Vyšetření varlat – jak přesně probíhá, kde vám varlata vyšetří a jak se připravit?
Přiznejme si to, vyšetření u pánského lékaře asi nemá nikdo z nás rád. Nikdo z nás není rád, když musí jít za lékařem, nikdo z nás se nerad svěřuje se svými obtíži cizímu člověku a co víc, nikdo z nás nerad obnažuje své nejintimnější partie, byť před lékařem, který je odborníkem na svém místě.
Pokud ale chceme být zdraví a mít spokojený, bezproblémový život, jednou za čas nás taková návštěva nemine. Ale nebojte, rozhodně se není čeho bát.
Pojďme si v tomto článku projít krok za krokem, jak probíhá vyšetření varlat. Jak to celé bude probíhat? Co všechno se na něm bude dít? Jak vás bude lékař vyšetřovat? A bude něco z toho třeba bolet? Na všechny tyto otázky si společně odpovíme. Pojďme se pustit do toho.
Table of Contents
Kam na vyšetření varlat?
Začneme ale úplně nejzákladnější otázkou – kam byste měl jít na vyšetření varlat? Ať už jsou vaše potíže jakékoliv, nejprve navštivte svého praktického lékaře. Ten už vás velmi dobře zná, zná vaši zdravotní historii a ví, jaké jsou vaše predispozice. Prohlédne vás, změří vám krevní tlak a vyšetří vaši moč. Pokud se mu to nebude zdát, může vás poslat na vyšetření varlat k urologovi.
K urologovi se ale můžete objednat rovnou sám, nemusíte mít doporučení od praktického lékaře. Takže pokud se vám nechce k „obvoďákovi”, můžete se rovnou objednat k urologovi.
ČTĚTE TAKÉ: Sexuolog, androlog a urolog – v čem se liší a s čím vám přesně pomohou?
Urologické kliniky v ČR, kde vám mimo jiné vyšeří i varlata
Zde jsou některé vybrané urologické kliniky z České republiky, kam se můžete objednat:
České urologické ambulance v krajských městech
UroKlinikum - urologická klinika Praha | Budějovická 778/3a (2.patro) Praha 4- Pankrác, 140 00 | +420 608 827 761 ambu@uroklinikum.cz |
Fakultní nemocnice v Motole | V Úvalu 84, Praha 5, 150 06 | +420 224 431 111 |
Urocentrum Brno | Purkyňova 35e Královo Pole, Brno | +420 549 257 130 |
Urologická ambulance | Poliklinika Viniční 235 615 00 Brno - Židenice | +420 733 502 154 vinicni@uromeda.cz |
Urologická ambulance Fakultní nemocnice Ostrava | 17. listopadu 1790/5 708 52 Ostrava-Poruba | +420 597 373 051 |
Urologické oddělení Vítkovické nemocnice | Zalužanského 1192/15, 703 84 Ostrava - Vítkovice | +420 595 633 582 info@vtn.agel.cz |
Urologická ambulance MEDKONSULT s.r.o. | Balcárkova 8 779 00 Olomouc | +420 585 414 511 medkonsult@medkonsult.cz |
Urologie - Krajská nemocnice Liberec | Husova 357/10 460 63 Liberec | +420 602 411 392 urologie.objednavky@nemlib.cz |
Kdy navštívit urologa?
Zmínili jsme „nějaké potíže”, které by vás měly k lékaři dovést. To je ale příliš neurčité. O jaké potíže se vlastně jedná? Co by mělo být tím spouštěčem, který vás přiměje na nic nečekat a navštívit okamžitě praktického lékaře nebo urologa?
- Objeví se u vás krev v moči,
- objeví se krev ve spermatu,
- bolí vás varlata nebo nadvarlata,
- vaše varlata z ničeho nic změnila tvar,
- změnila se vám barva varlat,
- nahmatáte si bulku na varlatech,
- trpíte poruchami erekce.
To všechno jsou výstražná znamení, že něco není v pořádku a měl byste co nejdříve navštívit lékaře.
Petr, 19 let:
„Dnes jsem si všiml, že mám ve svém ejakulátu krev. Zkoušel jsem hledat na netu, ale dočetl jsem se jen to, že je to rakovina varlat apod. Jenže nikde žádnou bulku nemám.
Mám docela strach, je mi 19 let. Chtěl jsem se zeptat, co by to tedy mohlo znamenat? Máte s tím někdo zkušenosti?”
