Příprava na těhotenství pro ženy – co dělat před početím, aby nebylo těhotenství rizikové a mimino se narodilo zdravé?
O tom, jak se na roli rodičovství připravit z pohledu muže jsem vás již informovala v předchozím článku „Jak bezpečně a „zdravě” oplodnit ženu? Myslete hlavně na své zdravé spermie.”.
Dnes se podíváme na stejné téma ovšem z pohledu ženy.
- Jak se zdravotně připravit na těhotenství?
- Jaké změny zařadit do životního stylu, abyste byla perfektně připravená na mateřství?
- Je potřeba začít sportovat, brát nějaké speciální vitamíny, anebo třeba hubnout?
Table of Contents
Jak se zdravotně připravit na těhotenství aneb příprava před samotným početím
Začneme ale úplně na začátku – v období, kdy ještě těhotná nejste. V tomto období teprve o možném těhotenství a zakládání rodiny uvažujete. Může to být období i několik měsíců před samotným početím.
MUDr. Radka Gregorová z gynekologické ambulance Lékařského domu na Praze 7 uvádí:
„Není jednoduché stanovit optimální dobu prekoncepčního období. Některý z partnerů může být chronicky nemocný, mít problémy s tělesnou hmotností, kouří a tak dále.
Pokud budeme hovořit o zdravých partnerech, považovala bych za optimální dobu na přípravu před otěhotněním 2 až 3 měsíce.”
Plánování těhotenství je ideální dobou k posouzení životního stylu a k odstranění či omezení nezdravých návyků.
Zároveň je optimální dobou k případným změnám, protože měnit každodenní návyky až v těhotenství je obtížné a často bývá i pozdě.
Příprava na těhotenství – Pravidlo číslo jedna
Základem celé přípravy v tomto období je zdravý životní styl. A nemluvím zde pouze o užívání vitamínových doplňků stravy a pojídání kila zeleniny a ovoce denně.
Je to celkový zdravý životní styl spojený s pravidelným pohybem, s omezením kouření a alkoholu, s každodenními vycházkami na čerstvý vzduch, s omezením stresu a se zdravým jídelníčkem.
MUDr. Radka Gregorová z gynekologické ambulance Lékařského domu na Praze 7 říká:
„Velké procento žen si myslí, že budou-li užívat pouze multivitamíny, udělají maximum pro otěhotnění a zdárný průběh těhotenství.
Multivitamíny však musíme chápat pouze jako doplněk stravy. Základem je zdravý jídelníček partnerů – pokud dlouhodobě obsahuje dostatek ovoce, zeleniny, masa, ryb a mléčných výrobků, postačí užívat 2 až 3 měsíce před otěhotněním 400 mikrogramů kyseliny listové, která snižuje riziko vrozených vývojových vad nervové trubice u plodu.”
Jaké doplňky stravy užívat před těhotenstvím?
Samozřejmě ale doplňky stravy pro ženy úplně nezavrhujte. Rozhodně jsou skvělou volbou, pokud se chystáte na těhotenství a chcete, aby vše proběhlo tak, jak má.
Základem by měla být kyselina listová, kterou již zmínila paní doktorka Gregorová.
MUDr. Radka Gregorová z gynekologické ambulance Lékařského domu na Praze 7 doplňuje:
„Kyselina listová existuje v samostatné tabletové formě nebo je součástí multivitaminových přípravků přímo určených pro ženy plánující graviditu.
Na trhu jsou preparáty obsahující inositol, který podporuje správnou funkci vaječníků a obsahuje řadu důležitých vitamínů včetně zmiňované kyseliny listové.
Vzhledem k faktu, že vysoké procento mužů má špatnou kvalitu spermií, by se samozřejmě multivitaminová prekoncepční příprava měla týkat i jich.”
Přínosy kyseliny listové v těhotenství
Skvělé výsledky kyseliny listové na těhotenství ženy dokládají i studie lékařů z Izraele, Švédska, USA a Kanady. Studie publikované v prestižním časopise JAMA totiž ukazují, že užívání potravinových doplňků obohacených o kyselinu listovou a multivitaminy určené pro gravidní ženy snižují riziko vzniku a rozvoje autismu u dětí.
Provedené studie, které došly k tomuto závěru, sledovaly více než 43 500 žen a jejich výsledky tak lze považovat za velmi objektivní.
