Hormonální nerovnováha u mužů: Tělesné a psychické příznaky
Hormonální nerovnováha u mužů je významný a aktuálně i častý problém, který negativně ovlivňuje funkce většiny tělesných a duševních procesů. Ty mohou kvůli nedostatečné nebo naopak nadměrně vysoké hladině některých hormonů slábnout nebo zcela selhávat. Muži bohužel příznaky hormonální nerovnováhy často ignorují a bagatelizují, a pokud problém lékař nezachytí včas, u postiženého se mohou rozvinout chronické zdravotní komplikace a nemoci.
Příznaky mužské hormonální nerovnováhy mohou zůstat dlouhou dobu nepovšimnuty, případně jsou zatím natolik slabé, že si jich muž prakticky ani nevšímá. K lékaři je problém obvykle dovede až když je již pozdě a příznaky se stanou významnými, přičemž negativně ovlivňují různé aspekty života postiženého muže.
V článku si vyjmenujeme nejčastější příznaky hormonální nerovnováhy u mužů a metody, kterými lze opět navodit hormonální rovnováhu.
Table of Contents
Co je hormonální nerovnováha u mužů?
Hormonální nerovnováha u mužů je stav, kdy žlázy neprodukují dostatek nebo naopak produkují nadbytek určitých hormonů. O tuto produkci se stará mozek, štítná žláza, příštítná tělíska, slinivka břišní, nadledviny a samozřejmě také varlata. Nedostatečná funkce varlat se lékařsky nazývá hypogonadismus a tedy snížená funkce gonád, což jsou pohlavní žlázy.
Občasná a krátkodobá hormonální nerovnováha je normální a obvykle není důkazem závažnější komplikace. Hladinu hormonů vám dočasně pozmění třeba nadměrné cvičení nebo pouze to, že máte právě hlad. Tyto krátkodobé hormonální výkyvy obvykle nejsou zdraví nebezpečné. K problému dochází, když je hladina hormonů abnormální dlouhodobě, což dovede s jistotou potvrdit až lékař a to nejčastěji pomocí měření hormonů v krvi, moči nebo slinách.
To, zda vám některý hormon schází nebo naopak přebývá, obvykle sám bez lékařského vyšetření nezjistíte. Proto pokud máte na hormonální nerovnováhu podezření, doporučuji vám předpoklad zmínit u svého praktického lékaře. Ten vás podle dalších příznaků odešle ke vhodnému specialistovi, přičemž pravděpodobně to bude endokrinolog a tedy specialista na poruchy endokrinních žláz, které hormony produkují.
Muži své zdravotní komplikace mnohdy připisují nezdravému životnímu stylu nebo je vnímají jako přirozenou součást stárnutí. Bohužel pokud takto odmítají své symptomy a nenechají svůj stav ověřit lékařem, postupně tak odignorují možnou příčinu hormonální nerovnováhy a celý problém se tím prohlubuje.
Klíčové je proto včas rozpoznat příznaky hormonální nerovnováhy u mužů a od lékaře získat doporučení pro úpravu své dnes možná nevhodné životosprávy nebo léčbu. V rámci léčby lékař obvykle doplňuje chybějící hormon do těla formou hormonální substituční terapie nebo předepíše léky stimulující funkce endokrinních žláz. Žádné konkrétní léky zde nejmenuji, protože je může předepsat vždy pouze lékař po důkladném zhodnocení vašeho zdravotního stavu.
Proč je pro muže důležité mít hormony v rovnováze?
Celkovou hladinu hormonů v těle ovlivňuje fungování endokrinního systému. Úkolem hormonů je přenášet informace mezi buňkami a orgány v celém těle, aby fungovaly správně a spolehlivě. Hormonální rovnováha je tak velmi důležitá pro bezproblémové fungování těla i psychiky.
Hormony mají nesčetně funkcí, ale za ty nejhlavnější lze u muže považovat:
- sexuální funkce (testosteron, gonadotropin uvolňující hormon, folikuly stimulující hormon luteinizační hormon),
- metabolismus a tedy proměnu stravy na energii (testosteron, kortizol),
- regulace chuti k jídlu (leptin, ghrelin, inzulín, dopamin),
- spánek (testosteron, melatonin, serotonin, dopamin, kortizol),
- psychická kondice a nálada (testosteron, serotonin, dopamin, kortizol, melatonin, estrogeny),
- úroveň stresu (testosteron, kortizol, adrenalin, vasopresin).
Jak vidíte, za většinou změn tělesných funkcí i za změnami chování stojí zejména testosteron, což je hlavní mužský a tedy androgenní hormon (androgen). Testosteron se v menší míře nachází i v ženském těle, kde je rovněž nezbytný, ale v mnohem nižších hladinách.
Příznaky hormonální nerovnováhy u mužů
Identifikace problémů způsobených hormonální nerovnováhou u muže může být složitá. Negativní příznaky se mohou objevovat pouze sporadicky a hlavně na začátku problémů s produkcí hormonů mohou být slabé a „nenápadné“.
Muži si příznaků mnohdy vůbec nevšímají, takže se mohou začít zhoršovat, případně je přikládají jiné komplikaci, kvůli čemu se zhoršuje daný příznak a hormonální hladina o to déle kolísá.
Je vždy důležité znát hladinu svých hormonů. Pokud si je chcete nechat změřit, ptejte se na potřebu měření svého praktického lékaře. Pokud vás žádné závažnější příznaky netrápí, hormonální vyšetření vás může stát několik stovek korun. Pokud by lékař nabyl dojem, že jsou vaše zdravotní komplikace způsobeny právě nerovnováhou hormonů, měření hladiny z krve, moči nebo slin pojišťovna proplatí.
