Spermicidní gel a další antikoncepční přípravky na hubení spermií
Spermicidy, to je forma nehormonální antikoncepce. Bohužel, těch antikoncepčních metod v případě, kdy žena opravdu nesnese žádné hormony a muž navíc odmítá kondom, příliš mnoho dostupných není. Ještě méně z nich je doopravdy spolehlivých. Spermicidní antikoncepce je ale vhodnou alternativou.
Spermie je potřeba zahubit dříve, než dorazí k vajíčku
Table of Contents
Spermicidní gely a přípravky – jak fungují?
Spermicidy fungují tak, že chemicky ničí spermie, přesněji tím, že jim znemožňují pohyb. Nejlepší spermicidy se vyrábí ve formách jako spermicidní krém, spermicidní čípky, spermicidní globule, spermicidní pěna a spermicidní tampon.
Většina spermicidů účinkuje dokonce pár minut po jejich aplikaci a účinek pak přetrvává 2 až 10 hodin. Výhodou je jejich snadná dostupnost bez lékařského předpisu. A kde koupit spermicid? Spermicidy se dají velmi snadno koupit v lékárně nebo i v drogerii. Nejoblíbenější je asi spermicid gel, spermicid globule nebo spermicid krém, ale i spermicidní tampon.
Co je spermicid?
Nejčastěji se používá účinná látka s názvem nonoxynol-9, která hubí současně i bakterie a viry, a do jisté míry také snižuje riziko nákazy některou z pohlavních chorob. Spermicidní aktivita preparátu je spojena se schopností narušovat buněčnou stěnu mikroorganismů. Zasahuje významné patogeny, které jsou přenášeny pohlavním stykem. Nemá velký vliv na kvasinky. Plísně bývají k spermicidům méně citlivé.
Není naštěstí účinný proti užitečným laktobacilům a nenarušuje přirozenou poševní floru. Užití chrání například před přenosem chlamydií, kapavky a syfilisu.
VÍTE, ŽE spermicidní látky mají výrazný antimikrobiální a antivirový účinek, dokonce i proti HIV a údajně snižují riziko nákazy až o 65 %.
Jak se spermicidy používají?
Spermicidy se zavádí bezprostředně před každým pohlavním stykem do pochvy a to nezávisle na fázi menstruačního cyklu ženy. Výjimku pak tvoří spermicidní tampóny účinkující 24 hodin a lze jej použít dokonce i při opakovaném sexuálním styku.
Důležité v tomto případě vyhnout se výplachům pochvy a umýváním mýdlem minimálně 2 hodiny před jejich aplikací, protože voda s mýdlem i ve zcela minimálním množství dokonale zničí účinnou látku jakéhokoliv spermicidu.
Pokud se současně žena léčí jinými vaginálními přípravky, třeba při infekcích a zánětech pochvy, nelze v tomto případě spermicidy používat, protože tato léčba extrémně snižuje jejich účinek.
V minulosti měla užívaná látka nonoxynol-9 v přípravku Patentex Oval nízkou spolehlivost a byla také spojena s rizikem poškození poševní sliznice. V současné době je na našem trhu k dispozici spermicidní gel Pharmatex ve formě krému i globulí, který má oproti dřívějšímu přípravku opravdu podstatně lepší vlastnosti.
Na českém trhu je volně dostupný Delfen krém nebo foam emulzní pěna. Dále pak Patentex Oval N poševní globule. K dispozici jsou lokální antikoncepční přípravky s antiseptickým účinkem s názvem Pharmatex ve formě tablet, poševních globulí, krému i poševních tampónů. Krém je po zavedení účinný až 10 hodin. Pokud tedy přemýšlíte nad antikoncepcí, zkuste účinný spermicid.
Tyhle přípravky seženete v on-line lékárnách. Nejsou vázány na lékařský předpis.
Jaká je spolehlivost spermicidů?