MĚJTE PŘEHLED: Životnost spermií – jak dlouho vydrží na vzduchu, v pochvě a ve vodě, kdy umřou a určitě partnerku neoplodní?
V těhotenství je důležitý i vitamin D
Stejně tak je ale důležitý i dostatek vitamínu D, který najdete v hojné míře například v rybách, houbách, vejcích, másle, játrech či v některých masech. Vitamín D má vliv na zdravý vývoj plodu.
Opět to potvrdila odborná studie z roku 2015. V rámci studie bylo sledováno 901 těhotných žen. Deficit vitaminu D byl přítomen u 36 % těhotných žen.
Po vyhodnocení studie vyšlo najevo, že deficit vitaminu D během těhotenství byl spojen s narušeným vývojem plic miminka, neurokognitivními potížemi, zvýšeným rizikem poruch příjmu potravy v období dospívání a nižší maximální kostní hmotou.
V souhrnu tedy může mít vitamin D důležitou a mnohostrannou roli ve vývoji plic, mozku a kostí.
Příprava na těhotenství
Další velice zajímavé výsledky přinesla studie z roku 2003. V tomto roce byla vybrána skupina žen, které začaly v předstihu před početím, nebo přímo během prvního trimestru, užívat doporučované vitamínové doplňky, obsahující kromě kyseliny listové a vitamínu D, také vitamíny A, C, a další z řady B.
Následně byly sledovány do desátého roku věku dítěte. Pouze 572 dětí, z celkového počtu sledovaných, mělo diagnostikovanou během let života některou z poruch autistického spektra.
Příprava těla na těhotenství – čemu se vyhnout?
Čemu se naopak vyhýbat? Odborníci důrazně varují před nadbytkem kofeinu. Chcete-li zdárně otěhotnět, neměla byste vypít více než jeden šálek kávy denně.
Zároveň je na místě skoncovat se všemi zlozvyky, zejména s alkoholem a kouřením. Nezávislé vědecké studie opakovaně prokázaly, že kouření negativně ovlivňuje vývoj plodu, protože k němu omezuje přístup kyslíku, a způsobuje tudíž předčasné porody a rovněž zvyšuje riziko vzniku vrozených vad.
MĚJTE PŘEHLED: Umělé oplodnění – kde koupíte spermie, jak probíhá a na kolik vyjde?
Příprava na mateřství a hubnutí
Životní styl jste si dala do pořádku, vitamínů teď máte přehršel, ale jak je to s vaší váhou? Je nutné před těhotenstvím zhubnout? Je potřeba začít každý den cvičit?
Úvod této problematiky nastiňuje MUDr. Radka Gregorová z gynekologické ambulance Lékařského domu na Praze 7:
„Extrémně nízká hmotnost i obezita jdou ruku v ruce s hormonální nerovnováhou, která může ženě zabránit v otěhotnění nebo způsobit řadu těhotenských či porodních komplikací.
Anorektičky velmi často nemenstruují (k obnovení cyklu je naprosto nezbytné přibrat na váze!). Naopak obézním ženám se při marném snažení o těhotenství v první řadě doporučuje redukce hmotnosti.”
Ač se to tedy nemusí zdát, tělesná hmotnost budoucí matky je velmi důležitá. Jak ale poznat, že máte ideální váhu?
Ideální váha pro mateřství je taková, která neohrožuje zdraví ženy. Poznáte ji podle hodnoty vašeho BMI (body mass index).
Hodnota BMI by se měla pohybovat v rozmezí mezi 20 až 25. Hodnota BMI pod 20 svědčí o podváze a hodnoty BMI nad 25 znamenají nadváhu. Hodnoty pod 16 a nad 30 jsou již zdraví velmi nebezpečné a je vhodné konzultovat tuto situaci s vaším lékařem.
SPŘÍJEMNĚTE SI ČEKÁNÍ: Sex v těhotenství – je dovolený, ale vždy naslouchejte ženě.
Jóga v těhotenství a příprava na porod
Spoustě ženám v takovou chvíli, kdy chtějí shodit nějaké to kilo před těhotenstvím, anebo i během těhotenství, pomáhá jóga.
Při té se nejen skvěle protáhnete, ale také se díky ní můžete připravit na samotný porod. Existuje spousta kurzů jógy pro těhotné, během kterých se naučíte skvělé uvolňující, protahovací a dechová cvičení, které vám následně pomohou i při samotném porodu.
