Motilita spermií (rychlost a pohyblivost) jako faktor jistějšího otěhotnění
Motilita spermií označuje jejich schopnost pohybovat se, a tedy doplavat z mužova varlat až ke zralému ženskému vajíčku a oplodnit jej. Problém s oplodněním ženy vzniká, pokud je motilita slabá až žádná a spermie neputují nikam. Špatná motilita obvykle způsobuje mužskou neplodnost. I tehdy lze ženu oplodnit, avšak je potřeba spermii vyjmout a vložit ji přímo do vajíčka.
- Pokud se tak stane v těle ženy, mluvíme o in vivo asistované fertilizaci (oplodnění).
- Pokud se spermie s vajíčkem spojí v laboratoři mimo ženina těla a vloží se do něj až později, mluvíme o in vivo asistované fertilizaci.
Lékařsky se snížená motilita nazývá asthenozoospermie. V článku podrobně vysvětlím vše důležité o motilitě spermií a také to, jak přesně ovlivňuje plodnost muže, a tedy vás, budoucího otce.
Table of Contents
Proč se vlastně spermie musí pohybovat a ideálně co nejrychleji?
Spermie se musí pohybovat, aby byla schopna dostat se k vajíčku a zavrtat se do něj. Tím zralé vajíčko oplodní. Rychlost a pohyblivost spermií tedy ve velké míře ovlivňuje mužskou plodnost.
Spermie putuje po ejakulaci během vaginálního sexu z mužova těla do ženina těla přes pochvu a přes děložní čípek se dostane do vejcovodu. Tam již na něj čeká zralé vajíčko, ovšem pouze za předpokladu, že je plodná i žena.
Pokud zatím neznáte motilitu svých spermií, během sexu buďte opatrný. Každá pohyblivá spermie se může dostat vaginálním kanálem až k vajíčku a oplodnit jej. Pokud o dítě zájem nemáte, vždy používejte kondom a ženě doporučte, ať si nechá předepsat antikoncepci.
Upozornit vás musím i na preejakulát, a tedy předejakulační tekutinu, která může také obsahovat pohyblivé spermie. I pokud byste měl přerušovaný styk a ejakuloval mimo pochvu, ženu byste již možná i přesto oplodnil. Preejakulát z penisu vystříkne několik vteřin před ejakulací a vzrušení muži si jej pouze málokdy uhlídají.
Spermie se pohybují samy a bez povelu. Plavou nahoru přes kanál děložního hrdla až do dělohy a přes ni dále do vejcovodu. Tato cesta trvá zdravým spermiím přibližně 10 minut. Jakmile spermie doplave k vajíčku, musí se do něj provrtat, co jí také zabere nějaký čas. I zde je nutný správný pohyb. Pokud by se spermie nedovedla provrtat do vajíčka kvůli tomu, že „má slabý odpich“, neoplodnila by jej.
Dobrá motilita spermií bohužel neznamená, že jsou spermie zcela bezchybné
Motilita je pouze jednou z několika důležitých vlastností, respektive schopností spermií. Pokud by byla motilita 100%, ale ostatní vlastnosti by zaostávaly, opět by vznikalo riziko, že vajíčko neoplodní.
Mezi další faktory kvality spermií a zvýšených šancí pro oplodnění ženy patří:
- Celkový objem ejakulátu v mililitrech: Normální hodnota je mezi 1,5 až 5 mililitry.
- Celkový počet spermií v mililitru: Normální hodnota je od 20 do 50 milionů na mililitr.
- Vitalita spermií: Procento živých a mrtvých spermií. Zdravý muž by měl mít nejméně 50 % spermií vitálních, a tedy živých.
- Morfologie spermií: Tvar a velikost spermií. Čím více zdeformovaných a abnormálních spermií, tím nižší šance na oplodnění.
- Doba do zkapalnění ejakulátu: Zkapalnět by měl do 20 minut. Pokud to bude mnohem rychleji nebo výrazně pomaleji, někde může být problém (dehydratace, bílkovina v ejakulátu a pod.).
