Erektilní dysfunkce: terapie s využitím kmenových buněk obnovuje sexuální funkce již při prvních pokusech
Nové výsledky klinických pokusů naznačují, že terapie s využitím kmenových buněk může být slibnou léčbou erektilní dysfunkce. Po proceduře byla zjištěna obnova sexuální funkčnosti u mužů s tímto problémem.
Terapie kmenovými buňkami obnáší injekční aplikaci vlastních kmenových buněk (získaných z břišních tukových buněk) do erektilní tkáně penisu.
Vedoucí výzkumná pracovnice Dr. Martha Haahr z Univerzitní nemocnice v Odense v Dánsku spolu se svými kolegy zjistila, že během 6 měsíců od procedury bylo 8 z 21 léčených mužů schopno zapojit se do spontánního sexuálního styku.
Table of Contents
Léčba erektilní dysfunkce pomocí kmenových buněk
Vědci nedávno přednesli svá zjištění na EAU17– roční konferenci Evropské urologické asociace, která proběhla v Londýně ve Velké Británii.
Erektilní dysfunkce je stav, kdy má muž potíže dosáhnout nebo udržet erekci, aby mohlo dojít k sexuálnímu styku.
Podle Národního institutu pro diabetes a trávicí choroby ledvin trpí erektilní dysfunkcí zhruba 12% mužů pod 60 let a 22% mužů ve věku mezi 60 a 69 lety.
Některými z fyzických příčina erektilní dysfunkce jsou vysoký krevní tlak, cukrovka, srdeční choroby, chornické onemocnění ledvin a operace prostaty.
Psychologické potíže jako např. úzkost, stres, deprese a nízké sebevědomí mohou také přispět ke vzniku erektilní dysfunkce.
Současné léčebné postupy erektilní dysfunkce zahrnují PDE5 inhibitory (jako např. Viagra), penilní implantáty a injekce. Dr. Haahr a její tým nicméně poznamenali, že veškeré tyto postupy mohou mít výrazné vedlejší účinky.
Výsledkem je, že vědci pátrají po alternativních léčbách erektilní dysfunkce a terapie pomocí kmenových buněk se jeví jako slibný kandidát při pokusech na zvířatech.
Zlepšení v sexuálním fungování je patrné rok po léčbě
V první fázi testování zkoumala Dr. Haahr s kolegy terapii kmenovými buňkami u 21 mužů, kteří trpěli erektilní dysfunkcí v důsledku prodělané radikální prostatektomie z důvodu rakoviny prostaty.
Žádný z těchto mužů nereagoval na standardní lékařské postupy léčby erektilní dysfunkce.
Pro proces aplikace kmenových buněk byly použity tukové buňky z břišní oblasti, které byly u každého muže získány pomocí liposukce.
Poté byly kmenové buňky odděleny od tukových buněk a pomocí injekce aplikovány do topořivého tělíska penisu – houbovité tkáně, která se za normálních okolností v průběhu erekce naplní krví.
Erektilní funkčnost účastníků výzkumu byla zkoumána pomocí dotazníku Mezinárodního indexu erekti lní funkce (IIEF) před procedurou s kmenovými buňkami a 6 a 12 měsíců po ní.
IIEF skóre mezi 5-7 představuje závažnou erektilní dysfunkci, skóre 12-16 reprezentuje mírnou až střední erektilní dysfunkci a skóre 22-25 značí nepřítomnost erektilní dysfunkce.
Všech 21 mužů zaznamenalo zlepšení v erektilní funkci při terapii kmenovými buňkami: jejich IIEF skóre vzrostlo z 6 před léčbou na 12 po 6 měsících po léčbě.
8 z testovaných mužů sdělilo, že byli schopni spontánní sexuální aktivity po 6 měsících po léčbě kmenovými buňkami. Tento výsledek trval i 12 měsíců po léčbě.
Tito muži zaznamenali, že jejich IIEF skóre vzrostlo z 7 na 14 díky terapii kmenovými buňkami.
“Zjistili jsme, že tato metoda může vést k opětovné schopnosti spontánní erekce- bez nutnosti používat jiné léky, injekce či implantáty,”říká Dr. Haahr.
Léčba kmenovými buňkami může být dlouhodobým řešením erektilní dysfunkce
I přes to, že zjištění plynoucí ze studie, jsou předčasná, tým sděluje, že terapie kmenovými buňkami může být slibnou a efektivní strategií při léčbě ED.
“Jako první používáme v klinických testech lidské kmenové buňky za účelem léčby erektilní dysfunkce.
Tato metoda byla dříve vyzkoušena na zvířatech, toto je však poprvé, kdy terapie kmenovými buňkami umožnila pacientům obnovení erektilní funkce natolik, aby mohlo dojít k sexuálnímu styku,” říká Dr. Haahr.
“Jsme potěšeni předběžnými výsledky zejména proto, že veškeré tradiční metody se u těchto mužů ukázaly jako neefektivní a nyní jsou schopni erekce po 12 měsících od léčby. Ukazuje se, že to může být dlouhodobým řešením.
Výsledky ukazují na další možnosti léčebných metod pro pacienty trpící erektilní dysfunkcí s různých příčin.
Musíme mít však na paměti, že se jednalo o malý pokus bez kontrolní skupiny. Stále jsme tak vzdáleni možnosti klinického použití.“
Vědci momentálně směřují do další fáze testování k hlubšímu prošetření bezpečnosti a efektivnosti léčby erektilní dysfunkce za pomoci kmenových buněk.
Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce
Erektilní dysfunkce a léčebné terapie |
Erektilní dysfunkce – vše o příčinách, projevech |
9 nečekaných příčin erektilní dysfunkce |
Léčba erektilní dysfunkce – léky, operace a cviky |
Fakta o ED |