Vyšetření prostaty – háklivé, ale nebolestivé prohmátnutí přes konečník
Ač žijeme v moderní době, kdy prakticky všechno máme k dispozici a spousta nemocí nás už vůbec neohrožuje, stále existují jisté situace, kterým bychom se nejraději úplně vyhnuli.
Jsou to situace, kdy si připadáme ponížení, dehonestováni, znemožnění, ale přesto je musíme podstoupit pro naše dobro. A co hůř, třeba i v pravidelných intervalech.
Mezi tyto situace se jednoznačně řadí také vyšetření prostaty. Pro muže asi neexistuje nepříjemnější vyšetření, než právě toto. Navenek můžete být silný a sebevědomý, ale vnitřně cítíte, že toto vyšetření je jedním z vašich nejhorších nočních můr.
Je nutné se však tohoto vyšetření obávat? Jak probíhá? Nemůže se vám u toho stát nějaký trapas? Proč je nutné jej vlastně podstoupit? Na tyto všechny otázky si hned odpovíme.
Table of Contents
Detailní popis vyšetření prostaty – jak to přesně probíhá?
Prostatu vám lékař může vyšetřit několika způsoby. Tím zcela nejběžnějším a zároveň ze strany mužů nejobávanějším je per rectum, tedy přes konečník. Proč zrovna přes konečník? Proč vás lékař nemůže vyšetřit nějak jinak?
Jelikož je stěna konečníku velice jemná a tenká, jde právě pouze na tomto místě bezpečně prostatu nahmatat a zjistit, zda se na ní neobjevují nějaké zduřeniny, bouličky nebo jiné výrůstky.
Jak probíhá vyšetření prostaty?
Jak vyšetření prostaty probíhá? Nejprve si odložíte spodní díly oblečení, tedy kalhoty a trenýrky. Potom si lehnete na lékařské lehátko a „vyšpulíte se“ panu doktorovi. Pan doktor si vás ještě sám našteluje, aby měl ideální přístup do vašich zadních partií.
Následně si oblékne gumové rukavice, pomaže si je lubrikačním gelem a zasune jeden prst do vašeho konečníku. Zde bude chvíli nahmatávat prostatu a zjišťovat, zda se na ní neobjevují nějaké nesrovnalosti.
Urolog Jakub Fejfar z Nemocnice Nový Jičín vysvětluje:
„Při prohlídce si lékař všímá zejména velikosti, tuhosti a ohraničení prostaty. Svá zjištění dá poté dohromady s výsledky krevního testu na PSA.“
Lékař právě u tohoto způsobu vyšetření přesně cítí případné změny velikosti prostaty či jiné nepravidelnosti.
Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA. se ale snaží všechny uklidnit:
„Většina mužů se prohlídky bojí. Je to pro ně příliš intimní. A právě proto je nutné je podpořit a zdůraznit, že vyšetření není bolestivé a není důvod k obavám.“
VIDEO: Vyšetření prostaty
Další způsoby vyšetření prostaty
Dalším možným způsobem vyšetření prostaty je rozbor krve. Lékař vám odebere krev, pošle ji do laboratoře na rozbor a poté případně indikuje léčbu. Výsledkem z rozboru krve jsou hodnoty PSA, tedy Prostatický specifický antigen. Více o PSA si povíme níže.
To ale není zdaleka vše. Prostatu je možné vyšetřit také pomocí ultrazvuku nebo rentgenu. V tomto případě nejprve vypijete kontrastní látku, která se pomocí vašeho krevního řečiště dostane po několika minutách i do prostaty.
Jakmile ji pak lékař prohlédne pomocí ultrazvuku nebo rentgenu, jasně uvidí, zda se na ní někde nevyskytují nějaké výrůstky. Tento způsob vyšetření se ovšem příliš nevyužívá, a když už, tak v případě pozitivních nálezů z předchozích vyšetření.
Doc. MUDr. Andrea Burgetová, Ph.D., přednostka Radiodiagnostické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze dodává:
„Vyšetření magnetickou rezonancí trvá přibližně 30 minut a je při něm podána kontrastní látka s minimálním rizikem alergických reakcí. Pacient není poté nijak omezen ve svém běžném denním režimu.“
Poměrně neobvyklým způsobem vyšetření je tzv. uroflowmetrie.
