o srůsty tkání mezi pobřišnicí a orgány pánve způsobené narušením během operace.

MUDr. Dana Ondrová z Gynekologicko-porodnické kliniky FN Olomouc vysvětluje:

I přestože je operace provedena precizně, srůstům nelze často zabránit. Pouze antiadhezivní gel snižuje riziko vzniku srůstů na minimum.

Srůsty jsou velice nepříjemné a bolestivé a jejich léčba zahrnuje pouze operativní rozrušení. Dané místo se tedy opět chirurgicky nařízne, tím se srůst naruší a daná oblast se znovu pečlivě sešije. Poté bolesti obvykle vymizí.

 

Mimoděložní těhotenství

Již jednou zde bylo zmíněno – mimoděložní těhotenství. Stav, kdy zahnízdí oplodněné vajíčko v prvních dnech těhotenství mimo děložní sliznici. Nejčastěji k tomu dochází ve vejcovodu, ve výjimečných případech pak ve vaječníku, děložním hrdle nebo v dutině břišní.

Mimoděložní těhotenství sice není tak časté, objevuje se jen u 0,5 % či 1 % případů, ale je velice nepříjemné. Jde o velmi nebezpečný stav, který může způsobit dokonce i smrt ženy. Je doprovázeno nesnesitelnou bolestí v podbřišku, krvácením, únavou, pocitem na omdlení, nevolností, šokovým stavem – slabým pulsem, bledou opocenou kůží.

Se svou zkušeností se nám svěřila třicetiletá Tereza:

Otěhotněla jsem bez problémů, hned měsíc po vysazení antikoncepce a všechno probíhalo naprosto hladce. Poté, co mi vyšel pozitivní těhotenský test, objednala jsem se na gynekologii, pár dní před termínem prohlídky jsem ale začala špinit.

Nepřikládala jsem tomu žádnou velkou váhu, jedno dítě už mám a zpočátku předchozího těhotenství jsem špinila také. Špinění ale neustávalo, naopak přešlo v krvácení, které stále zesilovalo. Jela jsem okamžitě na pohotovost a smiřovala jsem se s myšlenkou, že jsem potratila.

Na mimoděložní těhotenství jsem vůbec nemyslela, přece už jsem jedno dítě bez problémů porodila. Bohužel šlo ale skutečně o mimoděložní těhotenství, navíc umístěné v tak nepříznivém místě, že mi při operaci museli odebrat celý vejcovod.

Zhruba polovina mimoděložních těhotenství odezní sama bez jakéhokoliv lékařského zákroku a skončí potratem. V takové chvíli se tedy nepřistupuje k žádné léčbě ani zákroku. Těhotenství je samovolně ukončeno.

Odborníci na serveru Ženská-neplodnost.cz vysvětlují:

Vajíčko má vhodné podmínky k růstu jen v děložní sliznici. Pokud se uhnízdí jinde, s největší pravděpodobností dojde k jeho potratu. Tělo ho jednoduše odmítne.

Pokud se tak nestane a vajíčko roste, dojde při dalším růstu vajíčka k prasknutí prokrvené stěny vejcovodu a nastane nebezpečné krvácení do břišní dutiny doprovázené intenzivní bolestí břicha.

Bohužel ale v některých případech je nutné přistoupit k lékařské pomoci. V prvé řadě se volí injekce metotrexátu, který zastaví růst vajíčka a to je potom potraceno.

Dále se využívá laparoskopie nebo laparotomie. Někdy je možné odstranit pouze gestační váček, ale často je nutné odstranění celého vejcovodu, jako v případě paní Terezy.

 

Zánět vejcovodů, vaječníků, dělohy

Bolesti podbřišku mohou způsobovat nejen menstruační problémy nebo výše zmíněné mimoděložní těhotenství, ale také záněty ženských pohlavních orgánů, tedy vejcovodů, vaječníků či dělohy.

Tyto záněty trápí 10 až 15 % sexuálně aktivních žen nejčastěji ve věku 15 až 20 let. K nákaze většinou dochází při pohlavním styku nebo častým střídáním sexuálních partnerů. Neplatí tedy zažitý stereotyp našich babiček „Neseď na zemi, nastydnou ti vaječníky.”

