Druhy antikoncepce – neproniknutelná brána pro spermie
Termín antikoncepce souhrnně označuje mnoho různých metod, jak zabránit početí, aniž by se daný pár vzdal pohlavního styku. Tyto metody lze rozdělit do několika skupin, jako přirozené metody, mechanické – bariérové metody, chemické metody, hormonální antikoncepce i chirurgické sterilizace mužů i žen.
Table of Contents
Druhy antikoncepce od A po Z
Hormonální antikoncepce
- perorální antikoncepce – pilulky
- náplasti k aplikaci na kůži
- vaginální kroužky
- injekce
- podkožní implantáty
- hormonální nitroděložní tělíska
Nehormonální antikoncepce
ČTĚTE TAKÉ: Podrobně o potratu, druzích a šancích na opětovné otěhotnění.
Dlouhodobá antikoncepce
Metody dlouhodobé antikoncepce lze rozdělit na reversibilní – vratné, kdy se po ukončení užívání nebo aplikace antikoncepce plodnost obnoví a nereversibilní – nevratné, kdy se plodnost už neobnoví.
Může být mužská, kdy dochází k uzávěru chámovodů, i ženská, kdy dojde přerušení vejcovodů. Nereversibilní – nevratná metoda je sterilizace, která vede k trvalé ztrátě plodnosti, ale současně zachovává normální funkci pohlavních žláz. Reversibilní – vratné metody, kdy se po ukončení užívání nebo aplikace antikoncepce plodnost obnoví, jsou tyto:
- Nitroděložní tělísko s hormonem se zavádí do dělohy. Obsahuje hormon žlutého tělíska – progestin, který zahustí hlen děložního hrdla a stane se pro spermie neprostupným, zabrání cestě k vajíčku a nedojde k jejich spojení. Výhodou je dlouhodobá ochrana po zavedení 3 až 5 let. Je vhodné pro ženy, které již rodily. Může způsobit určitou infekci výrazně poškozující plodnost ženy. Je tělísko uvolňující hormon levonorgestrel a je dražší, nebo bez hormonu, na bázi mědi.
- Podkožní implantáty nejsou v současné době na českém trhu dostupné. Gestagenní hormonální antikoncepce neobsahuje estrogen. Působí jako pilulky tohoto typu. Malá tyčinka se zavádí do svalu na vnitřní straně paže, kde se nechá 3 roky, v lokální anestezii. Je možné tyčinku kdykoliv vyndat a vrátit ženě plodnost.
VIDEO: Blogerka Veronika Wisiorková mluví o důvodech vysazení antikoncepce a vaginálního tělíska.
Krátkodobá antikoncepce
Metody krátkodobé antikoncepce se aplikují denně ve formě pilulky, jiné se nemusí aplikovat každý den, ale 1x týdně ve formě náplasti, 1x měsíčně jako vaginální kroužky nebo 1x za několik měsíců ve formě injekce.
- Pilulky s obsahem ženských hormonů estrogenu a progestinu, popřípadě jen s nízkým obsahem progestinu ve formě minipilulky se užívají denně ve stejnou dobu. Jsou monofázické, bifázické nebo trifázické.Rozdělení určuje, kolik různých pilulek v průběhu jednoho cyklu daný preparát obsahuje. Monofázické mají veškeré pilulky se stejným obsahem hormonů. Bifázické mají 2 druhy pilulek a v druhé cyklu mají pilulky vyšší množství gestragenu. Trifázické pak mají 3 různé typy pilulek.Množství hormonů se různí podle výrobce. Některé preparáty mají 21 pilulek, kdy děláte týden pauzu, jiné 28, kdy pauzu neděláte, ale berete pilulky bez hormonů. To má zabránit častějšímu zapomínání.
- Antikoncepční náplast obsahuje estrogen a progestin, lepí se na pokožku, hýždě, spodní část břicha či rameno a za týden se vymění za novou. Protože obvykle vydrží tato náplast týden, obsahuje balení vždy 3 náplasti na jeden cyklus a mezi cykly je stejně jako u pilulek dělá vždy týdenní pauza.
