Testosteronové tablety – kdo je smí užívat a komu je bohužel nepředepíší?
Testosteron. Nejdůležitější mužský hormon. Bez testosteronu by muž nebyl mužem. Neměl by typické ochlupení, hluboký hlas, erekci, pevné svaly, ani by nemohl plodit potomky. Věděl jste, že pro ženu jste přitažlivý pouze pokud umíte zplodit děti? Bohužel testosteronu postupně v těle každého muže ubývá. A není to jen tak zanedbatelný úbytek. Jedná se o zhruba 1 % testosteronu v mužském těle ročně.
MUDr. Taťána Šrámková, CSc. upozorňuje:
„Pozvolný úbytek hormonů je přirozený. U mužů pokles testosteronu nikdy není tak rychlý jako celkem náhlý pokles estrogenů u žen. Hladina testosteronu klesá postupně od 35 let výše. Více ohroženi jsou muži obézní, trpící cukrovkou, nemající pohyb. Zejména obezita a cukrovka tzv. 2. typu představují doslova epidemii 21. století a zvláště u mužů s cukrovkou se setkáváme s nedostatkem testosteronu a poruchou erekce dříve než u stejně starých, zdravých mužů.”
Sexuolog MUDr. Pavel Turčan popisuje:
„Produkce testosteronu se mění v závislosti na věku muže. Nejvíce testosteronu mají mladí muži ve věku dvacet pět až třicet let. Po třicítce jeho produkce začne klesat zhruba o jedno procento za rok. Statistiky ukazují, že přibližně dvacet procent mužů kolem padesátky se potýká s nedostatkem tohoto hormonu. Zkušenosti z ordinací naznačují, že se s nedostatkem tohoto hormonu stále častěji potýkají i muži mladší padesáti let.”
Naštěstí existuje zaručená pomoc, která úbytek testosteronu dokáže léčit – testosteronové tablety. Kdy se bez nich neobejdete? Kde si je můžete zakoupit? Mají nějaké nežádoucí účinky? Jaké je dávkování testosteronových tablet? A dá se testosteronem vůbec předávkovat? Zajímají vás odpovědi na tyto otázky? Pak rozhodně nepřestávejte číst.
Table of Contents
Kdy muž potřebuje testosteronové tablety?
Testosteronové tablety nejsou lentilky, které by se předepisovaly všem mužům na požádání. Ač dochází k postupnému snižování hladiny testosteronu, a to u všech mužů, testosteronové tablety jsou lékaři doporučovány jen některým pacientům. V Česku vám může lékař doporučit Methyltestosteron a Undestor. To jsou jediné řádně registrované tablety na podporu testosteronu u nás.
K tomu, abyste mohl začít testosteron tablety užívat, musíte podstoupit detailní vyšetření. Lékař vás prohlédne, odebere vám krev a vyslechne vaše problémy.
Urologická klinika Praha blíže popisuje, jak takové vyšetření probíhá:
„Vyšetření se skládá z pečlivě odebrané anamnézy (vaše zdravotní historie, nemoci, užívání léků, nástup obtíží atd.), fyzického vyšetření, včetně vyšetření zevního genitálu a prostaty, ultrazvukového vyšetření ledvin, močového měchýře, varlat, prostaty a specifických hormonálních testů (testosteron, volný testosteron, FSL, LH) krevní obraz, lipidový profil a PSA (prostatický specifický antigen-test používaný k detekci karcinomu prostaty). Cílem vyšetření je zhodnotit hormonální a lipidový profil muže a vliv hladiny testosteronu na potíže nemocného.”
Jestliže testy odhalí, že máte testosteronu v těle skutečně málo, a to konkrétně pod úroveň 300 ng/dl, může vám lékař doporučit užívání testosteronových tablet. Ovšem nepleťte si tablety na podporu testosteronu s doplňky stravy. Mezi těmito dvěma skupinami je propastný rozdíl.
Pokud vás zajímají projevy snížené hladiny testosteronu v těle, pročtěte si článek Testosteron – 8 nepříjemných projevů snížené hladiny.
Kde si můžete tablety na zvýšení testosteronu zakoupit?
Bez lékařského předpisu se k testosteronovým tabletám nedostanete. Nejprve je tedy důležitá konzultace u vašeho praktického lékaře nebo urologa. Jakmile od něj dostanete lékařský předpis, můžete navštívit nejbližší lékárnu, ve které si testosteronové tablety zakoupíte.
Pokud přece jen narazíte na internetu na testosteronové tablety bez předpisu, rozhodně si je nekupujte. Nikdy totiž nevíte, co v takových volně prodejných přípravcích na internetu je. Neověřené léky na erekci mohou představovat riziko. Volně prodejné léky bez lékařského předpisu mohou mít nedozírné následky. Testosteronové tablety na předpis nejsou pod bedlivým dozorem jen tak pro nic za nic.
Mají tablety s testosteronem nežádoucí účinky?