Tyto záněty pozná žena podle jasných symptomů. Poševní výtok neobvyklé barvy, nepravidelná či bolestivá menstruace, bolesti při ovulaci, křeče v břiše, bolesti při pohlavním styku či po něm, horečka, únava, nechutenství či neustálé nutkání k močení.

A jak se vlastně zánět vejcovodů (salpingitida), vaječníků nebo dělohy léčí? V prvé řadě je důležité navštívit lékaře. Ten ženu prohlédne a určí přesnou příčinu jejích problémů. Následně jí předepíše účinná antibiotika a doporučí klid na lůžku. Dělohu lze i odebrat a tento zákrok se jmenuje hysterektomie.

Samozřejmostí je také sexuální abstinence po dobu léčby. Rozhodně ale návštěvu lékaře neodkládejte. Pokud se záněty vaječníků nebo vejcovodů neléčí, mohou dokonce způsobit neplodnost a zvyšují riziko mimoděložního těhotenství.

 

Zaražené větry

Stejně jako u mužů, tak i u žen způsobují bolesti v podbřišku zaražené větry. Ty dokáží napáchat pěknou neplechu. Často kvůli nim lidé navštíví dokonce i pohotovost. Někteří si je totiž dokáží splést i s infarktem.

Praktický lékař MUDr. Zdeněk Hamouz ovšem uklidňuje:

Pokud pacient nemá dechové potíže ani tendence k omdlévání (tedy nízký krevní tlak), má normální puls (asi 60–80 za minutu) a jde o mladší, jinak zdravou osobu, s velkou pravděpodobností se o infarkt nejedná.

Zaražené prdy se projevují nepříjemným tlakem v břiše, který směřuje vzhůru, s občasným píchnutím. Břicho je tvrdé a nafouklé.

Na zaražené prdy jsou nejlepší bylinkové čaje či speciální tablety, které rozpouští plyny ve střevech. Zároveň je nutné vyhýbat se těžkým jídlům, které nadýmají. Naštěstí na zaražené větry umřít nemůžete.

 

Zácpa

Podobné problémy jako zaražené větry dokáže způsobit i zácpa. Důvodů, proč se nemůžete normálně vyprázdnit a trápí vás zácpa, může být mnoho. Tradičně se hovoří o nedostatku vlákniny, vody a pohybu. Za zácpou ale mohou stát také některé léky, káva, snížená činnost štítné žlázy, deprese, poranění páteře a další.

Naštěstí není nijak složité se zácpy zbavit. Stačí změnit své stravovací návyky. Tučná a těžká jídla vyměňte za zeleninu a ovoce. Přidejte do svého jídelníčku zelený čaj, sušené ovoce, švestky a uvidíte, že se se zácpou brzy rozloučíte. A zároveň nezapomeňte na dostatek tekutin a pohybu.

 

Zánět slepého střeva (apendicitida)

Zánět slepého střeva postihuje během života asi jen 5 % populace. Není tedy nijak běžný. Avšak jakmile se s ním jednou setkáte, je to velice nepříjemná zkušenost.

MUDr. Josef Štolfa, vedoucí lékař katedry všeobecného lékařství IPVZ a 2. LF UK, vysvětluje:

Zánět slepého střeva – apendicitida – může vést k roztržení střevní stěny, přestupu infekčního střevního obsahu do sterilní dutiny břišní a způsobit velmi vážný stav – zánět pobřišnice, výjimečně i smrt.

Zánět slepého střeva se projevuje bolestí podbřišku, zvýšenou teplotou, zimnicí, nevolností, nechutenstvím a častou potřebou na malou. Pokud máte byť jen podezření na zánět slepého střeva, okamžitě vyhledejte odbornou pomoc.

Léčba zahrnuje buď nasazení silných antibiotik, nebo chirurgické odstranění slepého střeva. Léčba léky bývá levnější a pro pacienty méně náročná, avšak někdy není dostačující, a proto lékaři přistupují k operaci.

 

Zánět močového měchýře

Pro muže prakticky neznámý problém, pro ženu komplikace spojená tradičně s letními měsíci. Zánět močového měchýře. Ženy všeobecně trpí na potíže močových cest mnohem častěji než muži. Během svého života prodělá zánět močových cest až polovina žen.