Osobní trenérka Lucie Dytrychová potvrzuje, že jóga je skvělou pohybovou aktivitou jak pro těhotné, tak i pro nastávající maminky:
„Pokud jste nebyla zvyklá se hýbat, začněte. Vhodná je kupříkladu jóga (naučíte se mimo jiné koncentrovat a odbourávat stres), pilates (zpevnění coru, tedy středu těla) nebo kardio trénink (svižnější lekce na odbourávání tukových zásob), osobně pak nedám dopustit na bosu.
Především se zaměřte na zpevnění pánevního dna, které je pro ženu nesmírně důležité. Za jak dlouho lze tuto oblast zpevnit?
Je to samozřejmě individuální, ale zhruba jde o 3 měsíce pravidelného cvičení. Bývá fajn, pokud se partneři domluví, že budou sportovní aktivitu vyvíjet spolu. Mimochodem, pánevní dno lze nenápadně procvičovat též ve frontě, v autobuse, při sexu.“
Zde jsou některá vybraná jógová centra, kde si můžete takovou předporodní jógu zacvičit:
Jógová centra v Praze, kde lze cvičit předporodní jógu:
Název centra | Adresa | Kontakt |
Jóga studio Krymská | Krymská 18 Praha 10 – Vršovice | +420 724 652 307 info@jogakrymska.cz |
Yogacentrum Holešovice | Na Maninách 1590/29 Praha 7 - Holešovice | +420 732 44 55 30 info@yogacentrum.cz |
Euforie | Pitterova 5/2878 Praha 3 - Žižkov | info@euforie.cz +420 776 061 092 |
Dům Jógy | Ostrovského 11/16 Praha 5 - Smíchov | 608 636 877 andel@dum-jogy.cz |
Klub pohybu a krásy SLUNEČNICE | Maiselova 7, Praha 1 | 721 215 204 info@klub-slunecnice.cz |
Mohu cvičit i během těhotenství?
A ani v těhotenství se své oblíbené pohybové činnosti vzdát nemusíte. Ať už se jedná o jógu, pilates, aerobik či posilování ve fitness centru, ničeho z toho se nemusíte vzdát. Stačí se jen informovat o vhodnosti takového cvičení se svou gynekoložkou.
Skvělé jsou také Kegelovy cviky, díky kterým posilujete své svaly pánevního dna, a které vám následně po porodu pomohou rychle se zotavit v intimních partiích.
Předejdete tak nechtěnému úniku moči, povoleným svalům po porodu a dalším možným komplikacím, které by mohly po porodu nastat.
Kdy začít plánovat těhotenství?
Důležitý je však nejen zdravý životní styl, pravidelný pohyb a ideální tělesná hmotnost, svou roli hraje i věk nastávající maminky.
Tuto problematiku uvádí na pravou míru MUDr. Radka Gregorová:
„S rostoucím věkem totiž výrazně klesá schopnost otěhotnět a současně stoupá riziko vrozených vývojových vad, těhotenských a porodních komplikací.
Svým pacientkám proto kladu na srdce, aby se snažily si své první miminko pořídit nejpozději do 35 let.
Pečlivější prekoncepční příprava není, spíše se pak těhotná žena považuje za více rizikovou, častěji dochází do poradny a doporučuje se jí komplexní genetická konzultace včetně odběru plodové vody.“
Pár slov o přípravě na těhotenství závěrem
Těhotenství je nádherné období, kdy se oba těšíte na vysněné miminko. Představujete si, co z něj asi vyroste, jakou bude mít povahu a co všechno krásného společně zažijete. Jakmile ovšem partneři usoudí, že nastal čas založit rodinu, měli by tomu přizpůsobit svůj životní styl. Omezte všechny své zlozvyky, přestaňte kouřit a pít alkoholické nápoje, začněte zdravě žít i jíst a zkrátka se snažte pro toho človíčka připravit tu nejlepší možnou startovací rovinku. Žena tím nejen zvýší pravděpodobnost úspěšného otěhotnění, ale především lépe připraví své tělo na nadcházející zátěž.
NE VŽDY JE MIMINO CHTĚNÉ: Potrat – čtěte dříve, než se pro interrupci rozhodnete.