Nechuť k sexu u mužů – kdo zodpovídá za kulhající vztah?
Nechuť k sexu není ničím neobvyklým a potýká se s ní asi 25 % mužů. Muže dokáže pořádně vykolejit stres a problémy v práci, ale i neshody v manželství nebo nemoc.
Navíc se muži hodně trápí problémy s erekcí, předčasnou ejakulací a dalšími problémy. Nejhorším viníkem nechuti k sexu jsou neshody, které někdy dokáží ochromit sexuální život i na několik měsíců. Přichází plíživě a dlouhodobě a my si ani neuvědomíme, že s nimi ztrácíme chuť na sex.
Table of Contents
Nechuť k sexu u mužů je i vinou žen
Zda vyhledat pomoc psychologa, sexuologa, nebo raději manželskou či partnerskou poradnu záleží na typu partnerských svárů. Záleží na tom, zda se jedná o neshody čistě sexuální, problémy ohledně dětí, práce v domácnosti, trápení psychického rázu nebo jiné.
Většinou to chce odjet a dopřát si dovolenou jinde, než doma. Pak netlačit na pilu. Tělo si řekne samo, kdy už se zotavilo a má chuť na sex. Mysl je na tom podobně.
Znechucený muž obvykle nemá zájem stav zlepšovat
Častý problém mnoha dnešních mužů je ten, že jim prostě nechybí sex. Mnoho manželských nebo partnerských vztahů se potýká s problémem nezájmu muže o sex. Muži mají v poslední době větší nechuť na sex, než ženy.
Je třeba zjistit příčinu, zejména to, zda se muž milovat nechce nebo nemůže. Výsledek je ale většinou až tragicky stejný, i když jsou příčiny jiné. Základním problémem nechuti k sexu je problém psychický, tedy zásadní nechuť chtít cokoli pro svou partnerku ohledně sexu udělat. Je třeba komunikovat a to oboustranně. A pak zase oboustranně chtít s tím něco udělat.
Když u muže vymizí sexuální touhy i potřeby
Nechuť muže k sexu je většinou kombinací psychických a fyzických problémů v různém poměru. Často jde o projev vyčerpaného vtahu, kdy vymizela vášeň a s ním i fyzická potřeba sexuálního uvolnění.
Nikdy v historii spolu nebyly páry tak dlouho jako dnes. Proto je i tolik rozchodů a rozvodů. I ztráta vášně může být zodpovědná za problémy s erekcí – erektilní dysfunkcí. Po stránce fyzické souběžně může jít o řadu dalších zdravotních problémů snižujících sexuální touhu nebo vymizení sexuální potřeby, a to hlavně:
Žena může časem ztratit přitažlivost
Sexuální vztah předpokládá i jistou sexuální přitažlivost. Proto je nutné, aby se o sebe stále staral muž i žena. O svůj fyzický vzhled, váhu, postavu, upravenost, čistotu, věnoval se sportu, osobní hygieně i duševnímu rozvoji.
Lidé se milují a přitahují tehdy, pokud si mají vzájemně co nabídnout. Pokud je na jedné straně pouze očekávání, ale není tam žádná snaha o sebe i vzájemný vztah pečovat a rozvíjet ho, může to být důvodem ztráty chuti na sex. Platí to oboustranně.
Další věcí je stereotyp, který je třeba rozbít sexuálními hrátkami, pomůckami, erotickými filmy a všemi možnými prostředky.
Nezájem o sex způsobí potíže v partnerství
Zamyslete se nad tím, jak vypadá váš partnerský život. Nemůžete řešit jen problémy se sexem, když je váš partnerský život na nic. Nevěra, prozrazená i utajovaná, se vždy na vztahu podepíše, i když vy si myslíte, že partnerka nic nepozná.
A pokud pochází od partnerky, příčinou může být právě to, že se o ni málo zajímáte. Chuť na sex u ženy začíná v hlavě, nikoliv ve vagíně. Žena potřebuje komunikovat, sdílet, dělit se o domácí práce a další povinnosti a ne být jen sexuální stroj vylepšený plastickými operacemi, který vás po ostatních stránkách jinak nezajímá.
Naopak nechuť partnera k sexu s partnerkou často pramení z toho, že už spolu jinak vlastně nežijí. Vyhýbání se sexu nebo problémy se sexem jsou často vrcholem problémů, z nichž jste celou řadu jen neviděli a vidět ani nechtěli.
Život bez sexu se podepíše i na zdraví
Zdravotní problémy se v dnešní době na sexuálních problémech a snížení sexuální potřeby podepisují mnohem více, než si připouštíme. Na vině často bývají léky, které sice na jednu stranu život zachraňují, na druhou stranu postupně snižují jeho kvalitu.