„Při vyšetření se močí do speciálně upravené toalety, tzv. uroflowmetru. Toto vyšetření pomáhá ověřit, zda zvětšená prostata způsobuje zhoršené vyprazdňování (obstrukci) dolních močových cest,“ objasňuje proces MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM, primář Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK.
Zcela nejméně častou metodou vyšetření je biopsie prostaty. Jak toto vyšetření probíhá? Lékař vám v poloze na levém boku zavede do konečníku ultrazvukovou sondu velikosti prstu, kterou změří velikost prostaty a zhodnotí eventuální podezřelá místa.
Tenkou jehlou odebere několik (většinou 10 – 14) drobných vzorků tkáně z prostaty. Tyto malé vzorky prostaty se posílají na následné histologické vyšetření. Toto vyšetření je asi ze všech nejnepříjemnější, ale zase je nejméně časté.
Urolog Jakub Fejfar toto vyšetření objasňuje:
„Právě biopsie diagnózu rakoviny prostaty potvrdí, nebo vyvrátí. Pokud se prokáže podezření na karcinom prostaty, mohou následovat další vyšetření za účelem detailnějšího posouzení stadia onemocnění, například počítačová tomografie, magnetická rezonance nebo scintigrafie kostí.
Další kontroly jsou nutné také v případě, že se biopsií neprokáže rakovina prostaty, ale při dalších krevních testech se potvrdí rychlý nárůst hodnot PSA.“
Nejčastější je však vyšetření prostaty per rectum a zároveň pomocí rozboru krve.
VIDEO: Vyšetření biopsie prostaty
Bolí vyšetření prostaty?
Vyšetření prostaty sice není dvakrát nejpříjemnější, ale pokud je prostata v pořádku, rozhodně nebolí.
Také pan Karel má z takového vyšetření obavy:
„Asi bych měl zajít k lékaři kvůli vyšetření prostaty… Mám teď poslední dobou docela problémy s močením. Jak probíhá vyšetření prostaty? Je to hodně nepříjemné nebo to dokonce bolí?”
Samotného vyšetření se bát nemusíte. Nic vás během něj bolet nebude. A pokud bude dotek lékaře na prostatě přece jen bolet, je už něco špatně, takže je dobře, že jste vyšetření podstoupil.
Urolog Jakub Fejfar z Nemocnice Nový Jičín všechny uklidňuje:
„Obavy mužů z vyšetření nejsou na místě, není sice zvlášť nepříjemné, ale jedná se jen o zhruba dvacetiminutovou kontrolu, která ale může dotyčnému zachránit život.”
Se svou zkušeností se podělil také Vladimír:
„Úvodní vyšetření není příjemné. Ale zase to není až tak nesnesitelné. Ano, zezadu vám doktor na prostatu sáhne, ale jinak je základem sono podbřišku, a to není žádný problém.
Problémem jsou dvě věci: Zaprvé – muži mají často přístup přes konečník zafixovaný jako ryze homosexuální aktivitu a zadruhé jsou tu obavy, že bude následovat operace a ta může mít pro muže vážné psychicko – fyzické následky.
To první rozhodně není pravda, ale důsledek výchovy a postojů k 4% menšině. A pánové – když to budete řešit včas, je docela možné, že budou stačit jen léky. A abyste neřekli, že jen kecám. Naposled jsem byl na kontrole teď v listopadu. Ještě mám žádanku na stanovení hladiny PSA v krvi, kam si mám skočit před další kontrolou.”
Bolí vás konečník běžně při normálních aktivitách? Anebo dokonce během vyprazdňování (teď nemluvíme o hemoroidech)? Že ne? Tak vidíte. Ani vyšetření prostaty nebolí. To, že všichni neustále zmiňují slovo, že je to „nepříjemné”, není proto, že by to bolelo, ale proto, že se vás lékař, prakticky cizí člověk, bude dotýkat na místech, kam slunce nesvítí.
Nemusíte se toho ale vůbec bát. Váš lékař je profesionál a nepovažuje toto vyšetření za vulgární, obscénní nebo dokonce dehonestující. Považuje jej za nutnou součást vyšetření ke zjištění vašeho zdraví. A věřte nám, že je tisíckrát lepší podstoupit vyšetření prostaty, než objevit rakovinné bujení příliš pozdě.
Ze své vlastní zkušenosti přitakává i padesátiletý Petr:
„Vyšetření prostaty není žádný problém. Nebolí a trvá krátce. Je ale fakt, že budeš rád až bude hotovo.”
