Torze varlete – kvůli přerušení prokrvení varle odumře, muž bude neplodný
Znáte to, když vás někdo nechtěně (anebo i chtěně) „kopne do koulí”? Dokážete si živě představit tu bolest, to utrpení, ta muka? Pak si představte, že existuje něco ještě mnohem horšího než je jen „obyčejné” kopnutí do koulí. Je to podle mnohých ta nejhorší bolest na světě, s jakou se muž může setkat.
Traduje se, že je to tisíckrát bolestivější než ono pověstné „kopnutí do koulí”. Torze varlat. Jak se torze varlat projevuje? Dokážete si ji vyléčit sám, anebo byste měl navštívit lékaře? Co všechno obnáší léčba torze varlat? A jak dlouhá je následná rekonvalescence?
Table of Contents
Co je torze varlat
Torze varlete je náhlá urologická příhoda, při které se vám varle otočí uvnitř svého váčku kolem své cévní stopky. To znamená, že okamžitě dochází k přerušení přívodu krve z a do varlete. Torzi varlete poprvé popsal v roce 1810 doktor Hunter.
Lékařka MUDr. Kateřina Dušková z Urologické kliniky v Motole vysvětluje:
„Jedná se o akutní stav v urologii, kdy dochází k přetočení cévní stopky varlete. Otočením cévní stopky dojde k zaškrcení cév, přítok a odtok krve z varlete je zastaven.
Pokud nedojde k obnovení krevního přítoku, varle do 4 – 6 hodin odumírá. Jedná se tedy akutní stav, u kterého je rozhodující rychlá diagnostika a léčba.“
Podle serveru The Richest se torze varlete nachází na pomyslné 4. příčce nejextrémnějších bolestí na světě a předběhla tak dokonce i porod o osm příček.
Se svou osobní zkušeností s torzí varlete se podělil pan Radek:
„Zničehonic mi začala z levého varlete vystřelovat neuvěřitelná bolest. Řekl jsem si, že jsem si ho asi přimáčkl při jízdě na kole, vzal si prášky na bolest a šel si lehnout. Doufal jsem, že to přejde, ale nepřešlo.
Ráno mě kamarád odvezl na pohotovost. Tam mě lékař vyšetřil a ihned poslal na operační sál. Bohužel, moje varle už se jim zachránit nepodařilo. Po operaci mi chirurg řekl, že bylo už úplně černé a odumřelé.“
Anatomie mužských pohlavních orgánů
Torze varlat a její příznaky
Rozlišují se tři druhy torzí varlat:
- Extravaginální torze – varle se protočí kolem chámovodu a mohou rotovat i obaly varlat.
- Intravaginální torze – rotuje pouze varle uvnitř svého váčku.
- Torze mezorchia – dochází k rotaci závěsného mezorchia.
ČTĚTE TAKÉ: Bolest v podbřišku u mužů – objevte 11 obvyklých příčin a metody léčby. Zjistěte i, jaké jsou nejčastější příčiny bolesti varlat.
Každý z těchto typů torze s sebou přináší samozřejmě i svou specifickou bolest a příznaky. Ovšem všeobecně lze říct, že se torze varlat projevuje obrovskou, náhlou, prudkou bolestí varlete vystřelující do třísla, otokem a zarudnutím šourku. To jsou základní příznaky torze varlete.
Připojit se může únava, nevolnost, malátnost, zvracení, bledost, horečka, schvácenost či zánět.
Příznaky torze varlete popisuje také MUDr. Kateřina Dušková z Urologické kliniky 2. LF a FN Motol:
„Pro torzi varlete je typická náhle vzniklá prudká bolest ve varleti či podbřišku. Bolesti mohou být tak silné, že nemocnému znemožňují stát a chodit. Velmi často je přidružená nevolnost a zvracení, zvýšené pocení až schvácenost.
Lokálně pak pozorujeme přitažení postiženého varlete blíže k tělu. Později se mohou rozvinout vysoké teploty, zarudnutí či zduření. Příznaky bývají často velice podobné jako u zánětlivých onemocnění varlete a nadvarlete.”
Torze varlat u dospělého muže
Ač se torze varlat objevuje častěji u dětí a dospívajících chlapců, postihnout může i dospělého muže. Nejhorší je, že většinou k ní dochází ve chvíli, když jste naprosto v klidu, bez zjevné vyvolávající příčiny.