Může jít o léky na cukrovku, potíže z cévami, srdcem, s prostatou a mnoho dalších chorob. Zdravotní stav je třeba hlídat a kdykoliv se vám cokoliv nezdá, nechat se vyšetřit.
V minulosti se na nemoci včas zemřelo, dnes se pomocí léků choroby léčí a potlačují se jejich negativní projevy. Daní je i snížení sexuální touhy. Na řadě je změna medikace a hledat alternativní cesty, zda je opravdu nutné léky brát. Možná vám napoví další odstavec.
Jak životospráva ovlivňuje zájem o sex?
Je to stále dokola. Ve zdravém těle zdravý duch. Je třeba cvičit, udržovat fyzickou kondici a zdravě jíst. Obezita stojí mnohdy za nechutí na sex. Nesprávná životospráva, alkohol a zejména cigarety jsou zabijákem chuti na sex.
Po 40 letech věku poznáte i 2 cigarety denně a erekce bude ta tam. Kouříte a nevěříte? Časem to přijde. Nezájem chtít se sebou cokoliv dělat je pro ženu očistcem a platí to i obráceně. Vždy to platí vzájemně. Pokud se dostavil problém s erekcí, je třeba se nechat vyšetřit a vyloučit zdravotní problém.
Erektilní dysfunkce jako nemožnost souložit
Mnoho mužů se sexu raději vyhne než by se dostali do situace, kdy se provalí, že sex už prostě fyzicky nezvládají. Důvodem vyhýbání se sexu tak může být obava ze selhání.
Dá se to řešit vzájemným pochopením ze strany obou partnerů. Žena pochopí stav, ale musí zároveň vidět snahu muže s tím něco dělat. Muž ale zase musí pochopit, že žena bude hledat cesty jak se uspokojit jinak a záleží na tom, zda sama nebo společně.
Můžete zapojit jiné techniky. Muži by si měli uvědomit, že jen při souloži totiž naprostá většina žen orgasmu prostě nedosahuje, takže je třeba zkoušet.
Jak překonat nechuť k orálnímu sexu?
N orální sex se podívejte rovnocenně. Pokud si jej rádi necháte vykouřit a vy sami se na nic nezmůžete, jste sobec. Orální sex začíná samozřejmě v důmyslné hygieně obou partnerů a také ve vzájemné přitažlivosti. Kde nic není, ani smrt nebere.
Ono jiskření je potřeba, a když tam po letech není, je třeba jej tam dodat. To stále souvisí s tím, jak se o sebe oba partneři fyzicky starají, jak spolu komunikují a tráví čas. Navíc orální sex není jediná alternativa. Máte ruce, sexuální pomůcky a fantazii. Pokud vás to nebaví se ženou, ptejte se sebe, jestli vaše sexuální orientace není jiná.
Léčba mužské nechuti k sexu
Jsou léky, jako antihypertonika na bázi beta-blokátorů, které brzdí erekci, ale jejich vysazení by znamenalo zhoršení zdravotního stavu. Mnoho léků, především na cukrovku, vysoký krevní tlak a také antidepresiva se dají ve spolupráci s lékařem, doplnit o jiné formy léčby, aby vedly ke zlepšení zdravotního stavu a následnému vysazení původně předepsaných léků.
Pokud nějaké berete, pátrejte potom, zda vám neškodí. Další cesta je opět jasná. Změna životosprávy, životního stylu, snížení stresu, přetěžování, dostatek spánku, dostatečná fyzická aktivita a sport, pobyt a procházky v přírodě, cestování, relaxace, koníčky a činnosti, které zlepšují náladu. Sex je ideální léčbou depresí, jen na něj musíte dostat chuť.
TIP: Zde se dočtete, jaké zdravotní benefity má pravidelný, každodenní sex.
„Madonin komplex„
Madonin komplex má symptomy, které popsal už Sigmund Freud. Odpor k sexu se objeví u mužů a nejde jen o přítomnost muže u porodu, mnoho mužů přestává mít chuť na sex už v době, kdy je partnerka těhotná. Nedokážou spojit roli matky se svým pojetím sexuality. To je ale problém muže, nikoliv ženy.
Většinou se odvíjí od vztahu muže s matkou. Muž otec přestane vnímat svou ženu jako milenku, ale jen jako matku svých dětí. To je dost alibistické, povrchní a přízemní, zejména pokud si řešíte sexuální přetlak jinde, často s lacinou, prvoplánově vyzývavou ženu. Chce to odhodlání a trpělivost, zapojit masáže, mazlení a nekoitální techniky i sexuální pomůcky.
DÁLE ČTĚTE: Jak vám může partnerka pomoct k pevnější erekci?