Kegelovy cviky – bezpečný a bezplatný „zlepšovák“ erekce a delší výdrže
Kegelovy cviky – tento pojem už slyšel alespoň jednou v životě snad každý. Pro některé dámy jsou prakticky každodenním rituálem. Ovšem ukazuje se, že ani pánové nejsou o Kegelovy cviky posilování svalů pánevního dna ochuzeni.
Pro ženy představují Kegelovy cviky techniku, díky které dosáhnou zúžení vagíny po porodu. Pro muže jsou zase Kegelovy cviky účinnou možnost, jak oddálit ejakulaci a předcházet úniku moči – inkontinenci. Pojďte se podívat na to, jak se Kegelovy cviky správně provádí, jaká je jejich historie a jaké jsou jejich benefity.
Dr. Arnol Kegel – otec Kegelova cvičení
Table of Contents
Co jsou Kegelovy cviky?
Historie Kegelových cviků je však pouze jedním dílkem celé skládačky. Kegelovo cvičení pánevního dna zahrnuje důmyslné cviky, které vám pomohou posílit svaly pánevního dna. A proč zrovna tyto svaly potřebují zpevnit? Jsou vůbec k něčemu?
Naopak. Svaly pánevního dna jsou velice důležité. Pánevní dno, odborně řečeno diaphragma pelvis, je tvořeno skupinou svalů. Tyto svaly sice nemají tak náročné úkoly, jako například biceps nebo triceps, ale i tak jsou v těle každého z nás naprosto nepostradatelné.
Právě tyto svaly totiž podporují správné držení těla, udržují pohromadě všechny vnitřní orgány, udržují moč a mohou dokonce ovlivnit i váš výkon v posteli. A protože tyto svaly nemůžete jednoduše cvičit a posilovat v posilovně s činkami, vyvinul právě pan doktor Kegel cvičení, kterými je efektivně posílíte.
Benefity Kegelových cviků
Ženám přináší Kegelovy cviky ještě i další benefity, kromě výše zmíněného posílení svalů pánevního dna a činnosti svěračů. Ženy díky nim mohou lépe ovládat svou vagínu během sexu, a tak lépe stimulovat svou vagínou partnera. Je to sice poněkud neobvyklé a ne každá žena to dovede, ale o to příjemněji bude váš partner překvapen, pokud se vám to povede.
Tento benefit byl potvrzen také řadou odborných studií. Například studie The effect of pelvic floor muscle exercises program on sexual self-efficacy in primiparous women after delivery z roku 2015 sledovala 79 žen. Tyto ženy pravidelně cvičily Kegelova cvičení po dobu 4 a 8 týdnů.
Po této době lékaři vyhodnotili významné zvýšení svalové síly pánevního dna u všech sledovaných žen a zlepšení sexuálních stahů vagíny během milostného aktu.
Kegelova cvičení také ženám pomáhají k udržení moči a prevenci proti inkontinenci. Jak se vlastně inkontinence projevuje? Začíná to velice nevinně, třeba jen nenápadným únikem moči při kýchnutí. Pokud se to ovšem neřeší, může to přejít až k samovolnému úniku moči kdykoliv během dne.
Inkontinence dnes bohužel postihuje spoustu žen. A není vůbec pravidelnem, že by postihla pouze ženy ve vyšším věku. Může se objevit u kohokoliv, a to i u mužů. Ve vyšším věku ovšem stoupá pravděpodobnost výskytu, a to u žen až na 40 % a u mužů na 20 %.
Díky Kegelovým cvikům se ale můžete těmto statistikám zcela vyhnout. A není to pouze bezduchý slib mazaných reklam, ale skutečný benefit tohoto cvičení. Tento přínos totiž potvrdila i studie z roku 2013 s názvem The Effect of Pelvic Muscle Exercises on Urinary Incontinency and Self-Esteem of Elderly Females With Stress Urinary Incontinency.
VIDEO: Ukažte partnerce. Kegelovy cviky speciálně pro ženy.
Kegelovy cviky pro muže
A jaké má výhody Kegelovo cvičení pro muže? U mužů je situace velice podobná, přece jen plní i u mužského pokolení svaly pánevního dna podobnou funkci jako u žen. Kromě prevence proti úniku moči, tzv. inkontinenci u mužů, mají mužské Kegelovy cviky ještě jeden přínos – zlepšení výkonu v posteli.
Díky Kegelovým cvikům mohou muži v posteli déle vydržet, dokáží lépe kontrolovat svou ejakulaci, mohou mít silnější erekci a celkově mohou podávat v posteli lepší výkony.