Zároveň ani testosteronové tablety, které vám doporučil a předepsal samotný lékař, neužívejte v rozporu s přiloženým letákem. V takovém případě totiž mohou mít tablety na zvýšení testosteronu vážné nežádoucí účinky.
Mezi nejčastější nežádoucí účinky testosteronových tablet se řadí erytrocytóza, hormonální akné, mastná pleť a citlivost prsů. U některých mužů byly pozorovány také příznaky gynekomastie, otoky nohou, srdeční nedostatečnost a vyvolání či zhoršení obstrukční spánkové apnoe. Spánková apnoe může mít vliv i na rozvoj erektilní dysfunkce.
Objevit se u vás může v případě nevhodného dávkování také napětí na hrudi, pokles objemu ejakulátu či plešatění.
NAUČTE SE: Jak zvýšit objem ejakulátu?
Je možné se testosteronem předávkovat?
Pokud to s testosteronovými tabletami přeženete, můžete se dokonce i předávkovat. V takovém případě se u vás může objevit neobvyklá agresivita, hypersexualita, zvýšení krevního tlaku, karcinomy prsu, hypernefrom, bronchiální karcinom či kostní metastázy.
Ač jsou tyto nežádoucí účinky spíše vzácné, není dobré to s testosteronovými tabletami přehánět. Vždy se proto řiďte příbalovým letákem.
ČTĚTE TAKÉ: Jsou léky na potenci „povinné” nebo je lze nahradit či úplně ignorovat?
Jaké je ideální dávkování testosteronových tablet?
Každý přípravek má své specifické dávkování. Jaké je tedy ideální dávkování testosteronových tablet?
Tablety Methyltestosteronu byste měl užívat 3 krát až 8 krát za den. U Undestoru se berou 3 až 4 tobolky za den během prvních 2 až 3 týdnů. Poté dávka klesá na 1 až 3 tobolky denně. Správné dávkování vám vždy poradí váš lékař, lékárník, anebo se jej dočtete v příbalovém letáku.
Určitě ale doporučenou denní dávku nepřekračujte. Možná to zní lákavě, dosáhnout pozitivních výsledků rychleji, ale předávkováním toho rozhodně nedocílíte. Naopak tím pouze zvýšíte pravděpodobnost nástupu nežádoucích účinků.
A pokud chcete slabou erekci ještě více podpořit, přinášíme vám seznam příčin, které odstraníte sám a ty, které lze ještě vyléčit.
Jaké jsou účinky testosteronových tablet?
Bavili jsme se zde o nežádoucích účincích, o správném dávkování a o tom, kde můžete testosteronové tablety sehnat. Ale jak vlastně testosteron v tabletách účinkuje? Cílem léčby testosteronovými tabletami je samozřejmě v první řadě doplnění testosteronu do těla.
Na základě této léčby se vám zvýší vaše libido a chuť na sex, zlepší se vám erekce, zpevní se vám svaly, můžete také trochu zhubnout, zhrubší vám hlas, může vám začít růst více ochlupení, budete mít více energie a pro svou partnerku budete více charismatický. Jsou to účinky, po kterých nepochybně touží každý chlap.
MUDr. Pavel Turčan popisuje:
„Dostatečná hladina pohlavního hormonu je totiž nezbytná pro správnou tvorbu spermií a nedostatek testosteronu u mužů může být příčinou neplodnosti. Doprovodné příznaky, jako jsou vyšší únava, nižší chuť na sex nebo slabší erekce, muž obvykle přisuzuje přepracování a stresu a nikoli nedostatku testosteronu.”
Jak jinak můžete podpořit svou erekci a libido? Pročtěte si 9 metod a 25 příčin oslabení.
Pro koho jsou testosteronové tablety vhodné?
To, jestli jsou zrovna pro vás tablety na zvýšení testosteronu vhodné, může určit pouze váš lékař na základě zevrubného vyšetření. Bez toho byste se jednoznačně do žádných pokusů neměl pouštět. Léčbu testosteronem by měl navíc vždy řídit lékař, který dané problematice rozumí.
MUDr. Pavel Turčan totiž zdůrazňuje:
„I mezi lékaři jsou stále rozšířené mýty, například o substituční léčbě testosteronem a její bezpečnosti. Pokud je ale léčba testosteronem indikovaná (je prokázáno lékařským vyšetřením, že je pro pacienta vhodná a doporučená), je bezpečná a její přínos pro pacienta je významný.“
Kdo by neměl testosteron v tabletách užívat?
Bohužel není léčba testosteronovými tabletami vhodná zcela pro každého. Například muži kteří mají nějaký druh rakoviny, jsou po prodělané srdeční zástavě či s vážným kardiovaskulárním onemocněním, s hypertenzí, epilepsií, migrénou, či s rizikovými faktory, jako je obezita nebo chronické onemocnění plic, by tento typ léčby měli pořádně zvážit.
Samozřejmě se ale i v takovém případě můžete obrátit na svého lékaře a vhodnost takové léčby s ním prokonzultovat.
Další články o testosteronu, jeho potřebě v těle a metodách jeho zvýšení