Příprava před vyšetřením prostaty
Je nutné se na vyšetření prostaty nějak speciálně připravit? Měl byste se například vyholit, osprchovat, kompletně vyprázdnit? Co doporučují lékaři?
Před vyšetřením prostaty je nutné v prvé řadě vyprázdnit konečník. Večer před vyšetřením si proto zavedete do konečníku 1 – 2 glycerínové čípky, které vám pomohou s vyprázdněním a které jsou zcela volně k zakoupení v lékárně.
V den vyšetření ráno potom opět použijete ještě jeden další glycerinový čípek. Díky tomu budete dokonale vyprázdněn a nestane se vám pak během vyšetření žádné faux pas. Nemusíte tedy používat žádné šílené klystýry ani jiné podobné pochybné metody.
Zároveň si před vyšetřením prostaty připravte seznam všech onemocnění, operací a úrazů, které jste prodělal, seznam a dávky užívaných léků, zevrubný popis vašeho životního stylu a popis vašich aktuálních příznaků močových cest, aby měl lékař dokonalou představu.
Holit zadek si nemusíte, pokud sám vyloženě nechcete. To není povinné. A sprcha před návštěvou lékaře také není povinná, ale pro váš dobrý pocit ji doporučujeme.
KLIKNĚTE A MĚJTE PŘEHLED: Jaký je rozdíl mezi zvětšenou prostatou, rakovinou prostaty a jak tyto nemoci rozlišit?
Nemůže se mi u vyšetření prostaty postavit penis?
Vyšetření prostaty není sice pro žádného pána dvakrát příjemné, ale přesto se vám může penis během tohoto zákroku postavit.
Pan Jaroslav, 34 let, popisuje své zkušenosti z vyšetření prostaty:
„Vyšetření prostaty, které jsem nedávno podstoupil, je běžné vyšetření, které jsem absolvoval bez problémů. Po prohlídce u své praktické lékařky, jehož součástí bylo i vyšetření konečníku, jsem byl poslán na urologické vyšetření, protože mi paní doktorka zjistila větší a citlivější prostatu.
Je mi 34 roků a měla strach, aby se nezanedbal nějaký zánět. Na urologii, když jsem si odložil, jsem byl položen na gynekologické křeslo a paní doktorka mě nejprve vyzpovídala, jaké nemoci jsem prodělal, potom si oblékla na pravou ruku rukavici. Levou rukou mi prohmatávala břicho a pravou mi vyšetřovala konečník.
Nebylo to nepříjemné, navíc se mi penis ztopořil. Měl jsem obavy, abych nevystříknul semeno. Vše ale dopadlo dobře a paní doktorka i sestřička mě uklidnily, že se nemám čeho bát. Potom jsem se oblékl a paní doktorka napsala zprávu, že se jedná o přechodné podráždění prostaty. Byl jsem velmi rád, že byl výsledek pozitivní.”
Není to nic neobvyklého a může se to stát prakticky každému. U prostaty se totiž nachází spousta nervových zakončení, které stimulují topořivá tělesa v penisu. Proto může velice snadno dojít ke ztopoření penisu, a to i když se vám toto vyšetření nelíbí, není vám příjemné a rozhodně si ho nijak neužíváte.
Pan doktor nebo paní doktora jsou ovšem odborníci a určitě to nebudou považovat za nic vulgárního, nevhodného ani kompromitujícího. To se může stát naprosto každému, takže si z toho rozhodně nic nedělejte.
Kdo všechno bude přítomen u vyšetření prostaty?
U vyšetření prostaty bude přítomen ošetřující lékař či lékařka, případně může asistovat zdravotní sestřička. Je ovšem jasné, že vám toto vyšetření nebude dvakrát nejpříjemnější, takže pokud si budete přát, může být přítomen pouze lékař.
Proč je nutné absolvovat vyšetření prostaty?
Většina mužů ví, že je vyšetření prostaty důležité. Jenže proč tomu tak je? Proč je nutné vyšetření prostaty absolvovat? Taky se sám sebe ptáte, proč byste na toto vyšetření měl jít? Vždyť se cítíte dobře, nic vás netrápí a jste naprosto fit. Tak proč podstupovat něco tak nepříjemného, jako je vyšetření prostaty?
Odpověď je jednoduchá: pouze díky vyšetření prostaty lze včas odhalit rakovinu prostaty. Rakovina prostaty je druhým nejčastějším nádorem v mužské populaci a třetí nejčastější příčinou úmrtí na nádorové onemocnění u mužů v západní Evropě.