- Vaginální kroužek se 1x měsíčně zavádí do vaginy, po 3 týdnech se vyjme a následuje 7 denní pauza, kdy se dostavuje menstruace. Ačkoliv se zavádí do pochvy, jde o kombinovanou metodu hormonální antikoncepce.Přirozená anatomie pochvy umožní pevné uschování kroužku uvnitř a kroužek nevypadne. Není partnerem pociťován při sexu. Z kroužku se uvolňují hormony, blokují ovulaci, mění sílu děložní sliznice i hustotu hlenu na děložním hrdle. Jde o spolehlivou metodu, vyšší než u pilulek, protože odpadá zapomětlivost uživatelek.
- Injekce s obsahem progestinu se aplikují jednou za 3 měsíce. Uvolňují se z nich hormony, někdy ne úplně pravidelně a metoda se na začátku a ke konci musí hlídat, jinak je spolehlivá.Progesteronová injekce se aplikuje jednou za 3 měsíce do hýžďového svalu, dodá do těla hormon progesteron, ten způsobuje změny na děložní sliznici, znemožní uhnízdění vajíčka v děloze, změní vlastnosti hlenu děložního hrdla, zahušťuje jej a spermie mají výrazně ztížený průnik za vajíčkem.Na rozdíl od kombinovaných pilulek, které obsahují i estrogen a brání průběhu ovulace, při této metodě k uvolnění vajíčka – ovulaci dochází, ale děložní sliznice mu znemožní se uchytit. Spermie se za vajíčkem vůbec nedostanou. Ženy mají slabší či žádnou menstruaci.
- Pesar – dámský kondom – je druh antikoncepce rozšířený v USA a u nás je dostupný pouze ojediněle. Jde o jakýsi návlek na děložní čípek, kde zabrání proniknutí spermií z pochvy do dělohy.Nevýhodou je komplikované zavádění a po pohlavním styku musí zůstat v pochvě ještě 3 hodiny, než spermie zahynou. Je vhodné jej kombinovat se spermicidními prostředky.
- Kondom je jediný druh antikoncepce, který brání nejen početí, ale také přenosu pohlavních chorob. Velkou výhodou kondomů je jejich dostupnost v drogeriích, lékárnách i supermarketech a přijatelná cena. Ženské kondomy jsou výrazně dražší, a kvůli určité nepohodlnosti vcelku neoblíbené.
ČTĚTE PODROBNĚ o typech , velikostech a bezpečném použití kondomů.
Chemické metody antikoncepce
Spermicidní čípky, krémy a pěny patří pro chemické antikoncepční metody a obsahují spermicidní látky, které znehybňují nebo zabíjí spermie. Aplikují se hluboko do pochvy bezprostředně před každým pohlavním stykem.
Jejich účinnost je 2 až 10 hodin po aplikaci. Jsou dostupné bez lékařského předpisu. Nevýhodami jsou časté alergické reakce, nesnášenlivost na spermicidní látky, nepříliš vysoká účinnost a žádná ochrana proti pohlavním nemocem.
MĚJTE PŘEHLED: Nejčastější pohlavní nemoci u mužů – nenechte se nakazit!
Záchranná pilulka PO sexu
Záchranná pilulka PO či pohotovostní antikoncepce obsahuje velké množství gestagenu a používá se jen v nezbytně nutných případech. Může se použít výjimečně i v době kojení vždy do 72 hodiny od pohlavního styku, pokud možno v době těsně po kojení a další tableta pak až po 12 hodinách.
ČTĚTE TAKÉ: Vše o potratové pilulce – brzdě na miminko.
Přirozené metody antikoncepce
Nejde o příliš spolehlivé, ani 100%-tní druhy antikoncepce, to je třeba říci hned na začátku. Mnoho mužů totiž nestihne těsně před vyvrcholením ejakulovat mimo pohlavní orgány ženy. Další metody jsou také dost zavádějící. Všechny přirozené metody antikoncepce lze označit za značně nespolehlivé.