Ano, rakovina varlat skutečně může být strůjcem celého problému, ale není tomu tak zcela nutně ve všech případech.
„Je jasné, že máte obavy i z něčeho vážného, nádor se ale potvrdí jen v 3,5 procentech případů. Určitě ale vyhledejte lékaře, ten určí přesnou příčinu,” uklidňuje pacienty sexuoložka MUDr. Petra Sejbalová.
Nejčastěji se muži potýkají s diagnózou rakoviny prostaty. Rakovina prostaty je v Česku ročně diagnostikována u více než 6 500 mužů. Na druhém místě stojí rakovina varlat. Ta je často diagnostikována mladým mužům ve věku 20 až 40 let.
MUDr. Otakar Čapoun, FEBU z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy upozorňuje:
„Jakmile se začne rakovina projevovat některým z příznaků, jako jsou problémy při močení, v moči může být patrná krev, bolesti v kostech, nebo dokonce zlomenina, je už nádor pokročilý a nevyléčitelný.
Apelujeme proto na muže, aby vyšetření podstoupili ještě v době, kdy obtíže nemají. Pokud lékař objeví onemocnění brzy, může předejít nebezpečným komplikacím, jako jsou kostní metastázy, a pacientovi ve výsledku zachránit život. Muži by se tedy vyšetření opravdu obávat neměli.“
Po 45. roku věku už by potom měly být návštěvy urologa na pravidelné bázi z důvodu prevence právě před zmíněnou rakovinou prostaty.
V tomto článku se ale zaměříme na případy, kdy se nejedná o preventivní prohlídku, ale kdy máte nějaké akutní problémy.
Se svou vlastní zkušeností se s námi podělil pan Miroslav:
„Moje problémy začaly tím, že mi ztvrdlo pravé varle. Bylo mi to divné, ale moc jsem to neřešil. Nějaké zdravotní problémy jsem si začal připouštět až v době, kdy mé varle začalo nabírat na objemu. Bylo stále větší a větší.
To mě trochu zneklidnilo, tak jsem asi po půl roce, kdy už bylo asi tak dvakrát větší než zdravé varle, začal hledat na internetu a opravdu jsem našel, že by se mohlo jednat o nádor. Můj stav se postupně zhoršoval, až jsem skončil v nemocnici.
Jednoho večera při návratu domů jsem pocítil řezavou bolest v podbřišku, ze které se mi dělalo nevolno. Zůstal jsem stát a věděl jsem, že již neudělám ani krok. Chtěl jsem se posadit, ale bolelo to ještě víc, tak jsem raději zůstal stát.
Lékařka mi v nemocnici oznámila, že mám rakovinu varlete a metastáze v břiše a plicích.”
Jak probíhá vyšetření varlat?
Konečně se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, kvůli čemu jste taky tady – jak to vlastně celé probíhá? Co vám všechno bude lékař dělat? Kam všude vám sáhne? A zda to bude bolet?
Nejprve se k urologovi objednáte na nějaký konkrétní den a čas. Na prohlídku budete vyzván, abyste si s sebou přinesl vzorek ranní moči. Stačí se vymočit hned po probuzení třeba do prázdné zavařovací sklenice.
TIP PRO VÁS: Abyste na to ráno nezapomněl, nachystejte si sklenici nebo nějakou nádobu večer předem přímo na toaletu nebo někde vedle toalety.
Před vyšetřením je dobré se osprchovat a samozřejmostí je čisté spodní prádlo.
Holit se ale v intimních partiích nemusíte. A to ani v případě, že jste skutečně hodně zarostlý. Lékař je profesionál, takže nebude nijak hodnotit váš porost. Toto vyšetření je pro něj denní rutinou. Před vyšetřením vám tedy stačí základní hygiena – sprcha a čisté spodní prádlo.
Jakmile dorazíte na místo, odevzdáte vzorek ranní moči a počkáte na vyzvání v čekárně. Jakmile na vás dojde řada, zavolá si vás pan doktor do ordinace.
Vše začíná rozhovorem. Pan doktor se vás zeptá na to, co vás trápí a co vás vlastně přivádí do jeho ordinace. Jak dlouho už potíže máte, jak se projevují a kdy jste si jich poprvé všiml.
Nebojte se mu upřímně a dopodrobna na všechny jeho otázky odpovědět. Kdo jiný by měl slyšet pravdu, než právě váš lékař?!