„Chlapec, který se dnes narodí, má asi šestnáctiprocentní riziko, že onemocní karcinomem prostaty, a asi tříprocentní riziko, že na toto postižení zemře,“ upřesnil prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc., zástupce přednosty urologické kliniky VFN v Praze.
Rakovina prostaty je velice zrádná v tom, že nemá prakticky žádné příznaky. MUDr. Otakar Čapoun, FEBU z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy upozorňuje:
„Jakmile se začne rakovina projevovat některým z příznaků, jako jsou problémy při močení, v moči může být patrná krev, bolesti v kostech, nebo dokonce zlomenina, je už nádor pokročilý a nevyléčitelný.
Apelujeme proto na muže, aby vyšetření podstoupili ještě v době, kdy obtíže nemají. Pokud lékař objeví onemocnění brzy, může předejít nebezpečným komplikacím, jako jsou kostní metastázy, a pacientovi ve výsledku zachránit život. Muži by se tedy vyšetření opravdu obávat neměli.“
Jaké další příznaky může mít rakovina prostaty? „Ukazatelem může být náhlý pokles sexuální výkonnosti a ztráta zájmu o sex. Další příznak začínajícího onemocnění je noční vstávání z důvodu močení či delší pobyt v prostorách WC, než bylo vždycky obvyklé,“ objasňuje docent Jaroslav Novák a zdůrazňuje: „Odkládání řádného vyšetření může způsobit, že dojde k zanedbání problému a iniciální příznaky, původně nevýrazné, se neustále pomalu prohlubují.”
V současnosti žije v České republice dle odhadů více než 60 000 mužů s rakovinou prostaty. Ale ne všichni tito muži vědí, že tímto karcinomem trpí. Ze své vlastní zkušenosti mluví i mladý muž, který se léčí s rakovinou prostaty: „I když jsem sportovec, nikdy jsem vlastně nebyl na preventivní prohlídce. Měl jsem pocit, že když mě občas zkontroluje sportovní lékař a udělá mi funkční vyšetření, že to stačí.
Pro mě tedy byla diagnóza rakoviny prostaty velký šok. Žil jsem zdravě, nekouřil, nepil, sportoval, nádorová onemocnění se v rodině nevyskytovala. Postupem času jsem zjistil, že takových je nás víc – i mladších – na první pohled silných a zdravých, přitom se stejnou diagnózou.“
Naštěstí je dnešní medicína natolik pokročilá, že dokáže včas diagnostikovanou rakovinu prostaty zcela vyléčit. „Rakovinu prostaty, je-li odhalena včas, lze velmi úspěšně léčit. Moderní diagnostika nám umožňuje vybrat pro pacienta léčbu s co možná nejmenšími nežádoucími účinky. Pokud je ale onemocnění pokročilé, dokážeme jeho průběh už jen zpomalit a zmírnit komplikace,“ apeluje na všechny muže Doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., přednosta urologické kliniky FNO.
MUDr. Otakar Čapoun, FEBU dokonce uvádí, že při skutečně velice brzkém zachycení rakoviny prostaty, nemusí k léčbě ani dojít: „V případech, kdy lékaři nádor zachytí v počátečním a málo agresivním stadiu, mohou dokonce přistoupit pouze ke sledování a monitorování stavu pacienta a na jeho celkový, tedy i sexuální život, tak nemoc dlouhé roky nemusí mít žádný vliv.“
„Na tuto nemoc jsem přišel před třemi lety. Našel jsem v novinách leták, který vyzýval k vyšetření. Protože jsem člověk, který nechodí k lékaři, když ho něco nebolí či netrápí, musela mě žena několikrát nabádat, abych si vyšetření nechal udělat. A tato nemoc je přesně o tom. Nic vás nebolí, nic vás netrápí,“ vypráví Stanislav Barák, u kterého byla zcela náhodou diagnostikována rakovina prostaty.
„Lze konstatovat, že v současné době je pacientům dostupná široká paleta léčebných postupů, které dokáží rakovinu prostaty v ideálním případě zcela vyléčit. Ovšem platí zde, že tuto šanci dostanou pouze ti pacienti, u kterých se onemocnění odhalí v raném stadiu, lokalizované pouze na prostatu.
V opačném případě lze již průběh onemocnění pouze zpomalit. Proto důrazně doporučuji dodržovat pravidelné intervaly preventivních prohlídek, ať je šance na odhalení tohoto onemocnění co největší,“ uzavírá Jakub Fejfar.
