Varikokéla – nepříjemné rozšíření cév varlat bolí a oslabuje prokrvení
Varikokéla je rozšíření žil varlete, které způsobuje bolesti, neplodnost a pokles hladiny mužských hormonů. Varikokéla je onemocnění, které postihuje zejména mladé muže. Co je variokéla a k čemu při ní dochází?
Při varikokéle dochází k rozšíření žil, následně krev z varlat nemůže bez problému odtéci a varle se tím nadměrně zahřívá, což pro správnou tvorbu spermií není vůbec příznivý faktor. Je tedy nutné to řešit co nejdříve.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: 8 projevů znížené hladiny testosteronu.
Přesně tuhle žílu varikokéla postihuje
Table of Contents
Příčiny vzniku varikokély
Varikokéla jsou takzvané křečové žíly varlete, které se projevují rozšířením žil v šourku, které následně odvádějí krev z varlat směrem k srdci. Nejčastější příčinou vzniku této nemoci je vrozené snížení kvality žilní stěny, tedy výskyt křečových žil nebo hemoroidů v rodině.
Varlata se zakládají již ve výši ledvin a pak sestupují do šourku, kdy si současně všechny cévy táhnou s sebou. Proto jsou žíly varlete hodně dlouhé a vedou pak přímo vzhůru.
Základním mechanismem rozšíření žil je tedy působení gravitace. Identifikovat příznaky vám pomohou i na webech vyhledávané termíny variokéla diskuze a variokéla zkušenosti. Pocity nejlépe sdělí ten, kdo to zažil.
Varikokéla se častěji projevuje na levém varleti
Zajímavé je, že odtok žilní krve z varlat není stejný na obou stranách. Na levé straně jsou žíly varlete typicky delší a následně se pak napojují do žíly odvádějící krev z ledviny, kde je také vyšší tlak.
Tyto faktory způsobují, že právě vlevo je varikokéla ve většině případů více rozvinutá. Samozřejmě může být poškození i oboustranné. Varikokéla je poměrně časté onemocnění varlat a postihuje asi 15 % mužů. Zmnožení a rozšíření žil probíhá v šourku za varletem a nadvarletem. Varikokélu lze přirovnat ke známým křečovým žilám na nohou nebo hemoroidům.
Následky a projevy varikokély
Rozšíření žil varlete způsobuje zhoršení odtoku krve z varlat s mnoha dalšími důsledky. Dochází ke škodlivému zvýšení teploty varlat, k bolestivému vyšším tlaku v jejich žilním systému a současně i k vyšším koncentracím metabolitů i odpadních látek ve varlatech.
Negativní vlivy ve svém souhrnu vedou k poruchám tvorby spermií, snížení jejich počtu a zhoršení jejich kvality včetně tvořících se chyb v genetické informaci spermií. Dlouhotrvající působení varikokély pak vede ke snížení hladiny mužských sexuálních hormonů a také k atrofii neboli snížení velikosti varlete.
Přehřívání varlat
Správná tvorba spermií a pohlavních hormonů musí zásadně probíhat při nižší teplotě, než je teplota celého těla, která je 37,5 °C. To je zajištěno právě v šourku, kde se normální teplota pohybuje kolem 34,4 °C.
Šourek teplotu pro správnou funkci varlat za běžných okolností ovládá sám. V chladu se šourek stáhne a přitáhne varlata blíže k tělu, aby se varlata ohřála, v teple se naopak šourek povolí. Proto se nedoporučují ani časté pobyty v sauně, vyhřívané sedačky v autě, ale i těsné prádlo či džíny.
Co se děje, když varikokéla vznikne?
Jednostranný tok krve z varlat do břicha je zajištěn pomocí chlopní a krev v žilách varlat překonává gravitaci a tlak v břiše. Pokud krev odevzdá živiny varleti, nemůže odtéci, hromadí se a překáží krvi, která přivádí nové potřebné živiny a kyslík.
Porucha odtoku krve z varlete je příčinou vzniku varikokély. Jde o narušenou funkci chlopní nebo stlačení žil zvenku, které je zpravidla podmíněno nádorem, a proto je nutné vyloučit rakovinu. Poškozené žíly se prodlužují a rozšiřují, varlata se zahřívají v šourku a dojde k poruše správné tvorby spermií a hormonů. Varikokéla je spojena s řadou komplikací a může způsobit také neplodnost. Variokéla a plodnost spolu tedy úzce souvisí.
