Uplatněte svou, 30% Black Friday slevu Výběr produktů

Doprava ZDARMA pro ČR i SR (doručení do 48 hodin)

Rakovina prostaty – jak se projevuje, kolik se s ní dožijete a kdo vás vyléčí?

1/52/53/54/55/5 (13 hlasů, průměr: 4,15 z 5)
Loading...

Rakovina jako taková se projevuje tak, že buňky, které putují do těla začnou nekontrolovatelně růst. Buňky v takřka kterékoliv části těla se mohou stát rakovinotvornými buňkami a mohou se roznést do ostatních částí těla.

Rakovina prostaty má velice podobný průběh. Buňky se ve žláze prostaty se začnou nekontrolovatelně šířit a růst. Prostata je žláza, kterou mají jenom muži. Tvoří jednu z tekutin, která je součástí spermatu.

Nachází se pod močovým měchýřem před řitním otvorem. Její velikost je závislá na věku – u mladých mužů má velikost lískového oříšku, u starších může být však mnohem větší.

rakovina prostaty

 

Typy rakoviny prostaty

Téměř všechny typy rakoviny prostaty jsou adenokarcinomy. Tyto typy rakoviny pochází ze žlázových buněk.

Podle American Cancer Society existuje hned několik typů rakoviny prostaty:

  • Sarkom – zhoubný nádor vazivové tkáně
  • Malý buněčný karcinom
  • Neuroendokrynní rakovina
  • Přechodné buněčné karcinomy

Nicméně tyto další typy jsou spíše vzácné. Pokud vás někdy postihne rakovina prostaty, s největší pravděpodobností to bude adenokarcinom.

výskyt rakoviny v Čechách

Pozn.: počet případů na 100 000 osob

 

Příznaky rakoviny prostaty

Zpočátku je těžké rakovinu prostaty odhalit. Jsou však určité symptomy, kterým byste měli věnovat pozornost, zvláště jste-li padesátník a výše.

Rakovina se projevuje potížemi při močení. Typické jsou nutkavé pocity k močení, časté chození na malou či pocit, že jste se nevymočili dostatečně.

Také pokud jdete na toaletu a moc toho ze sebe nedostanete, zato chodíte často a ještě je močení provázeno slabým proudem, je rovněž projev rakoviny prostaty. Tyto příznaky jsou však patrné až při pokročilejším stádiu rakoviny prostaty a navíc si je lze splést se zvětšenou prostatou. Ta je sice nepříjemná, ale není smrtelná.

NAUČTE SE: Rakovinu si lze často splést se zvětšením prostaty. Naučte se tyto nemoci rozeznat.

 

Koho nejvíce postihuje rakovina prostaty?

Podle urologické kliniky UroKlinikum rakovina prostaty nejvíce postihuje muže, kterým je nad padesát let. Nádory rakoviny vznikají spontánně a zřídkakdy se dědí.

Nicméně podle Masarykova onkologického ústavu existují určité rizikové faktory – rozhodně nepomáhá (denní) konzumace tučných jídel a jste-li kuřák.

 

Výskyt rakoviny v Čechách a statistika úmrtí

Podle serveru svod.cz můžeme vidět, že počet mužů s výskytem rakoviny prostaty nejvíce narůstá v posledních deseti letech. Naproti počet úmrtí se drží zhruba na stejné hladině.

Podle předsedy České urologické společnosti ČLS JEP Marka Babjuka se však stále jedná o druhou nejčastější příčinu smrti u mužů v České republice.

zhoubné nádory předstojné žlázy v Čechách

 

Prevence rakoviny prostaty

V České republice by každý muž nad padesát let měl mít vyšetřenou hladinu PSA nebo-li prostatického specifického antigenu. U rakoviny prostaty se hodnota PSA pohybuje okolo 10 a více mikrogramů na litr.

Běžná hodnota by se přitom měla pohybovat mezi nulou až 6,5 mikrogramy na litr. Za hraniční se považuje množství deseti mikrogramů na litr. Toto vyšetření není v České republice zatím hrazené pojišťovnou, jeho cena se pohybuje od 1 600 do 2 000 korun. U některých klinik je možné dostat menší příspěvek, máte-li Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.

Pokud se chcete rakovině prostaty vyhnout nebo jí předejít, je záhodno dle České urologické společnosti omezit solení, hodně kořeněná jídla, kofeinové nápoje a alkoholické nápoje.

Jestli je něco, co prostatu zatěžuje tak je to velké množství alkoholu a čím více ho nápoj obsahuje, tím je dopad horší. Je dobré se také vyhýbat tučným jídlům, jak už jsme zmínili a zařadit do své stravy naopak bílá masa, dostatek zeleniny, vlákniny a vitaminů.

statistiky rakoviny prostaty v Čechách

 

Vyšetření rakoviny prostaty – co vám bude urolog dělat?