Málokdy dojde k torzi třeba v posilovně nebo při sportu. Nelze tedy příliš doporučit, jakým aktivitám byste se měl vyhnout.
Se svými problémy se na lékařku obrátil i pan Pavel:
„Dobrý den. Můžu mít torzi varlete? Již asi 2 týdny mě bolí levé varle a mám pocit, že i změnilo tvar.”
A paní doktorka MUDr. Klára Martoníková odpovídá:
„Dobrý den Pavle. Torze varlete je akutní stav, se kterým byste 2 týdny doma jen tak nevydržel. O torzi se tedy pravděpodobně nejedná, ale určitě je vhodné urologické vyšetření, aby se vyloučil např. zánět varlete/ nadvarlete.”
Sonografické vyšetření varlat
Vzácný případ torze varlete u novorozence
Na začátku loňského roku byl zaznamenán vzácný případ, kdy se u zatím nenarozeného dítěte projevila tzv. bilaterální torze varlete, která mu způsobila úplnou neplodnost. S tímto případem seznámil veřejnost lékařský časopis British Medical Journal (BMJ).
Lékaři v časopisu British Medical Journal (BMJ) napsali:
„Novorozenecká torze je téměř vždy jednostranná. Známe pouze hrstku případů, kdy došlo k oboustranné torzi ještě v děloze. Tento stav chlapci způsobil nevratné poškození, kvůli kterému s největší pravděpodobností nikdy nebude mít vlastní děti.“
Ačkoliv varlata nevykazovala po narození žádné známky fungování, rozhodli se je zde ponechat v naději, že se samovolně otočí nazpátek. V časopisu British Medical Journal (BMJ) najdete spoustu dalších případů torze varlat.
Torze varlat u dětí
Nejčastěji se s torzí varlat setkávají děti a mladí chlapci. U chlapců a mužů mladších 25 roků se vyskytuje v poměru 1 : 4 000.
Potvrdila to také MUDr. Kateřina Dušková z Urologické kliniky 2. LF a FN Motol:
„Postiženi bývají nejčastěji děti a dospívající chlapci. K torzi varlete dochází většinou z plného zdraví, v naprosté většině případů v klidu či dokonce ve spánku.”
Opět ani v tomto případě tedy nelze říct, jakým aktivitám by se chlapci měli vyhýbat.
Anatomie penisu
Léčba torze varlat
Jak se torze varlete léčí? Na to nám odpoví paní doktorka MUDr. Kateřina Dušková:
„Jedinou správnou léčbou je při podezření na torzi operační revize postiženého varlete. Z drobného řezu na šourku je varle vybaveno před operační ránu a urolog má takto možnost zkontrolovat cévní svazek varlete.
Přetočené varle rozmotá obráceným směrem a tím se umožní krevní zásobení. Následně se provádí fixace (přišití) varlete k vnitřní stěně šourku. Toto je preventivní opatření, aby se přetočení varlete již nemohlo opakovat. Doporučuje se provést fixace i druhého varlete.”
Torze varlete tedy není možné řešit nijak svépomocí. Neexistuje žádná mastička nebo babská rada, která by vám pomohla. Pomoc najdete pouze v ordinaci lékaře. Navíc obrovskou roli hraje čas.
MUDr. Kateřina Dušková dodává:
„Rozhodujícím faktorem úspěchu léčby je čas. Dle dostupné literatury se udává, že již po šesti hodinách může dojít k nezvratnému poškození tkáně varlete, tedy odumření.
U jasně odumřelých varlat se provádí jejich operační odstranění (orchiektomie varlat), aby následně nedošlo k rozvoji infekčních a později imunologických komplikací.”
Pokud tedy máte byť je malé podezření na torzi varlete, rozhodně na nic nečekejte a okamžitě vyhledejte lékaře. Každá minuta je drahá a příliš dlouhé váhání vás může přijít draho. Varle vám totiž může zcela odumřít.
Urologické kliniky pro léčbu torze varlat
Zde jsou vybrané urologické kliniky, kde vám s torzí varlat mohou pomoci. S urgentním případem běžte ideálně na úrazovku.