Potvrdila to také odborná studie z roku 2004 Randomised controlled trial of pelvic floor muscle exercises and manometric biofeedback for erectile dysfunction. V této studii odborníci sledovali 55 mužů s erektilní dysfunkcí. Po třech měsících každodenního posilování pánevního dna vykázali všichni muži průměrné zlepšení erektilní dysfunkce i celkově sexuálních funkcí.
Ač jsou tedy svaly pánevního dna prakticky neviditelné a během života si jich ani nevšimnete, mají v těle naprosto nezbytnou funkci. Pokud jsou tyto svaly uvolněné a nezpevněné, nemůže muž tuto oblast příliš kontrolovat a pak dochází k typickým problémům v podobě předčasné ejakulace či ne příliš tvrdé erekce.
Ovšem ve chvíli, kdy začnete tyto svaly posilovat, vydržíte v posteli mnohem déle a váš penis bude stát v pozoru jako voják.
TIP: Jak dále můžete předejít problémům s erekcí si můžete nastudovat v našem dalším článku. Zajímají vás také další způsoby, jak oddálit ejakulaci? Pak nepřehlédněte článek 10 zaručených tipů pro oddálení ejakulace, ve kterém se dozvíte další tipy a triky, jak v posteli vydržet co nejdéle.
Příznaky povolených svalů pánevního dna
Jak se vlastně pozná, že máte svaly pánevního dna povolené? Příznaky mohou být rozdílné u žen i u mužů.
Ženy si častěji stěžují na nechtěný únik moči během dne, na příliš povolenou vagínu během sexu nebo na špatné držení těla.
Muži naopak poznají povolené svaly pánevního dna, když nedokáží dostatečně dlouho vydržet v posteli a trpí tedy tzv. předčasnou ejakulací, dále pokud nemají příliš silnou erekci, jakou by si představovali, anebo jestliže i je trápí samovolný únik moči během dne i noci. V takovém případě jsou na místě Kegelovy cviky, které byste měli okamžitě začít praktikovat.
Kegelovy cviky – přesný návod
Jak správně cvičit Kegelovy cviky? Cviků pro posílení pánevního dna je několik. Bylo zjištěno, že už při jakékoliv pohybové aktivitě jsou tyto svaly posilovány. Ovšem, ruku na srdce. Pohybu máme většinou v dnešní době počítačové poměrně málo, a tak není výjimkou, že už i velice mladí lidé mají tyto svaly ochablé.
Pak přichází na řadu Kegelovy cviky, které vám pomohou svaly pánevního dna efektivně posílit.
Jak cvičit Kegelovy cviky?
- Postavte se do sprchy nebo k záchodu. Právě na těchto místech jsou Kegelovy cviky pro začátečníky nejjednodušší. Jakmile už budete ve cvičení zběhlejší, můžete je provozovat prakticky kdykoliv a kdekoliv – v MHD, v práci, ve škole, u počítače nebo ve volných chvílích. Začneme ovšem na záchodě nebo ve sprše. Svlékněte se a můžeme se pustit do cvičení.
- Pro začátečníky je totiž nejjednodušší posilovat svaly pánevního dna při močení. Proto také ta přítomnost ve sprše nebo na záchodě.
- Začněte močit a postupně moč zastavujte a opět spouštějte. Zastavujte a spouštějte. Vždy moč pozastavte alespoň na 10 sekund. Klidně si počítejte nahlas. Zprvu to bude velice náročné, ale po čase uvidíte, že moč klidně během čůrání zastavíte i na 30 sekund.
VIDEO: Univerzální Kegelovy cviky pro muže i ženy.
To je tedy jedno možné cvičení, při kterém zastavujete a zase pouštíte moč. Druhé cvičení můžete provozovat kdekoliv:
- Najděte si pohodlně a klidné místo, kde budete mít soukromí a na chvíli vás zde nikdo nebude rušit ani obtěžovat.
- Lehněte si na zem, na nějakou měkkou podložku.
- Začněte pomalu stahovat svaly pánevního dna, tedy svaly močové trubice, řitního otvoru, zvedače konečníku a příčné svaly hráze. Zkrátka začněte zatínat svaly v oblasti pánve.
- Vždy svaly stáhněte a držte stažené alespoň na 10 sekund. Potom je uvolněte. Opět si nahlas počítejte. Stáhněte na 10 sekund a uvolněte. Takto cvičení opakujte alespoň 10x.