Častější výskyt u žen je způsoben kratší močovou trubicí a větší blízkostí ke konečníku. Ženská močová trubice je totiž dlouhá pouhé 4 cm, mužská je naopak v průměru pětkrát delší. Příčinou tohoto onemocnění je v 80 % případů malá bakterie E. coli.

Zánět močového měchýře se projevuje bolestí podbřišku, nepříjemným řezáním a pálením během močení, častým močením a neustálým nutkáním na malou. Zánět močového měchýře rozhodně nepřehlédnete.

Léčí se nasazenými antibiotiky či extrakty z brusinek. Brusinky totiž obsahují velké množství vitamínů a antioxidantů, které pomáhají v boji s tímto nepříjemným onemocněním. Samozřejmostí je také dostatečný klid na lůžku a pobyt v teple.

 

Infekce močových cest (cystitida)

Stejně, jako se může nacházet infekce ve vašem močovém měchýři, mohou být napadeny bakteriemi i močové cesty, tedy močová trubice, horní močové cesty a v nejhorším případě také ledviny. Infekce močových cest jsou velice časté a objevují se zhruba u 3 – 5 % populace v mladším věku a u 10 – 30 % starších jedinců.

Opět jsou velice nepříjemné a bolestivé. Infekce močových cest na sebe upozorní bolestí v podbřišku, nepříjemným řezáním a pálením během močení, častým močením a neustálým nutkáním na malou. Přítomná může být dokonce i krev v moči. Infekcí může doprovázet také zvýšená teplota.

Léčba je v tomto případě velmi podobná léčbě zánětu močového měchýře. I v tomto případě totiž bývá nejčastěji přítomná bakterie E. coli. Podávají se proto účinná antibiotika, dostatek tekutin a důležitý je taktéž pobyt v teple.

 

Ledvinové kameny

Bolesti v podbřišku mohou vyvolat i ledvinové kameny. Tato bolest je velice ostrá, vzniká náhle bez sebemenších důvodů a projeví se v podbřišku a v dolní části zad. Kromě toho se tato komplikace projevuje také poruchou odtoku moči, pocením a nevolností se zvracením.

Proč vlastně ledvinové kameny vznikají? Je tomu tak v důsledku změny složení moči. K nejčastějším ledvinovým kamenům patří kameny vápníkové. Kromě nich se ale mohou tvořit i kameny tvořené například šťavelanem, fosfáty nebo kyselinou močovou.

Ledvinové kameny se léčí různými metodami. Menší kameny vám lékař nebude operovat, ale doporučí vám dostatek tekutin a kameny většinou samy od sebe opustí váš organismus nebo se rozpustí.

Pokud jsou ale kameny větší, podá vám váš lékař léky na rozpouštění kamenů. Úspěšnost této léčby závisí na chemickém složení vašich kamenů.

Někdy je do pár hodin po všem, jindy je potřeba přistoupit k jejich chirurgickému odstranění. Nově jsou v některých nemocnicích k dispozici speciální přístroje, které jednoduše laserovým paprskem rozdrtí ledvinové kameny.

 

Crohnova nemoc

Crohnova nemoc, tedy chronické zánětlivé onemocnění střev, které se může projevit v jakékoliv části trávicího ústrojí, je další příčinou bolestí v podbřišku u žen. Toto onemocnění se nejčastěji projevuje v oblasti tenkého a tlustého střeva. Hlavními symptomy této nemoci jsou bolesti v podbřišku, hubnutí, únava, zvýšená teplota a průjmy.

Na první „setkání” s Crohnovou nemocí vzpomíná také Eliška, 23 let:

Klasické příznaky jsem vůbec neměla, jen mě bolelo břicho v pravém podbřišku jako při zánětu slepého střeva. Nikdy dříve jsem o té nemoci neslyšela, až od lékařů. Informace jsem získávala většinou na internetu.

Léčba Crohnovy nemoci je velice individuální a vždy ji musí posoudit lékař. Léčba většinou zahrnuje klidový režim, úpravu stravy, speciální léky či probiotika.