Spermicidní gely a tablety, které jsou v současné době dostupné, dosahují již téměř obdobné spolehlivosti jako má aktuálně hormonální antikoncepce. Přesto se u nás ještě moc nerozšířily. Můžete také navštívit lékaře a nechat si vhodný přípravek doporučit.
Pro koho jsou spermicidy vhodné a jaká je cena?
Použití spermicidů není nijak náročné, je snadno i cenově dostupné. Spermicidy nejsou finančně náročné a jedna dávka vyjde přibližně na 10 až 20 korun. Náklady pak rostou s četností pohlavního styku.
Spermicidní gely, které jsou volně dostupné, stojí přibližně 250 Kč za balení. Důvody, proč je naopak nepoužívat, jsou spíše individuální a subjektivní, jako je přílišná vlhkost pochvy nebo také jisté narušení spontánnosti pohlavního styku.
Velkou výhodou spermicidních gelů je jejich snadná dostupnost a nemusíte s nimi hlídat recept na hormonální antikoncepci. Nemusíte se bát nežádoucích účinků. Spermicidní gely jsou určitou ochranou před pohlavně přenosnými chorobami a jsou vhodné téměř pro všechny ženy, na rozdíl od hormonální antikoncepce.
Mohou je používat ženy s poruchami krevního oběhu, onemocněním jater i kuřačky. Hormonální antikoncepce je totiž pro tyto ženy nebezpečná. Nahradí i lubrikační gely. Spermicidní lubrikační gely jsou tak vhodnou alternativou.
ČTĚTE TAKÉ: Nová studie vyvrací mýtus, že antikoncepční prostředky zabíjí libido.
Pro koho jsou spermicidy nevhodné?
Pokud je pro ženu v aktuální době možnost otěhotnění naprosto nepřijatelná, je v tomto případě nutné spermicidy kombinovat ještě navíc s jinou antikoncepční metodou. Stejně tak raději kombinujte formy antikoncepce, pokud provozujete sex s neznámým, jednorázovým nebo nějak rizikovým partnerem. V tomto případě vždy použijte ještě navíc kondom.
Nevýhodou spermicidních gelů je i to, že musí být zavedeny do pochvy před pohlavním stykem a několik hodin po pohlavním styku musí v pochvě zůstat. Spermicidní látky v krémech nebo globulích, což je želatinová látka v podobě kuličky se do pochvy zavádějí pomocí aplikátorů nebo ručně.
Látky působí 1 až 2 hodiny a pak se rozloží. K tomu, aby byla spolehlivost co nejvyšší, dodržujte přesné instrukce uvedené na obalech. Při každém pohlavním styku je také třeba aplikovat gel znovu před očekávanou ejakulací.
Zdravotní rizika užívání spermicidů
Spermicidy nemají žádná zjištěná zdravotní omezení. Výjimku tvoří pouze velmi vzácné alergické reakce. Za jistou nevýhodu je někdy považován jen fakt, že spermicidy opravdu výrazně zvyšují vlhkost pochvy, což ale v jistých případech může být i výhodou.
Při orálním sexu a náhodném požití spermicidů se neotrávíte, protože nejsou jedovaté. Při konzumaci většího množství se objeví nevolnost a je lepší vyhledat lékaře. To ale spíše musíte jíst spermicid rovnou z tuby. Určitě je chraňte před dětmi a uložte na nedostupném místě.
Zdravotní přínosy spermicidů
Výhodou spermicidů je snižování pravděpodobnosti nákazy pohlavními chorobami, ale zcela ji nevylučují. Proto je vhodná při rizikovém styku kombinace s kondomem. Spermicidy nemají prakticky žádné kontraindikace, kromě alergie na látku. Mohou je užívat ženy s kontraindikacemi užívání hormonů, anebo ženy s nepravidelným pohlavním životem.
Spermicidní přípravky se z pochvy nijak nevstřebávají, a proto nemají celkové účinky. Nepůsobí dráždivě a neovlivňují růst v pochvě běžně se vyskytujících mikrobů, zejména Döderleinův laktobacil.
