Rakovina prostaty a zvětšená (hyperplastická) prostata – takto je rozeznáte
Trápí vás v posledních dnech močení? Chodíte často na malou? Potýkáte se s přerušovaným, zdlouhavým a namáhavým močením? Na vině může být prostata. Jenže co přesně je příčinou vašich problémů? Rakovina prostaty nebo zvětšená prostata? Je nutné okamžitě malovat čerta na zeď?
Table of Contents
Rakovina prostaty nebo zvětšená prostata – v čem je problém?
V prvé řadě své problémy nepodceňujte a vyhledejte odbornou pomoc. Pouze lékař vás může vyšetřit a určit přesnou diagnózu. Nenechte své problémy bobtnat.
Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA. všechny uklidňuje:
„Většina mužů se prohlídky bojí. Je to pro ně příliš intimní. A právě proto je nutné je podpořit a zdůraznit, že vyšetření není bolestivé a není důvod k obavám.“
Jak se projevuje zvětšená prostata?
Zvětšená prostata se projevuje častým nutkáním na malou, slabým proudem moči, inkontinencí, odkapáváním po močení, neustálým nočním vstáváním kvůli potřebě močit a nepříjemným pocitem tam dole.
ČTĚTE TAKÉ, jaké další příznaky má zvětšená prostata.
Jak se projevuje rakovina prostaty?
Jenže podobně se projevuje i rakovina prostaty. V tom je právě rakovina prostaty velmi ošemetné onemocnění.
V raných fázích onemocnění nebolí, nijak člověka nelimituje ani netrápí. Ze začátku je většinou odhalena jen náhodou. Až když už je rakovina v pozdějším stadiu, začne člověku překážet a vadit. U pokročilých nádorů se objevují potíže při močení, krev v moči, bolest zad, nechutenství, krev ve spermatu, slabost či únava.
Rakovina prostaty a její příznaky
Rakovina prostaty je velice zrádná v tom, že nemá prakticky žádné příznaky. MUDr. Otakar Čapoun, FEBU z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy upozorňuje:
„Jakmile se začne rakovina projevovat některým z příznaků, jako jsou problémy při močení, v moči může být patrná krev, bolesti v kostech, nebo dokonce zlomenina, je už nádor pokročilý a nevyléčitelný.
Apelujeme proto na muže, aby vyšetření podstoupili ještě v době, kdy obtíže nemají. Pokud lékař objeví onemocnění brzy, může předejít nebezpečným komplikacím, jako jsou kostní metastázy, a pacientovi ve výsledku zachránit život. Muži by se tedy vyšetření opravdu obávat neměli.“
Proto je nutné své potíže nepodceňovat a navštívit lékaře. Ten vás vyšetří a určí, zda je na vině zvětšená prostata nebo rakovina prostaty.
Urolog Jakub Fejfar z Nemocnice Nový Jičín všechny uklidňuje:
„Obavy mužů z vyšetření nejsou na místě, není sice zvlášť nepříjemné, ale jedná se jen o zhruba dvaceti minutovou kontrolu, která ale může dotyčnému zachránit život.”
Vyšetření prostaty – VIDEO
Souvisí rakovina prostaty se zvětšenou prostatou?
Často muže zajímá, zda rakovina prostaty souvisí se zvětšující se prostatou. Odpověď je ale v tomto případě zcela jasná – ne, nesouvisí. Zvětšování prostaty je zcela běžný jev, v populaci často vyskytovaný. Pojí se se stárnutím a s mužským pohlavním hormonem – testosteronem.
Prostata se postupem času zvětšuje a trápí většinu mužů ve věku nad 70 let. Už od 30 let se rok co rok pomalu zvětšuje. Uvádí se, že prostata může narůst z velikosti vlašského ořechu až na velikost broskve.
Odborně tuto problematiku vysvětluje MUDr. Jiří Stejskal z urologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze 4:
„Benigní (nezhoubná) hyperplazie prostaty (BHP) znamená zvětšení žlázové části prostaty, které není způsobeno karcinomem prostaty nebo jinou malignitou (zhoubným novotvarem). Může k ní v některých případech docházet již od 30. roku věku, obvykle bývá velmi pozvolná, tempo je však individuální.
Mírné obtíže se zpravidla vyskytují typicky kolem 50. roku. Přestože je však ve vyšším věku postižena BHP skutečně většina mužů, obtíže s ní spojené zažívá pouze asi polovina z nich.”
Předchází zvětšená prostata její rakovině?
Stejně tak to platí i pro vznik rakoviny prostaty. Ta může vzniknout zcela nezávisle na zvětšování prostaty. To tedy znamená, že ať už máte prostatu zvětšenou či nikoliv, může ale i nemusí u vás začít bujet rakovina.