Zprvu to bude možná nepříjemné, těžké nebo absolutně nemožné. To ale nevadí. Žádný učený z nebe nespadl a i Arnold Schwarzenegger musel své svaly nejprve vytrénovat, aby pak mohl zvedat těžké váhy. Proto na nic nespěchejte a dejte cvičení čas.
Cvičit Kegelovy cviky můžete rozličnými způsoby a na rozličných místech. K některým technikám se hodí více záchod a koupelna, jindy si vystačíte s měkkou podložkou na zemi. Záleží pouze na vás, co je vám příjemnější.
Odborníci doporučují techniky Kegelova cvičení střídat a obměňovat, abyste svaly pánevního dna procvičili skutečně důkladně. Navíc všechny svaly v našem těle mají tendenci se nastalé situaci přizpůsobovat.
Jakmile tedy opakujete stejné Kegelovy cviky každý den po dobu několika let, je jasné, že po letech už nebudou mít takový účinek a takový efekt, jako na začátku cvičení. Proto cvičení a techniky obměňujte a zároveň zařaďte do svého životního stylu více přirozeného pohybu, který vašim svalům pánevního dna také pomůže.
Jak často cvičit Kegelovy cviky?
To je další otázka, která vás určitě v souvislosti s Kegelovými cviky napadne. Kegelova cvičení by měli muži i ženy provádět ideálně každý den po dobu alespoň 10 minut.
Cvičení vám rozhodně nezabere desítky hodin nebo celý den. Pozitivní výsledky na sobě pocítíte už po prvních minutách. Den za dnem budou vaše svaly pánevního dna silnější a vydrží být mnohem déle stažené. Nejprve je vydržíte stáhnout třeba jen po dobu 10 sekund, ovšem už za měsíc můžete vydržet třeba 30 sekund, tedy trojnásobný čas.
Progres je u tohoto cvičení skutečně velice rychlý. A přetrénování se vůbec bát nemusíte. Ať už budete svaly pánevního dna totiž cvičit jen jednou denně, anebo několikrát denně, nikdy je nemůžete přetrénovat. To je obrovská výhoda oproti jiným svalovým partiím.
Pomohou Kegelovy cviky zintentivnit orgasmus?
Jak už bylo několikrát zmíněno a nakousnuto, Kegelovy cviky vám pomohou nejen lépe udržet moč, ale také vám pomohou zlepšit výkon v posteli. Muži díky těmto technikám vydrží při sexu mnohem déle a lépe ovládnou své vyvrcholení. Navíc budou mít díky cvikům lépe prokrvenou oblast pánevního dna, což se pozitivně projeví i na tvrdosti a pevnosti jejich erekce.
ČTĚTE TAKÉ: Jaká erekce vlastně ženu zaručeně uspokojí?
U žen mají Kegelovy cviky pozitivní vliv na stažení vagíny, která je díky nim pevnější a pružnější. A právě všechny tyto faktory dohromady skutečně mohou vést k lepšímu a intenzivnějšímu orgasmu. Proto, pokud vám to v posteli příliš neklape a chtěli byste své postelové hrátky nějak vylepšit, určitě zařaďte Kegelovy cviky do svého cvičebního plánu.
Proč vznikly Kegelovy cviky?
Původně tato cvičení vznikla zejména pro ženy po porodu. Po porodu má totiž každá žena uvolněné svaly pánevního dna a někdy dokonce i rozšířenou vagínu, která se v některých případech nechce samovolně navrátit do původní podoby.
Proto pan doktor Kegel přišel s cvičením pro posílení pánevního dna, které ženám po porodu nebo už v těhotenství napomůže zpevnit svaly pánevního dna a celkově posílit činnost svěračů.
Historie Kegelových cviků
Ač se o Kegelově cvičení v posledních letech hodně mluví, rozhodně se nejedná o „vynález” nebo „výmysl” posledních měsíců. Poprvé tyto techniky pro posílení pánevního dna spatřily světlo světa už v roce 1948, tedy již před 70 lety. Vymyslel je a vypustil do světa americký gynekolog Arnold Kegel, od něj také získaly svůj typický název.
Do dnešní dnů je vyzkoušely milióny žen i mužů po celém světě a určitě nejednomu z nich zachránily manželství i zdravou sebedůvěru. Největší boom tato cvičení zažila v 90. letech 20. století, kdy byly Kegelovy cviky nejen zpopularizovány oblíbenými pořady v televizi, ale proběhla tehdy také řada odborných studií sledujících jejich pozitivní vliv na člověka.
Další články o poruchách erekce a metodách zlepšení