- pH ejakulátu: Spermie jsou citlivé, takže pokud by byl ejakulát příliš kyselý, nemusely by přežít. Ideální pH je 7,2 až 8,0.
- Počet bílých krvinek: Bílé krvinky nejsou nebezpečné, ale jejich hladina roste, pokud je v těle přítomen zánět kvůli nějaké infekci.
Tyto a další potřebné informace o kvalitě spermií sám nezjistíte. Pro měření se používá test spermiogram, o kterém velmi podrobně píše z vlastní zkušenosti redaktor stránky Erekce.cz pod tímto odkazem.
Sexuolog nebo jiný specialista zkoumá hodnoty pod mikroskopem a pomocí dalších složitějších testů.
Motilita spermií měřená na spermiogramu
Pokud je pohyblivost spermií dobrá, dobré jsou také šance na oplodnění partnerky. Pokud je dobrá, přičemž ostatní parametry nejsou dostatečné, úměrně klesá i šance na početí.
Sexuolog či jiný odborník při měření motility analyzuje také:
Progresivní a neprogresivní motilita
To, že se spermie pohybuje, nemusí ještě nic znamenat. Záleží na tom, jak se pohybuje.
- Progresivní motilita znamená, že spermie plavou rovně směrem k vajíčku. Čím vyšší procento progresivně pohyblivých spermií, tím vyšší šance na oplodnění ženy.
- Neprogresivní motilita znamená, že spermie sice žijí a pohybují se, nemíří ale přímo napřed a obvykle nedoplavou až k vajíčku. Opět čím více jich je, o to nižší šance na oplodnění.
Lékař tedy měří procento pohybujících se spermií, přičemž nehledí na to, jak se pohybují. Třeba spermie, která vibruje na místě nebo se pohybuje zmateně, ale nikam nemíří, je sice pohyblivá, ale neprogresivně. Do součtu pohyblivých se ale stejně dostane.
Pro podporu tvorby kvalitních spermií doporučuji kanadské kapsle Vimax se ženšenem, ginkgem, hlohem, ovsem, vitamínem E a dalšími důležitými složkami.
Vyživují varlata a ty pak mohou produkovat silné, kvalitní, a hlavně rychlé a dobře pohyblivé spermie.
Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky Vimaxu. Pokud Vimax objednáte, balík vám diskrétně doručíme do 48 hodin. Ihned můžete podpořit tvorbu spermií a zlepšit i jejich motilitu.
Celkový počet pohyblivých spermií
Zdravý a pohlavně dospělý muž má v jednom mililitru ejakulátu až 30 milionů spermií. V 5 ml ejakulátu to může být až 300 milionů. Nelze ale nikdy čekat, že celé toto astronomické množství tvoří zdravé spermie vhodné k otěhotnění.
Ejakulát bude lékař považovat za „zdravý“, pokud bude pohyblivých aspoň 40 % ze všech spermií. Z nich musí být aspoň 32 % progresivně pohyblivých, takže zbylých 8 % se může pohybovat neprogresivně. Pokud vám lékař diagnostikuje zhoršenou motilitu, bude ji určovat z celkového počtu pohyblivých spermií.
- Za normální lékaři považují více než 20 milionů pohyblivých spermií v ejakulátu.
- Pokud je pohyblivých méně než 5 milionů, jde o zhoršenou pohyblivost.
- Pokud jich je méně než 1 milion, lékařsky jde o závažně zhoršenou motilitu spermií.
Které faktory mají vliv na motilitu spermií?
Konkrétní příčinu špatné motility obvykle nelze ihned identifikovat. Ve většině případů je to tak, že pokud je špatná motilita, existuje i nějaký další problém s kvalitou spermií. Muži se špatnou motilitou mohou mít třeba špatnou morfologii, kdy jsou spermie natolik zdeformované, že se nemohou normálně pohybovat. Spermie může mít příliš velikou hlavičku nebo krátký a slabý bičík a ty jí brání v plynulém a rychlém pohybu.