Protože také nepřecházejí do krve, u kojících žen se ani nevstřebávají ani do mateřského mléka. Zvlhčovací neboli lubrikační efekt řada žen přivítá.
Antikoncepční přírodní houba
Přírodní spermicid je houba se spermicidem. Přírodní mořské houby namočené v spermicidní látce následně vkládané do pochvy před stykem totiž patří k nejstarším metodám jak zabránit nechtěnému otěhotnění.
Moderní antikoncepční houbou je malá polyuretanová pěnová houba obsahující určitý druh spermicidů. Houba pak vytváří mechanickou bariéru mezi mužským spermatem a děložním hrdlem a tyto spermie zachytává v sobě. Působí právě jako chemická bariéra uvolněním spermicidů.
Pesar
Když už mluvíme o kombinaci metod, pánský kondom asi zná každý, ale je nutno zmínit ještě další produkty. Jen připomeneme, že pokud vám kondom drhne, zkuste kondom se spermicidem.
Pesary jsou latexové kruhové membrány s pevným okrajem, které se vkládají do pochvy, kde překrývají děložní hrdlo. Jejich velikost musí určit lékař a je jej možno v pochvě ponechat 72 respektive 24 hodin.
Pro malý zájem žen je u nás obtížně dostupný. Manipulace s pesarem vyžaduje určitou zručnost a cvik. Nevýhodou je, že jej nemůžete vyjmout ihned po styku ani si omýt intimní partie mýdlem a musíte počkat alespoň 6 hodin.
Opakovaně lze pesar používat 1 až 2 roky. Vyměnit by se měl v případě těhotenství, operace, úrazu pánve a změny váhy o více než 20 %. Lékaři doporučují zavádět pesar pro jeho lepší výsledky právě spolu se spermicidními přípravky. Riziko nechtěného těhotenství je při správném používání i se spermicidem asi 12 %.
VIDEO: Jak vybrat pesar?
Ženský kondom
Ženské kondomy jsou používány minimálně. Na rozdíl od pesarů jsou sice spolehlivé i bez spermicidů, ale manipulace je ještě složitější. Ženské kondomy jsou větší obdobou těch mužských. Žena si je před stykem zavede do pochvy a kondom pak zachytí ejakulát. Kondom se ihned po styku vyndá.
Jde o jedinou ženskou bariérovou metodu chránící před sexuálně přenosnými nemocemi. Je možné jej používat i během menstruace, ale nedoporučuje se kombinace s mužským kondomem, kdy by se mohly vzájemně poškodit.
ČTĚTE TAKÉ: Sex během menstruace – bezpečnostní a hygienické zásady.
VIDEO: Jak používat ženský kondom?
Cervikální kroužek
Cervikální klobouček se nasazuje přímo na hrdlo děložní ještě spolu se spermicidním přípravkem. Vytváří fyzickou i chemickou bariéru pro spermie. Jde o obdobu pesaru a stejně tak se nesmí několik hodin po styku vyjmout, dokud použitý spermicid nezahubí všechny spermie. U nás se prodává výrobek FemCap, který se prodává ve 3 různých velikostech.
Spermicidní gely jako ideální metoda ochrany
Používání spermicidů není složité a jsou snadno dostupné. Možná mohou oproti hormonální antikoncepci narušit spontánnost a intenzitu styku podobně jako prezervativy. Za vyzkoušení ale stojí.
Nutné je myslet i na to, že spolehlivost spermicidů není zcela stoprocentní. Tuto jistotu vám neposkytne žádná forma dočasné formy antikoncepce. Pokud je možnost otěhotnění pro vás zcela nepřijatelná, je třeba spermicidní gely kombinovat ještě navíc s nějakou jinou antikoncepční metodou.
Další články o spermiích, ejakulátu, jejich kvalitě a komplikacích