Nejjistější je tedy v každém případě návštěva vašeho lékaře. Pokud se na rakovinu přijde včas, může se významně utlumit, anebo dokonce i vyléčit.
Potvrzuje to Doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., přednosta urologické kliniky FNO:
„Rakovinu prostaty, je-li odhalena včas, lze velmi úspěšně léčit. Moderní diagnostika nám umožňuje vybrat pro pacienta léčbu s co možná nejmenšími nežádoucími účinky.
Pokud je ale onemocnění pokročilé, dokážeme jeho průběh už jen zpomalit a zmírnit komplikace.”
Ordinace, kde vám vyšetří prostatu
Prostatu vám vyšetří na mnohých místech po celé České republice. Obrátit se můžete na jakéhokoliv urologa. Zde jsme pro vás vybrali jen několik z nich:
České urologické ambulance v krajských městech
UroKlinikum - urologická klinika Praha | Budějovická 778/3a (2.patro) Praha 4- Pankrác, 140 00 | +420 608 827 761 ambu@uroklinikum.cz |
Fakultní nemocnice v Motole | V Úvalu 84, Praha 5, 150 06 | +420 224 431 111 |
Urocentrum Brno | Purkyňova 35e Královo Pole, Brno | +420 549 257 130 |
Urologická ambulance | Poliklinika Viniční 235 615 00 Brno - Židenice | +420 733 502 154 vinicni@uromeda.cz |
Urologická ambulance Fakultní nemocnice Ostrava | 17. listopadu 1790/5 708 52 Ostrava-Poruba | +420 597 373 051 |
Urologické oddělení Vítkovické nemocnice | Zalužanského 1192/15, 703 84 Ostrava - Vítkovice | +420 595 633 582 info@vtn.agel.cz |
Urologická ambulance MEDKONSULT s.r.o. | Balcárkova 8 779 00 Olomouc | +420 585 414 511 medkonsult@medkonsult.cz |
Urologie - Krajská nemocnice Liberec | Husova 357/10 460 63 Liberec | +420 602 411 392 urologie.objednavky@nemlib.cz |
Na samovyšetření prostaty nespoléhejte. Samovyšetření prostaty totiž není přesné a neprokáže onemocnění. Pouze lékař dovede určit správnou diagnózu.
Návštěvnost mužů urologické ambulance za účelem preventivního vyšetření, v závislosti na výskytu onemocnění prostaty v rodině
Preventivní opatření proti zvětšování prostaty
Jelikož zvětšování prostaty souvisí s věkem a stárnutím, neexistuje proti němu žádný lék. Ideální prevencí je pouze zdravý životní styl, dostatek pohybu po celý život, pestrá a vyvážená strava, pravidelný sex a časté procházky do přírody.
TIP: Jako prevenci před komplikacemi s prostatou můžete užívat i kanadské tablety Vimax.
Primárně je Vimax určen pro podporu erekce. Díky silnému prokrvení intimní oblasti ale prokrvuje i prostatu, která tak lépe funguje. Zároveň se snižuje riziko její zvětšování či rakoviny.
Prevence proti rakovině prostaty
Stejně tak to platí i v případě rakoviny prostaty. Po 50. roku věku potom přichází na scénu také pravidelné lékařské prohlídky prostaty, které mohou případnou rakovinu prostaty odhalit.
Přečtěte si také, jak probíhá vyšetření prostaty od příchodu do ordinace až po odchod domů.
Urolog Otakar Čapoun, který působí na Urologické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, radí:
„Muži by si měli nechat udělat krevní odběr už ve 40 letech. Podle jeho hodnoty by pak měly být určeny další intervaly, kdy vyšetření PSA opakovat. Riziko vzniku rakoviny prostaty se významně zvyšuje po 50. roce života.
Každý muž by tedy v tomto věku měl pravidelně absolvovat preventivní kontroly. Muži po padesátce by měli toto vyšetření absolvovat jednou za 1 – 2 roky při preventivní prohlídce u praktického lékaře.“
To je tedy jediná možná prevence proti zvětšování a rakovině prostaty.
Rozdíl mezi zvětšenou prostatou a rakovinou prostaty sám neodhalíte
Základem je ale vždy a za každých okolností konzultace s lékařem. Nesázejte na svůj vlastní úsudek. V tomto případě se totiž rakovina prostaty v počátcích nijak neprojevuje a pak hodně připomíná problémy se zvětšenou prostatou. Rozdíl mezi zvětšenou prostatou a rakovinou prostaty sám nepoznáte. Proto návštěvu lékaře neodkládejte. Může vám doslova zachránit holý život.
DÁLE ČTĚTE: Vyšetření prostaty – háklivé, ale nebolestivé prohmátnutí přes konečník.