Vyšetření rakoviny prostaty provádí urolog. Vyšetření se dělá nejčastěji dvěma způsoby, které se považují za nejspolehlivější. Samozřejmě nejideálnější je chodit na ně pravidelně.

Vyšetření se provádí buď metodou přes konečník nebo odběrem krve, který ukáže aktivitu prostaty – již zmíněný PSA.

Podle doktora Farmacie Tomáše Arndta však zvýšení této hodnoty ne vždy nutně musí znamenat, že máte rakovinu. Příčinou může být i beningní hyperplazie (zvětšení prostaty) nebo zánět prostaty, který se projevuje zejména bolestí v tříslech a při močení a také zimnicí.

Oba problémy jsou nepříjemné, avšak dají se léčit. Jako první se nasazují léky, poté se zejména u zvětšení prostaty přechází k radikálnějším metodám. V extrémních případech může být prostata úplně odstraněna.

Vyšetření přes konečník není nic bolestivého, přestože se asi nejedná o úplně nejpříjemnější věc. Při vyšetření se navíc používá znecitlivující gel, latexové rukavice a lubrikační gel. Je-li prostata v pořádku, vyšetření je bezbolestné. Pakliže bolí, je možné, že s ní máte problém a v takovém případě je jen dobře, že jste urologa navštívili.

Dalšími metodami je také pomocí ultrazvuku nebo rentgenu. Další možností jsou ještě měření proudu moči a punkce při níž lékař odebere vzorek tkáně z prostaty pomocí jehly přes močovou trubici. U metody punkce se používá znecitlivující injekce, jelikož vyšetření může být velmi nepříjemné.

KLIKNĚTE A ČTĚTE:

 

Kam na vyšetření prostaty? – kontakty na lékaře dle krajů

Na českém internetu lze najít několik stránek, které se přímo zaměřují na problémy s prostatou a snaží se tak mužům nabídnout pomocnou ruku. Za unikátní lze určitě považovat server mojeprostata.cz, kde najdete interaktivní mapu, na které si dle kraje přímo přímo vyhledat kontakt na lékaře.

V mapě najdete kontakty na odborníky na urologická onemocnění, není tedy třeba se bát lékaře kontaktovat.

Níže vám dáváme příklady kontaktů na lékaře dle krajů, na které se můžete obrátit:

  • Jihomoravský kraj – Brno – Monika Hanáková +420 733 502 154
  • Zlínský kraj – Zlín  Ivan Anděl +420 577 552 759
  • Moravskoslezský kraj – Opava Jiří Pudych 553 766 632
  • Olomoucký kraj – Prostějov Jan Simon 582 341 337
  • Pardubický kraj – Svitavy Rastislav Šušol 739 995 490
  • Královéhradecký kraj – Dvůr Králové nad Labem Karel Kubíček 603 183 513
  • Liberecký kraj – Česká Lípa Lubomír Skalka 487 954 955
  • Ústecký kraj – Most Jaroslav Šprňa 476 208 769
  • Karlovarský kraj – Mariánské Lázně Jana Buchlovská 354 474 244
  • Plzeňský kraj – Plzeň Hana Veličkinová 378 218 153
  • Jihočeský kraj – České Budějovice Senta Burianová 387 730 372
  • Středočeský kraj – Jinočany Libuše Vilhelmová 257 960 446
  • Hlavní město Praha – Praha 7 Radomil Puš 608 968 574
  • kraj Vysočina – Jihlava Vít Pávek 567 302 200

V každém kraji však lze nalézt více lékařů dle města.

 

Metody léčby rakoviny prostaty

Protonová léčba rakoviny prostaty

Protonová léčba je typem léčby používající ozařování. Pro léčbu rakoviny prostaty je však více vhodná, jelikož “ozáří” pouze postižené místo a nezasahuje ostatní zdravé orgány. Podle Proton Therapy Centra až 99 % pacientů netrpí po protonové léčbě inkontinencí a až 97 % mužů netrpí impotencí.

 

VIDEO: Jak probíhá protonová terapie prostaty?

 

V Česku protonovou léčbu hradí pojišťovna. Musí ji však schválit.

Protonová léčba je velice nákladná – pohybuje se od čtvrt milionu do téměř jednoho milionu korun. Podle lékaře Protonového centra Jiřího Kubeše se cena odvíjí od počtu ozáření a ten se zase odvíjí dle typu nádorového onemocnění.