Jana Klečková z katedry informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd ZČU bohužel nepřináší příliš pozitivní zprávu:

Crohnova nemoc je bohužel zrádná v tom, že je prakticky nevyléčitelná. Lékař může pacienta jen uvést do stavu bez obtíží, ale ukazuje se, že nemoc se téměř pravidelně vrací. U někoho dříve, u někoho později.

 

Zánět tlustého střeva (ulcerózní kolitida)

Starší osoby nad 50 let se také mohou potýkat se zánětem tlustého střeva. Jedná se o bolestivé onemocnění, které je vyvoláno těžkými a tučnými jídly či nedávno dobranými antibiotiky, a tedy zhoršenou střevní mikroflórou.

Zánět tlustého střeva se projevuje bolestí podbřišku, průjmem, vředy, bolestivým konečníkem, častou stolicí či nevolností. Není to rozhodně nic příjemného.

Léčba tohoto zánětlivého onemocnění spočívá v prvé řadě v podávání protizánětlivých léků a nařízenou dietou. Důležité je vyhnout se vláknině a zároveň pravidelně doplňovat minerály a tekutiny.

 

Zanícení výchlipky tlustého střeva (divertikulitida)

Divertikulitida, neboli zanícení výchlipky tlustého střeva, je dalším druhem zánětu tlustého střeva. Zánět je v tomto případě způsoben bakteriemi ze střev.

Toto onemocnění se mnohdy neprojevuje nijak. A když už, tak se jedná o další stadium této nemoci. Divertikulitidu poznáte díky bolesti v podbřišku, krví ve stolici, zácpou, plynatostí a náhlými příhodami břišními.

Léčba je v tomto případě dána stupněm poškození střeva. Někdy vyžaduje pouze klid na lůžku, zákaz příjmu potravy ústy, dostatečný pitný režim, přikládání studených obkladů na podbřišek a užívání antibiotik. Pokud je ale onemocnění závažné, přechází se k chirurgickému odstranění poškozeného a neprůchodného střeva.

 

Pohlavní nemoci

Na závěr zde máme některé pohlavně přenosné choroby, které se taktéž projevují bolestí v podbřišku. Chlamydie, kapavka.

Začneme nejprve kapavkou. Ta patří mezi nejrozšířenější sexuálně přenosné nemoci na světě a projevuje se bolestí v podbřišku, hnisavým výtokem v děložním čípku, ale také v močové trubici a v děloze. K nakažení kapavkou dochází nejčastěji pohlavním stykem.

Pokud jste tedy měla v posledních dnech nechráněný pohlavní styk a objevily se u vás první příznaky kapavky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Léčba potom zahrnuje nasazení antibiotik a sexuální abstinenci.

Kromě kapavky se bolestí podbřišku projevují také chlamydie. Žena pozná, že je nakažená tímto bakteriálním onemocnění díky výtoku z pochvy, abnormálním krvácením, bolestivou menstruací, bolestí podbřišku, bolestí při pohlavním styku, svěděním a pálením v pochvě a bolestí při močení.

Opět uděláte nejlépe pokud při prvních příznacích tohoto onemocnění navštívíte svého lékaře. Ten v případě pozitivních nálezů započne s léčbou sestávající se z podávání vhodných antibiotik a sexuální zdrženlivosti po dobu alespoň pěti až deseti dnů.

vimax facebook

 

Vždy naslouchejte bolesti v podbřišku abyste uměla správně reagovat

Toto tedy byly ty nejčastější důvody bolesti v podbřišku u žen. Přesnou diagnózu vám ale může určit pouze váš lékař. Proto zachovejte klid, nepanikařte a v prvé řadě navštivte svého ošetřujícího lékaře.

Ten vás prohlédne a určí, co způsobuje vaše problémy. Někdy se totiž i z hrozivě vypadajících bolestí může vyklubat banalita a naopak.

JSTE MUŽ? Podívejte se na 11 příčin bolestí u mužů. 

Odběr semene - jak přesně probíhá, jak se připravit a jak nebýt nervózní?
Bolest v podbřišku u mužů - 11 obvyklých příčin a metody léčby
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR