Preejakulát spermie neobsahuje, ale žena z něj může otěhotnět
Preejakulát nebo-li předejakulační tekutina (lidově kapičky lásky) je čirá tekutina z Cowperova žláz vytékající z penisu na základě sexuálního vzrušení, obvykle těsně před orgasmem. Preejakulát se ale může vyloučit i několik minut před ejakulací a tedy před výronem ejakulátu.
Samotný preejakulát spermie neobsahuje. Jelikož ale z těla putuje stejnou cestou jako ejakulát, mohou se spolu smíchat a tehdy může obsahovat spermie i preejakulát. Zároveň pokud v sexu zvládáte druhé kolo, v močové trubici může ulpět zbytek spermií z prvního kola a dostat se do ejakulátu.
Úkolem preejakulátu je zvlhčení močové trubice ještě před výronem semene, aby se mohly spermie rychle pohybovat a co nejefektivněji se dostat až do ženské pochvy k vajíčku a oplodnit jej.
Preejakulát v podobě čiré „kapičky lásky“ na ženském prstu
Table of Contents
Co je úkolem preejakulátu?
Preejakulát se stará o to, aby spermie opustily mužské tělo co nejrychleji. Zároveň jim pomáhá přežít, protože je může zabít moč nebo vzduch. Moč může spermie zabít, a jelikož moč i sperma putují ven z těla stejnou cestou, preejakulát částečně ochraňuje spermie před stykem s močí a její agresivním pH.
Preejakulát neutralizuje kyselost v močové trubici a prostředí udržuje zásadité. Je to velmi efektivní funkce, co se týče šancí oplodnit partnerku. Pokud se ale nechtěnému otěhotnění naopak bráníte, vždy je vhodné použít aspoň kondom.
Preejakulát si je funkcí velmi podobný tekutině, kterou produkuje ženská pochva při vzrušení. To, že je vzrušená žena „vlhká“, znamená, že je její tělo připraveno na soulož a vylučováním tekutiny se snaží zlehčit celý sex a zabránit úrazům.
Ejakulát obsahuje spermie, preejakulát spermie neobsahuje. Mohou se do něj ale dostat téměř kdykoliv, když opouštějí tělo, takže ano, žena může vzácně otěhotnět i z preejakulátu.
Rozdíl mezi ejakulátem a preejakulátem
- Ejakulát (lidově sperma) obsahuje spermie pocházející z varlat. Obsahuje také semennou tekutinu, která pomáhá spermiím pohybovat se. Po sexuálním vyvrcholení a tedy orgasmu ejakulát opouští tělo přes močovou trubici.
- Preejakulát produkují Cowperovy žlázy umístěné uvnitř těla za penisem spojené s močovou trubicí kanálky. Preejakulát neobsahuje spermie, ale jelikož tělo opouští stejnou cestou jako ejakulát, se spermiemi se může smíchat a poté ženu oplodnit.
ČTĚTE TAKÉ: Životnost spermií: Jak dlouho vydrží na vzduchu, v pochvě a ve vodě, kdy umřou a určitě partnerku neoplodní?
Normální objem preejakulátu
Každý muž produkuje jiný objem preejakulátu a žádná „norma“ neexistuje. Někteří muži produkují pouze několik kapek preejakulátu, takže si často ani nevšimnou, že z nich nějaký před orgasmem vyšel. Většina mužů má objem zhruba jako jedna čajová lžička.
Muž obvykle uvolnění preejkulátu nijak výrazně nepociťuje a tekutina se uvolní mimovolně bez jeho vědomí.
Zároveň není možné vidět volným okem, zda preejakulát obsahuje nebo neobsahuje spermie stejně tak, jako nelze pohledem zjistit, kolik spermií obsahuje ejakulát. Nelze se proto nikdy spoléhat na to, že právě ve vaší předejakulační tekutině žádné spermie nejsou.
Zvýšené množství preejakulátu
Pokud se vám zdá, že máte až příliš moc preejakulátu, nemusíte se obávat. Cowperovy žlázy každého muže pracují jinak, takže někdo může mít i větší objem, než je objem čajové lžičky.
Pokud vám objem vašeho preejakulátu vyvolává jakékoliv pochybnosti, kdykoliv se můžete objednat do ordinace sexuologa nebo urologa.
Preejakulát a šance / riziko otěhotnění partnerky
Riziko otěhotnění z preejakulátu je nízké, ale pořád možné. Žena může z preejakulátu otěhotnět i pokud se jí nedostane až dovnitř do pochvy, ale také i když se pouze otře o vagínu a tedy o vnější vchod. Vždy záleží na tom, zda obsahoval spermie a kam až se dostal.
Když máte sex a vyvrcholíte, vždy mějte na paměti, že pokud se pustíte do druhého kola, další výron preejakulátu se může se spermiemi smíchat a oplodnit ženu. Kvůli tomu někdy otěhotní.