VIDEO: Fyziologie prostaty
Jak často byste si měl prostatu nechat zkontrolovat?
Pokud jste už oslavil své padesáté narozeniny, máte na vyšetření prostaty nárok zdarma jednou za dva roky při preventivní prohlídce u svého praktického lékaře. Samozřejmě ale můžete k této příležitosti navštívit také urologa. I ten vám dokáže prostatu zkontrolovat a prohlédnout.
Celé preventivní vyšetření zabere lékaři maximálně půl hodiny, takže se rozhodně nemáte čeho bát. To třeba u zubaře často strávíte mnohem více času a zažijete mnohem více bolesti a nepříjemných pocitů.
Urolog Otakar Čapoun, který působí na Urologické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, vysvětluje:
„Muži by si měli nechat udělat krevní odběr už ve 40 letech. Podle jeho hodnoty by pak měly být určeny další intervaly, kdy vyšetření PSA opakovat. Riziko vzniku rakoviny prostaty se významně zvyšuje po 50. roce života.
Každý muž by tedy v tomto věku měl pravidelně absolvovat preventivní kontroly. Muži po padesátce by měli toto vyšetření absolvovat jednou za 1 – 2 roky při preventivní prohlídce u praktického lékaře.“
Kam a kdy na vyšetření prostaty?
Na preventivní prohlídku prostaty byste tedy měl chodit zhruba jednou za dva roky. Ovšem pokud se mezi vašimi přímými příbuznými, jako je bratr nebo otec, objevila rakovina prostaty, měl byste se nechat kontrolovat jednou ročně už od svých čtyřiceti let.
V tomto případě si ale prohlídku hradíte sám, pokud vám nebyly diagnostikované žádné potíže. Není to však nijak drahé. Vyšetření prostaty v takovém případě stojí zhruba okolo 200 Kč.
Urolog Jakub Fejfar z Nemocnice Nový Jičín doplňuje:
„Při pozitivní rodinné anamnéze na rakovinu prostaty se lékař zaměří na vyšetření prostaty konečníkem a výsledek laboratorních testů. Při podezření na onemocnění prostaty praktický lékař doporučí pacienta ke specializovanému urologickému vyšetření.“
Stejný názor má i doc. MUDr. Jaroslav Novák, CSc., primář Urologického oddělení FN Bulovka v Praze:
„Každý muž, v jehož rodině – dědeček, otec, sourozenci – se vyskytují nebo vyskytla zhoubná onemocnění prostaty, by měl nejpozději ve 40 letech už z tohoto důvodu navštívit jak praktického lékaře, tak urologa.
Jestliže v rodinné anamnéze potíže s prostatou nejsou, může k lékaři tohoto oboru zajít o 10 let později. Objeví-li se akutní potíže, je třeba navštívit lékaře a nechat se vyšetřit ihned.”
Jaká onemocnění odhalí vyšetření prostaty?
Ovšem rakovina prostaty není jediným onemocněním, které vyšetření prostaty dokáže odhalit. Patří mezi ně také:
Zvětšená prostata
Zvětšená prostata, nebo také jinak řečeno benigní hyperplazie či nezhoubné zvětšení prostaty, trápí až 60 % šedesátníků a až 80 % osmdesátníků. Prostata se totiž mužům už od 30 roku jejich života postupně zvětšuje.
Není to sice růst o několik centimetrů ročně, ale přesto je tento růst natolik citelný, že muži po padesátce často trpí bolestivou erekcí, inkontinencí, častým nutkáním na malou, nočním buzením kvůli nutnosti močit apod.
Pokud lékař během vyšetření prostaty zjistí, že je vaše prostata příliš velká, může přejít ke specifické léčbě, která vám pomůže. Zároveň vám předepíše účinné léky, případně vám doporučí doplňky stravy, které vám také mohou pomoci.
Zánět prostaty
U mladších mužů je zase běžné, že lékař objeví během vyšetření prostaty zánět prostaty. Ten je obvykle způsobem bakteriální infekcí, ke které může dojít například pohlavním stykem, nebo špatnými hygienickými návyky.
Jak takový zánět prostaty odhalíte? Poměrně jednoduše. Mezi časté příznaky totiž patří hodně bolestivé a časté močení, bolesti v dolní části zad i v genitáliích, horečka, někdy i krvavý výtok. Takové příznaky tedy rozhodně nepřehlédnete.