Muži s hormonální nerovnováhou si na sobě typicky všímají:
Snížené sexuální libido
Hormonální nerovnováha může narušovat vaše intimní vztahy. Velmi častou příčinou oslabeného libida je pokles hladiny testosteronu a následné zvýšení hladiny ženského hormonu estrogenu.
Testosteron ale snižují i negativní životní návyky jako sedavý způsob života bez pohybové aktivity, s tím spojená nadváha, nezdravé stravování, alkohol, kouření a drogy.
Hladina testosteronu se přirozeně snižuje věkem, přičemž zhruba po 40. roce prudce klesá a to o přibližně 1 % ročně.
Zde lze poradit pouze dodržovat zásady zdravé životosprávy, aby se testosteron produkoval v dostatečném množství. Pokud máte dojem, že se vám netvoří dostatek testosteronu z nějakého vážnějšího důvodu, je vhodné zajít si na endokrinologické vyšetření, kde vám bude hladina změřena celkem přesně.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: 12 dobře citelných příznaků sníženého testosteronu. Pozorujte se.
Erektilní dysfunkce
Erektilní dysfunkce je zhoršení sexuálních funkcí do takové úrovně, že postižený nedovede dosáhnout nebo udržet erekci dostatečně dlouho pro uspokojivý sexuální styk. Síla erekce závisí kromě jiných hormonů hlavně na hladině testosteronu.
Erektilní dysfunkci může způsobit i zhoršený duševní stav a i ten může vyvolat nedostatek testosteronu. V takovém případě odborně mluvíme o psychogenní erektilní dysfunkci.
Testosteron v nerovnováze může dále vyvolávat problémy se spánkem nebo nespavost, nemoci srdce a cév a různá chronická onemocnění.
Pro podporu erekce lze doporučit zařazení zdravé životosprávy. Pokud se to nepovede nebo nové návyky nebudou mít očekávaný účinek, lékař může předepsat substituční terapii testosteronem a tedy jeho doplňování do těla.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Erektilní dysfunkce: Vše o příčinách, projevech, léčbě a změnách, které byste měl podstoupit.
Gynekomastie
Nežádoucí zvětšení prsou u mužů se lékařsky nazývá gynekomastie. Odborníci gynekomastii označují za nejsilnější indikátor mužské hormonální nerovnováhy.
Prsa mohou růst nejenom obézním mužům bez pohybu, ale i těm, kteří jsou pořád štíhlí a mají dostatek pohybu. Pokud začne růst právě prsní tkáň ale jiná ne, o to pravděpodobněji jde právě o gynekomastii. Pokud si ze všeho nejvíce všímáte právě zvětšení prsou, jde pravděpodobně o gynekomastii vyvolanou hormonální nerovnováhou.
Porucha sice není zdraví škodlivá, ale pro většinu postižených jde o trapný problém. Utrpět tak může hlavně sebevědomí postiženého.
Poradit lze opět hlavně upravit svou životosprávu, hýbat se, zdravě jíst a neholdovat neduhům. Co se týče vhodného specialisty, pomůže vám opět endokrinolog.
Přibírání na váze a ztráta svaloviny
Pokud jste zvyklí sportovat, ale i přes pravidelné cvičení a vydatnou stravu vám nerostou svaly a naopak si všímáte přibírání tukové hmoty, může jít o další příznak hormonální nerovnováhy.
Upozorňuji, že i příliš intenzivní fyzická námaha může mít negativní vliv na hladinu hormonů. V takovém případě by totiž namáhavější tréninky nemusely podporovat nárůst svaloviny. Pokud zatím nemáte dostatek zkušeností, s vhodnou mírou zátěže vám poradí trenér.
V tomto případě může za úbytek svaloviny snížená hladina testosteronu a zvýšená hladina kortizolu.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Steroidy a erekce: Nebezpečí pro váš penis, tělo i plodnost.
Časté změny nálady a negativní emoce
Jak jsem již vysvětloval, hormonální nerovnováha neovlivňuje pouze fyzické procesy, ale i ty duševní. Muži postižení hormonální nerovnováhou se mohou setkávat s častou podrážděností a to i bez zjevné příčiny, výrazným kolísáním nálad, depresí, úzkostí, nedostatkem motivace a „chuti do života“.
S hormonální nerovnováhou u mužů často souvisí i syndrom vyhoření. Po konci produktivního života muže nastupuje andropauza, která je sice přirozená, ale velmi významně ovlivňuje hladiny hormonů.
Mnozí muži nevědí, že tyto změny chování mohou být právě příznakem hormonální nerovnováhy. Kromě endokrinologa zde může pomoct také psycholog.
Co jme zjistili o mužské hormonální nerovnováze?
Tělo každého muže je jiné. Proto každý muž reaguje na hormonální nerovnováhu jinak. Postižení mohou mít více slabších nebo méně závažnějších příznaků. Důležité je tento nevyhovující stav včas zjistit a začít léčit.
Pomůže vám endokrinolog, ale pokud žádného neznáte, jděte nejdříve k praktickému lékaři. Ten zjistí, zda u vás je riziko hormonální nerovnováhy zvýšené nebo jde o příznaky jiné komplikace. Následně vás doporučí ke vhodnému specialistovi.
Do té doby se snažte udržet zásady zdravé životosprávy a tedy čerstvá, pestrá a vydatná strava, dostatek odpočinku, pravidelná sportovní zátěž a žádné zlozvyky. Zároveň se snažte řádně vyléčit ze všech případných nemocí.
Další články o testosteronu, jeho potřebě v těle a metodách jeho zvýšení