ČTĚTE TAKÉ: Nová studie vyvrací mýtus, že antikoncepční prostředky zabíjí libido.
Metoda plodných a neplodných dnů
Metoda je založena na omezené době životaschopnosti spermií a vajíčka. Vajíčko je po ovulaci, tedy uvolnění vajíčka, schopné oplodnění asi 24 hodin. P
amatujte si, že spermie v těle ženy přežívají i 3 dny. Plodné období u ženy má být asi 3 dny před ovulací a 1 den po ní. Slovo asi je velmi důležité, nejde o moc spolehlivou metodu.
NAUČTE SE: Kdy má žena plodné dny a jak je vypočítat?
Metoda kontroly děložního hlenu
Během ovulace, tedy plodných dnů, má děložní hlen charakteristickou konzistenci usnadňující pohyb a přežití spermií v těle ženy. Pro určení ovulace je nutná podoba, nikoliv množství hlenu.
Vlastnosti děložního hlenu se v průběhu cyklu mění. Na začátku cyklu v pochvě není prakticky žádný hlen. Před ovulací je to hlen hustý, hrudkovitý a později krémovitý. Nejplodnější stádium doplňuje hlen lubrikační, čirý a tekutý, který se roztáhnete mezi prsty až do délky několika centimetrů. Nejde o příliš spolehlivou metodu.
Přerušovaný pohlavní styk neboli přerušovaná soulož
Přerušovaná soulož neboli přerušení pohlavního styku před ejakulací partnera tak, aby skutečně došlo k výronu semene mimo pochvu, je pro mnoho mužů prakticky nemožné. Navíc semeno vzlíná, uvolňuje se postupně i během styku a zůstává za předkožkou.
Spermie v těle ženy přežívají i 3 dny. Metoda patří k nejstarším metodám a je velice nespolehlivá, zejména protože klade velice vysoké nároky na sebekontrolu muže. Kolik dětí se zrodilo při tomto tipu antikoncepce si můžete domyslet. Přerušovaná soulož a těhotenství patří bohužel nerozlučně k sobě a možnost otěhotnění je vysoká.
TIP: Přerušovaná soulož je výhodná pro muže – vydrží díky ní déle. I během téhle metody nezapomínejte na kondom. Čtěte, jak soulož co nejdéle prodloužit.
Metoda měření bazální teploty
Metoda měření bazální teploty se zakládá na tom, že v průběhu ovulace je tělesná teplota ženy o několik desetin stupně vyšší než jindy. Těch několik desetin je opět zavádějících.
Měření bazální teploty je měření klidové teploty v pochvě nebo v konečníku a provádí se vždy ráno po probuzení. Problémem je, že zvýšení bazální teploty nastává obvykle po začátku ovulace s mírným zpožděním, odhalit začátek ovulace je velmi obtížné a metoda není příliš spolehlivá.
Metoda sexuální abstinence
Při této antikoncepční metodě se sex provozuje jen v neplodných dnech, které jsou vždy nejisté. V plodných dnech se abstinuje. Metoda je opět velmi nespolehlivá.
Laktace jako antikoncepce
Kojení je pokládáno za antikoncepční metodu, ale její účinnost není příliš vysoká. Žena nesmí menstruovat, musí kojit minimálně 6x denně a mezi kojením nesmí být delší časový interval než 6 hodin. Opět nejde o příliš spolehlivou metodu antikoncepce.
Chraňte se a ušetřete se problémů
Antikoncepce není pouze způsob, jak se chránit před početím. Minimálně kondom byste měl použít vždy, zejména kvůli riziku přenosu nemocí.
I věrné páry, které nestřídají sexuálni partnery, mohou nedopatřením nějaký vir chytnout třeba na veřejném WC nebo jinak. Ostražitost je v dnešní době velice důležitá.
DÁLE ČTĚTE: Vyšetření na spermiogramu prověří kvalitu spermií a šance na oplodnění ženy.