VIDEO: Po vyšetření prostaty – rakovina prostaty
Hodnoty PSA a vyšetření prostaty
Naše povídání o vyšetření prostaty zakončíme krevními testy, a to konkrétně PSA. Tato zkratka zde již několikrát padla. O co se jedná? Jaké hodnoty PSA jsou v normě? Jaké hodnoty PSA se objeví při rakovině prostaty? A co to pro vás znamená?
Vše vysvětlujte Jakub Fejfar z Nemocnice Nový Jičín:
„Prostatický specifický antigen, zkráceně PSA, je bílkovina, která je tvořena buňkami prostatických žlázek. Buňky těchto žlázek vylučují tekutinu, která se stává součástí ejakulátu vycházejícího z penisu při pohlavním vyvrcholení.
Malé množství tohoto antigenu se dostává do krevního oběhu, a proto může být detekováno z krevního vzorku. Samotný PSA není nebezpečný, ale jeho zvýšená hladina může signalizovat problém týkající se prostaty.“
Vyšetření PSA se provádí z malého vzorku krve pomocí přesné laboratorní metody a jeho hodnoty se udávají v nanogramech na mililitr (ng/ml). Hodnoty PSA do 2,5 ng/ml jsou zcela v normě. „Je-li hodnota PSA ale vyšší než 2,5 ng/ml nebo ukáže vyšetření konečníkem nějakou nepravidelnost nebo zatvrdnutí, je potřeba doplnit informace o biopsii, tedy odběr vzorku tkáně,“ popisuje docentka Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA., přednostka Onkologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol v Praze.
Se svým příběhem se nám svěřil i pan Roman z Brna:
„Je mi 55 let a můj celkový zdravotní stav je dobrý. Při preventivní prohlídce mi byla z krve zjištěna vyšší hodnota PSA (7,2 ng/ml). Tak jsem absolvoval biopsii prostaty, při níž mi odebrali 16 vzorků. Výsledky z histologie byly 14 vzorků negativních a 2 pozitivní.
Doktor v onkoporadně mi řekl, že prostatu mám karcinomem ohraničenou. Podstoupil jsem následně scintigrafii skeletu, RTG plic a ultrazvuk jater. Vše bylo v pořádku. Nyní čekám na vyjádření lékařů, zda mě budou operovat nebo podstoupím ozařování spojené s hormonální léčbou.”
S věkem navíc hodnoty PSA postupně rostou, a to zhruba o 1 ng/ml za dekádu. Proto je jasné, že starší muži budou mít tyto hodnoty o trochu vyšší než mladší. Každopádně ale výsledky do 2,5 ng/ml jsou zcela v pořádku a není se čeho strachovat. Jako správná hodnota PSA je považována hladina 1,5 ng/ml.
Pokud vám během tohoto krevního testu lékař naměří hodnotu PSA nad 2,5 ng/ml, ještě nemusíte malovat čerta na zeď. Výsledky jsou většinou v takovém případě doplněny ještě o další vyšetření. Jako hraniční hodnota je považována koncentrace až 4 ng/ml.
Navíc hodnoty PSA nejsou nikdy zcela jednoznačné. Svou roli může hrát také velikost prostaty i rychlost vzestupu koncentrace PSA. Proto je nutné posuzovat celkový stav pacienta s ohledem i na další vyšetření. Někdy totiž může být hodnota PSA zvýšená, a přesto rakovinu prostaty mít nemusíte.
„Nevýhodou PSA je jeho nízká specificita, tedy řada pacientů se zvýšenou hladinou PSA podstoupí biopsii prostaty s normálním (negativním) výsledkem. Zobrazovací metody neměly doposud zásadní vliv na vyhledávání karcinomu prostaty. Až využití magnetické rezonance přineslo výrazný posun v možnosti zobrazit podezřelá ložiska a odebrat kromě vzorků „naslepo“ také cílené vzorky z těchto podezřelých ložisek,“ uzavírá celé povídání MUDr. Otakar Čapoun, FEBU, z Urologické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.
Pánové, nebojte se vyšetření prostaty! Není vůbec bolestivé a naopak vám spoustu bolesti a nepříjemností může ušetřit. Máte k tomuto tématu ještě další otázky? Neváhejte se na nás obrátit s dotazem. Rádi vám pomůžeme.
DALŠÍ ČLÁNKY O PROBLÉMECH S PROSTATOU