Některé páry se před otěhotněním chrání pouze tak, že muž těsně před svým orgasmem vytáhne penis. Buď nechá pocit na vyvrcholení odeznít nebo ejakuluje mimo pochvu a poté v souloži pokračuje. Oba způsoby jsou ale značně rizikové a poskytují pouze minimální ochranu před oplodněním.
- Pokud muž vytáhne penis a čeká, než nutkání ejakulovat odezní, tělo již mohlo preejakulát uvolnit. Vzácně již může obsahovat spermie, které se do močové trubice dostaly předčasně.
- Pokud muž ejakuluje mimo pochvu, přičemž si ale neumyje penis a nejde se ani vymočit, v močové trubici zůstanou zbytky spermií. Tehdy je riziko otěhotnění ještě vyšší.
- Podle studií statisticky až 27 % párů, které se spoléhají na přerušovanou soulož jako na metodu antikoncepce, nakonec stejně otěhotní. To je mnohem větší riziko otěhotnění, než hrozí lidem používajícím kondomy (13% riziko) nebo hormonání antikoncepci (6% riziko).
Riziko otěhotnění z preejakulátu se různě mění a ovlivňuje jej schopnost ženy otěhotnět i z normálního ejakulátu. Záleží na tom, kdy žena přijde do styku s preejakulátem. Roli hraje doba, ve které má žena menstruaci, kdy přesně ovuluje a zda používá i jiné antikoncepční metody. Klikněte a naučte se vypočítat plodné dny své partnerky. Pokud je již pozdě, zvažte nákup bezpečnostní „pilulky po“.
Výpočet plodných dnů
Délka menstruačního cyklu | Den ovulace | Plodné dny |
22 dní | 11. den | 8. - 12. den |
26 dní | 13. den | 10. - 14 den |
28 dní | 14. den | 11. - 15. den |
30 dní | 15. den | 12. - 16. den |
32 dní | 16. den | 13. - 17. den |
Otěhotnění z preejakulátu po vazektomii
Preejakulát ani samotný ejakulát muže, který prodělal vazektomii, již neobsahuje žádné spermie. To je zároveň hlavním cílem prodělání vasektomie jako mužské sterilizační metody.
Upozorňuji ale muže po čerstvě prodělané vazektomii. Může trvat až několik měsíců, než ejakulát nebude obsahovat žádné spermie. Sex příliš brzo po vazektomii může vzácně představovat riziko otěhotnění. To, zda byla vaše vazektomie úspěšná a v ejakulátu již spermie nemáte, vám s jistotou potvrdí až sexuolog po vyšetření spermiogram. Vazektomii lze považovat za úspěšnou až pokud lékař ve vzorku ejakulátu nenajde ani jednu živou spermii.
Může totiž trvat až 20 nebo i více ejakulací, než ejakulát nebude obsahovat spermie. Zhruba 1 z 5 mužů bude mít spermie ještě déle, takže na sex bez rizika si počká až několik měsíců.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Sex po vasektomii: Obvykle dokonale možný, počkejte aspoň 2 týdny.
Jak zabránit otěhotnění z preejakulátu?
I když je otěhotnění z preejakulátu nepravděpodobné, jediným způsobem ochrany je používat antikoncepci. Aktuálně je jich na výběr dost, takže se s partnerkou dohodněte, které jsou pro vás vyhovující. Pokud jste vy nebo partnerka neprodělali sterilizaci, zvykněte si je používat.
- Nitroděložní tělísko zavádí lékař do pochvy. Je napuštěné hormony, které regulují menstruační cyklus a brání ženě otěhotnět.
- Antikoncepční implantát funguje podobně, pouze jej lékař ženě aplikuje pod kůži na paži.
- Antikoncepční injekce obsahuje hormon progestin a lékař ji ženě aplikuje každé 3 měsíce.
- Antikoncepční pilulky užívá žena sama každý den.
- Antikoncepční náplast si žena aplikuje každé 3 týdny.
- Vaginální kroužek napuštěný hormony si žena zavádí sama do pochvy.
- Bariérové antikoncepční metody jako kondom, ženský kondom, pesar a diafragma brání spermiím dostat se k vajíčku.
- Trvalá sterilizace jako vasektomie nebo podvázání vaječníků trvale zabrání tvorbě spermií nebo jim trvale zabrání dostat se k vajíčku.
- Sexuální abstinence a tedy vyhýbání se sexu je nejúčinnější ochranou před otěhotněním i přenosem pohlavních nemocí.
Otěhotnění není jediným rizikem preejakulátu, dalším jsou pohlavně přenosné nemoci
Upozorňuji, že kromě otěhotnění z preejakulátu může tekutina zároveň přenášet pohlavně přenosné nemoci. I zde mohou doporučit pouze chránit se před jejich přenosem kondomem. Velmi vhodné je pravidelné testování na pohlavní nemoci, zvlášť pokud máte novou sexuální partnerku či partnera. Zajděte si do venerologické ambulance na testy.
Další články o spermiích, ejakulátu, jejich kvalitě a komplikacích