V České republice je tato léčba hrazena ze zákona zdravotními pojišťovnami, které ji nejprve musí posoudit a teprve potom se rozhodnou, zda ji pacientovi proplatí. Pokud vám léčbu neschválí, můžete požádat dle Proton therapy centra o vysvětlení zamítnutí a poté se s centrem poradit, co dalšího můžete udělat, aby vám léčbu schválili.

 

Hormonální léčba rakoviny prostaty

U hormonální léčby rakoviny prostaty existuje několik typů odvíjejících se od diagnózy rakoviny. V praxi se využívají nejvíce tři typy. Mohou se však používat i kombinovaně v závislosti na stadiu rakoviny.

  • Injekce nebo implantáty, které způsobují, že varlata přestanou produkovat testosteron – mozek přestane vysílat signál do varlat, aby produkovaly testosteron. Bez něj totiž rakovinné látky neporostou.
  • Operativní odebrání varlat nebo jejich části (orchiektomie varlat), ve které se tvoří testosteron – tato léčba má stejný efekt jako injekce či implantáty a nabízí se pacientům, kteří by museli podstoupit dlouhodobou hormonální léčbu.
    Operace je nevratná a provádí se pod celkovou anestezií. Po operaci může nastat otok a modřiny v oblasti šourku. Pokud máte strach, že operace vaše tělo změní, poraďte se nejprve se svým chirurgem. Můžete si nechat voperovat implantát, který vypadá stejně jako varle, a to dokonce už během operace.
  • Užití tablet, které zablokují efekt působení testosteronu – takzvané antiandrogeny fungují na principu, který brzdí testosteron, aby se dostal k rakovinným buňkám prostaty, protože bez něj nejsou rakovinné buňky schopny růst.
    Užívají se ve formě tablet jednou denně. Lze je užívat i kombinovaně s injekcemi nebo implantáty případně s operací varlat.

TIP: Více podrobnějších informací o hormonální léčbě se můžete dočíst ve speciální brožurce od nadačního fondu muži proti rakovině.

 

VIDEO: Hormonální terapie léčby karcinomů (nejenom prostaty).

 

Biologická léčba rakoviny prostaty

Biologická nebo cílená léčba využívá imunitu organismu k léčbě nemocí a to tak, že iminutu buď záměrně oslabí nebo zesílí. Biologická léčba se rovněž dělí do několika skupin.

Představuje různé vakcíny nebo toxiny, ale řadí se sem i více komplexní postupy. Jako jsou imunomodulátory, které reprezentují látky, které si lidské tělo normálně samo vyrábí. Při této léčbě se vyrobí v laboratoři a pak jsou do těla dodávány.

Podobně jako protonová léčba působí pouze na zasažené buňky. Zdravé buňky neničí ani je nijak neovlivní. Podle publikace od Ligy proti rakovině Praha, jejíž autorkou je Lenka Hronovská, biologické léky působí na přímo danou oblast s minimálním poškozením zbytku organismu, jelikož se v podstatě jedná o produkty živé přírody, které povzbuzují funkci imunitního systému. Publikaci si můžete stáhnout zdarma v pdf. z jejich stránek zde.

 

VIDEO: Krátký dokument o využití biologické léčby v onkoligii.

 

Operace rakoviny prostaty

U operace jsou možné dva typy. První je klasická, kterou provádí pouze chirurg. Provádí se řezem ve spodní části břicha během níž se odstraní celá prostatická žláza, semenné váčky, případně i mízní uzliny.

Operuje se v úplné narkóze, obvykle trvá okolo dvou až tří hodin. Po operaci se výživa dodává pacientovi nitrožilně. Podle Sanatoria Sanus v Hradci Králové, kde se rovněž operace provádí, je nutné dalších pár nutné dodržovat kašovitou stravu, aby se v pořádku obnovila funkce trávicího traktu. Také je po operaci nutné dodržovat pohybovou rehabilitaci. Po zhruba deseti dnech budete moct jít domů.

Druhým, a někdy považovaným za lepší typ operace, je tzv. robotická operace prostaty. To znamená, že chirurg používá asistenci operačního robota, kterého ovládá pomocí konzole.

Jeho výhoda je podle UroKliniky zejména v tom, že oproti laparoskopii je možné vidět 3D zobrazení a také přesnější pohyby díky jemným robotickým kloubům. Zejména celá operace je pak mnohem šetrnější k pacientovu tělu a může se tak očekávat lepší proces uzdravení se. Pro lepší představu můžete zhlédnout i tohle video.

 

VIDEO: Robotická operace prostaty.