ČTĚTE TAKÉ: Komu hrozí a jak je nebezpečná rakovina varlat?
Příznaky varikokély
Varikokéla bohužel často probíhá bez příznaků. Někdy varle zvětší svůj objem, jsou-li žíly více postiženy. Vzácně se varikokéla projevuje i tahavou bolestí, někdy vystřelující do třísla, či pocitem těžkosti a nepohodlí v oblasti šourku.
Zhoršuje se zejména při sezení, stání, fyzické námaze a při únavě během dne. Úlevu přináší poloha vleže na zádech. Někdy se pod kůží šourku objeví zvětšené žíly, jako křečové žíly na nohou, které jsou hmatatelné.
Pokud se u objeví jeden z příznaků varikokély, je třeba co nejdříve vyhledat lékaře, nejlépe urologa, podstoupit vyšetření, zjistit příčinu a zahájit vhodnou léčbu.
TIP: Při jakémkoliv podezření podstupte vyšetření u urologa. Jak probíhá?
Diagnostika varikokély
Při stanovení diagnózy je důležité přesně popsat příznaky a jejich délku trvání. Lékař vás nejprve vyšetří pohledem a pohmatem vleže i ve vestoje. Následuje ultrazvukové vyšetření varlat a jejich cév.
Při tom dojde k odlišení od jiných nemocí varlete, jako je hydrokéla, zánět a nádor varlete. Hydrokéla je nahromadění tekutiny kolem varlat v šourku. Může jít i o onemocnění lymfy a variokély.
Další možností vyšetření je flebografie, kdy se jehlou do tříselné žíly zavede katétr neboli cévka, kterou se následně postupně zkontroluje celý průběh žíly, která vede až do varlete. Někdy se dělá i termografie, při které se měří teplota šourku. Mezi další vyšetření patří spermiogram pro kontrolu poruchy tvorby spermií a vyloučení neplodnosti.
Takhle vypadá zašitá rána po operaci varikokély
Léčba a operace variokély
Pokud nemoc nepřináší problémy, lze ji zpočátku jen sledovat, později je nutný operační zákrok. Léky na variokélu se nepodávají. Ten vede k zamezení toku krve zpět do varlete v rozšířených a změněných žilách.
Když se vyskytne variokéla, operace není nijak dramatická. Mikrochirurgickou metodou se přeruší jednotlivé poškozené žíly a krev následně proudí jen těmi nepoškozenými. Díky šetrnému zákroku dochází k pooperačním komplikacím zcela výjimečně a následně pak opakovaným návratům varikokély. Dnes lze provézt zákrok i ambulantně a bez nutnosti hospitalizace.
Bolest po operaci variokély rychle ustoupí. Je vhodné se vyvarovat práci, při které se musí hojně zapojovat břišní svaly a nosit elastické netěsnící prádlo. Zároveň je nutné zamezit infekci, která by se do rány po operaci mohla dostat.
Jakmile se operuje variokéla, léčba po operaci většinou již není nutná. Sex po operaci variokély se snadno vrací do starých kolejí a není třeba se bát nějaké bolestivosti či nepříjemných pocitů.
Prevence varikokély
Pokud je varikokéla správně léčena, je léčení úspěšné. Co pomáhá na variokélu? K preventivním opatřením, která lze doporučit patří především nošení podpůrného prádla. Pokud máte onemocnění v rodině, omezte stavy chronického kašle, zácpy a zdvihání těžkých břemen.
Pokud pozorujete zvětšení varlat, jejich bolestivost či tlak, je vhodné se nechat vyšetřit. Urolog pomocí jednoduchých a nebolestivých metod určí typ onemocnění. Nebolestivým zvětšením varlete se totiž projevuje i nádorové onemocnění varlat, a to musí být pro úspěšnou léčbu odhaleno co nejdříve.
Další články o nemocích varlat a jejich nejrychlejší léčbě
Články o pohlavních nemocech a intimních problémech