Motilita spermií slábne, pokud se muž často vystavuje nějakým škodlivinám. Typicky je to kouření, ale také život ve velkých městech v okolí fabrik a industriálních zón. Motilitu ohrožují i některé nemoci či úrazy, typicky varikokéla, hydrokéla, rakovina varlat a mnohé další. Přesně proto spermiogram nezjišťuje pouze celkový počet spermií, ale i jejich ostatní vlastnosti. Lékař díky tomu získává širší přehled o zdraví muže.
Upozornit musím i ty čtenáře, kteří mají málo sexu nebo žádný sex, ale vydají se na spermiogram. Tehdy je obvykle potřeba víc než 1 odběr, protože první vzorek bude obsahovat pouze málo spermií. Druhý vzorek nebo dalších několik vzorků již by mělo zobrazovat reálné hodnoty. Vždy poslechněte doporučení lékaře. Má o vás nejlepší přehled.
Jak zlepšit motilitu spermií?
Ne všechny příčiny zhoršené motility spermií máte možnost ovlivnit. Pohyblivost může být ovlivněna genetickými predispozicemi. Zeptejte se třeba otce, bratra nebo dědečka, zda někdy byli na spermiogramu a ptejte se jich, zda byly jejich spermie rychlé. Pokud ne, riziko hrozí i vám, není to ale pravidlem.
Co můžete ovlivnit prakticky hned dnes, je vaše životospráva. Platí, že čím zdravější život povedete, o to rychlejší a kvalitnější budete mít spermie. Velmi důležitý je pravidelný sport a pohyb. Ten by měla doprovázet zdravá strava s převahou zeleniny, ale také s dietnějšími druhy masa, ořechy, semeny, luštěninami a zakysanými mléčnými výrobky.
Snažte se vůbec nekouřit a ideálně ani nepít alkohol. Důležitý je obsah antioxidantů, které chrání buňky včetně spermií před poškozením. Najdete je převážně v zelenině, ovoci, zvířecích vnitřnostech a rostlinných olejích. Pro plodnost a kvalitu spermií je důležitá celková skladba jídelníčku a ne pouze jediné jídlo nebo potravina.
Cvičení zlepšuje motilitu spermií. Zlepšení motility ve studii dosáhli muži, kteří cvičili aspoň 50 minut 3x týdně po dobu 16 týdnů. Ideálně cvičte i častěji a déle, motilitě spermií i jejich kvalitě můžete jenom prospět.
Kuřáci mají výrazně nižší množství spermií, a pokud je jich méně, logicky jich také bude méně správně pohyblivých. Stejné problémy mají muži, kteří pravidelně pijí ve velkých dávkách, a také narkomani. Pokud spojíte kouření s alkoholem a drogami, namícháte si pro své spermie značně smrtící koktejl.
Noste už jenom volné, prodyšné a dobře padnoucí prádlo i oblečení. Proč jsou pro motilitu vhodnější trenýrky než slipy jsem psal v tomto článku pod odkazem.
- Motilita spermií označuje jejich pohyblivost a rychlost.
- Pokud sexuolog na spermiogramu zjistí slabou motilitu, doporučí vám změny životosprávy jako sport, zdravá strava a vyhýbání se zlozvykům. Rizikové je i nadměrné přehřívání varlat.
- Tyto změny nemusí problém kompletně vyřešit, vedou ale k celkovému zlepšení zdraví a s ním i zlepšení zdraví spermií. Na další vhodné tipy se ptejte lékaře, který vám bude spermiogram provádět.
Parametry spermií a ejakulátu u muže a zvířat
Druh | Délka Spermie (Μm) | Šířka Hlavičky (Μm) | Množství Spermií 1ml Ejakulátu (×10 na šestou) | Objem Ejakulátu (Ml) |
Člověk - muž | 48 | 5 | 50 | 4 |
Skot Domácí | 70 | 5,1 | 700 | 5-10 |
Kůň | 58 | 3,2 | 40 | 70-120 |
Prase Domácí | 48 | 4,6 | 150 | 250-500 |
Pes | 68 | 4 | 200 | 2 |
Králík Domácí | 54 | 4,7 | 450 | 1 |
Další články o spermiích, ejakulátu, jejich kvalitě a komplikacích