 

Život po léčbě rakoviny prostaty (i ten sexuální)

Léčení rakoviny prostaty není snadné, jak z fyzického tak i psychického hlediska, je pro tělo nápor. Nejčastěji se jako vedlejší účinky během léčby a po ní mohou objevit zejména únava, potíže při močení, obtíže spojené se zažíváním, ale i sexuální obtíže, které se asi nejvíce dotýkají mužské psychiky.

Léčba může ovlivnit to, jak vnímáte svoji sexualitu, chuť na sex, schopnost dosáhnout orgasmu a ejakulovat, plodnost a může zapříčinit i erektilní dysfunkci. O tom, jak tyto problémy řešit se můžete poradit se svým lékařem nebo si otevřete tuto brožurku.

Po léčbě je dobré dbát na zdravou a vyváženou stravu, pít dostatek tekutin, omezit kávu a alkohol a přidejte i mléčné a sojové výrobky. Také si najděte nějakou fyzickou aktivitu, která vás bude nejen udržovat fit, ale pomůže vám i psychicky lépe zvládat vyrovnání se s léčbou prostaty.

Rakovina prostaty může ovlivnit i spoustu dalších aspektů vašeho života jako je i partnerský vztah, výkonnost v práci nebo duševní pohoda. Pokud cítíte strach z budoucnosti, nebojte se vyhledat pomoc odborníka a hlavně o svých obavách mluvte s partnerkou, v těchto chvílích si musíte být navzájem tou největší oporou.

 

Jak dlouho lze žít s rakovinou prostaty?

Podle Milana Svobody, uro-onkologa z českobudějovické nemocnice obecně platí, že čím jste mladší, tím útočněji se nádor chová a může tak zkrátit délku života, u starších mužů okolo devadesátky už nepostupuje tak rychle, a muž s nádorem většinou umře na něco jiného. Uvedl tak v rozhovoru pro Český rozhlas.

Nelze však přesně říct, kolik let ještě budete žít. Záleží hodně v jakém stadiu rakovinu prostaty máte.

  • Pokud pacient rakovinu odhalí včas v prvním a druhém stupni, má stoprocentní šanci, že bude žít ještě pět let.
  • Ve třetí fázi, kdy nádor už přesahuje hranice prostaty se pak tato šance snižuje o polovinu.
  • Ve čtvrté fázi se už nádor šíří do dalších orgánů v těle a je tedy nejrizikovější – pacient může žít ještě jeden až tři roky.

Nejvíce ovlivňujícím faktorem je však věk – čím jste starší, tím spíše vás může rakovina potkat. Proto, pokud je vám nad padesát let nepodceňujte včasnou prevenci. Můžete si tak zachránit život.

vimax facebook

České urologické ambulance v krajských městech

UroKlinikum - urologická klinika PrahaBudějovická 778/3a (2.patro)
Praha 4- Pankrác, 140 00
+420 608 827 761
ambu@uroklinikum.cz
Fakultní nemocnice v MotoleV Úvalu 84, Praha 5, 150 06+420 224 431 111
Urocentrum BrnoPurkyňova 35e
Královo Pole, Brno
+420 549 257 130
Urologická ambulancePoliklinika Viniční 235
615 00 Brno - Židenice
+420 733 502 154
vinicni@uromeda.cz
Urologická ambulance Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5
708 52 Ostrava-Poruba
+420 597 373 051
Urologické oddělení Vítkovické nemocniceZalužanského 1192/15, 703 84 Ostrava - Vítkovice+420 595 633 582
info@vtn.agel.cz
Urologická ambulance MEDKONSULT s.r.o.Balcárkova 8
779 00 Olomouc
+420 585 414 511
medkonsult@medkonsult.cz
Urologie - Krajská nemocnice LiberecHusova 357/10
460 63 Liberec
+420 602 411 392
urologie.objednavky@nemlib.cz

DALŠÍ ČLÁNKY O PROBLÉMECH S PROSTATOU

SEZNAM ČASTÝCH ONEMOCNĚNÍ PROSTATY
ZVĚTŠENÁ PROSTATA - JAKÁ JE LÉČBA?
PŘESNÝ PRŮBĚH VYŠETŘENÍ PROSTATY
SOUVIS MEZI PROSTATOU A SÍLOU EREKCE
PROSTATEKTOMIE – ODŘEZÁNÍ PROSTATY
SAMOVYŠETŘENÍ PROSTATY JE NEPŘESNÉ

 

Zánět varlat se léčí jednoduše, je ale potřeba ho správně diagnostikovat
Rakovina prostaty a zvětšená (hyperplastická) prostata - takto je rozeznáte
Doprava ZDARMA po celé ČR
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr po celé ČR