České urologické ambulance v krajských městech
UroKlinikum - urologická klinika Praha | Budějovická 778/3a (2.patro) Praha 4- Pankrác, 140 00 | +420 608 827 761 ambu@uroklinikum.cz |
Fakultní nemocnice v Motole | V Úvalu 84, Praha 5, 150 06 | +420 224 431 111 |
Urocentrum Brno | Purkyňova 35e Královo Pole, Brno | +420 549 257 130 |
Urologická ambulance | Poliklinika Viniční 235 615 00 Brno - Židenice | +420 733 502 154 vinicni@uromeda.cz |
Urologická ambulance Fakultní nemocnice Ostrava | 17. listopadu 1790/5 708 52 Ostrava-Poruba | +420 597 373 051 |
Urologické oddělení Vítkovické nemocnice | Zalužanského 1192/15, 703 84 Ostrava - Vítkovice | +420 595 633 582 info@vtn.agel.cz |
Urologická ambulance MEDKONSULT s.r.o. | Balcárkova 8 779 00 Olomouc | +420 585 414 511 medkonsult@medkonsult.cz |
Urologie - Krajská nemocnice Liberec | Husova 357/10 460 63 Liberec | +420 602 411 392 urologie.objednavky@nemlib.cz |
Rekonvalescence po vyléčení torze varlat
Pokud přijdete k lékaři včas a chirurgický zákrok je proveden v řádech maximálně desítek minut, může vám být varle zcela zachráněno a již za pár dnů můžete být opět jako rybička.
Jestliže ale budete návštěvu lékaře dlouho odkládat a do ordinace dorazíte pozdě, můžete o své varle zcela přijít.
MUDr. Jiří Štefánek říká:
„Hlavním faktorem je čas. Není-li operace provedena do několika hodin (udává se do 6 hodin) od vzniku obtíží, je velké riziko, že varle bez přívodu kyslíku a živin odumře.
Stanoví-li urolog při operaci tuto diagnózu, tkáň varlete se odstraní. V opačném případě by se mrtvá tkáň mohla stát zdrojem infekce.”
Primářka ústecké plastické chirurgie MUDr. Blanka Vraspírová uvádí možný způsob rekonvalescence v takovém případě:
„Dělají se implantáty do varlat. Někdy o varle muži přijdou kvůli rakovině, jindy v dětství prodělají torzi varlat, kdy se otočí kolem stopky, zaškrtí se a pak se musí vyjmout.
V šourku zůstane jen jedno a muži jsou na to citliví. Podle nich čím větší šourek, tím větší mužství. To varle prostě chtějí dodat.”
Opět tedy apeluji na všechny – raději si vyslechněte z úst lékaře:
„Měl jste zbytečné obavy, vaše varlata jsou naprosto v pořádku”, než aby nakonec došlo na „Máme pro vás špatnou zprávu, vaše varle vám už bohužel nezachráníme”. Pokud se přece jen jedná o torzi varlete, příliš dlouho se v nemocnici neohřejete.
Už druhý den po operaci můžete jít domů, jak uvádí také MUDr. František Kučera:
„V cca 60 % lze varle zachovat, sekundární atrofie vzniká ve 20 – 68 procentech. Ve většině případů je možné pacienta propustit domů již druhý den po operaci. S určitým časovým odstupem od první operace je vhodné provést fixaci druhého varlete (orchidopexe), abychom zabránili případné torzi.”
Má torze varlat vliv na plodnost?
A na závěr zde otevřu otázku na vaši plodnost. Může torze varlete nějak ovlivnit plodnost muže?
Jak už jste viděli v případě novorozence – ano, může. Pokud muž dorazí k lékaři pozdě a jeho varle mu odumře, může to mít nevratný negativní vliv na vaši plodnost. V lepším případě budete mít spermií méně, v horším případě přijdete o svou plodnost úplně. Proto na nic nečekejte a už jen v případě podezření na torzi varlete okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Na druhou stranu ale nemusíte zbytečně stresovat. Jak už jsem uvedla, torze varlat se u dětí a dospívajících objevuje jen v jednom z 4 000 případů a u dospělých je to ještě méně.
Takže se nemusíte bát, že byste si šel lehnout a ráno se vzbudil s torzí varlete. Jen pokud vás už přepadla náhlá a nevysvětlitelná bolest vystřelující do třísla, pak na nic nečekejte a okamžitě navštivte lékaře.
Další články o nemocích varlat a jejich nejrychlejší léčbě