Gynekolog MUDr. Petr Hrubeš radí:
„Když půjdete k lékaři, nikdy mu netvrďte, že si myslíte, že máte rakovinu varlete. Jen mu popište svoje problémy a diagnózu nechte na něm.
A připravte se na otázky typu: Jak dlouho na sobě příznaky pozorujete, jestli vás varlata bolí, a když, tak jakým způsobem (pořád, jenom vsedě atd.). Pomůžete tím lékaři lépe a rychleji určit příčinu vašich problémů.“
Po rozhovoru přichází na scénu méně příjemná část vyšetření, a to hmatové vyšetření varlat. Ano, bohužel k tomu musí dojít. Ale uvědomte si, že jen tak lékař může posoudit, zda jsou vaše varlata v pořádku. A věřte, že za ta čtyři slova „Vaše varlata jsou zdravá” těch pár minut nepohodlí skutečně stojí.
Urolog Jakub Fejfar z Nemocnice Nový Jičín všechny uklidňuje:
„Obavy mužů z vyšetření nejsou na místě, není sice zvlášť příjemné, ale jedná se jen o zhruba dvaceti minutovou kontrolu, která může dotyčnému zachránit život.”
MĚJTE PŘEHLED: Anatomie penisu – z čeho se skládá vaše chlouba a co mají části za úkol?
Jak se vyšetřují varlata u lékaře?
Nejprve se svlečete do půl těla. Lékař se na vaše varlata podívá a zhodnotí je pohledem – zda nemají nějakou neobvyklou barvu, zda jsou stejně velká či zda nevykazují nějaké jiné známky toho, že by něco mohlo být v nepořádku.
Následuje hmatové vyšetření, kdy vám lékař varlata prohmatá, aby zjistil, zda se v nich nenachází třeba nějaká skrytá boulička.
MUDr. Zdeněk Otava, FEBU z Polikliniky Budějovická uvádí:
„Drobné rezistence na varlatech mohou být i nezávažné, třeba různé cysty. Nic to ale nemění na tom, že v případě každé změny by měl muž co nejrychleji navštívit urologa.”
Pokud se mu to stále nebude pozdávat, může přejít k ultrazvukovému vyšetření varlat, kdy varlata vyšetří pomocí ultrazvukového přístroje. Ultrazvuk patří mezi základní vyšetřovací metody.
Jedná se o neinvazivní výkon, který vás nijak nezatíží rentgenovým zářením. Přirovnat ho můžeme k ultrazvuku, který se provádí těhotným ženám. Je naprosto bezbolestný. Lékař vám pomocí ultrazvukové sondy pouze zvenčí vyšetří vaše varlata. Nic hrozného.
Sonografické vyšetření varlat
Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA se ale snaží všechny uklidnit:
„Většina mužů se prohlídky bojí. Je to pro ně příliš intimní. A právě proto je nutné je podpořit a zdůraznit, že vyšetření není bolestivé a není důvod k obavám.“
Celý výše popsaný proces trvá zhruba 15 minut. Nejedná se tedy o nic dlouhého a navíc nic z výše uvedeného nebolí. Je to možná trochu nepříjemné, ale věřte, že je mnohem lepší zajít za lékařem hned a vyslechnout si „Měl jste zbytečné obavy. Vaše varlata jsou naprosto v pořádku”, než se doma užírat obavami a strachem a mezitím nechat svůj problém dorůst do neléčitelných velikostí.
Důležitost lékařského vyšetření zmiňuje i ředitelka Nadačního fondu Petra Koukala Kamila Lukášková:
„Bohužel stále platí, že s pravidelnou prohlídkou lékaře jsou u mužů stále spojená značná tabu – stud, pocit ztráty „chlapáctví“, strach, že se potvrdí onemocnění, pocit „přeci se to nemůže stát mně“.
Pravidelné prohlídky jsou přitom bezbolestná věc a pokud se nedej bože i nález objeví, při jeho včasném odhalení je vysoká pravděpodobnost na uzdravení.”
Ultrazvukové vyšetření varlat
Mám se před vyšetřením varlat bát?
Určitě se vyšetření varlat nebojte. Jak už bylo několikrát řečeno, nebolí to.
Mnozí pánové se ale nebojí tolik bolesti, jako toho, že na ně bude sahat cizí chlap, nebo že se mu nedej bože jeho penis během vyšetření ztopoří.
Tak zaprvé – stejně jako gynekologové nejsou jenom ženy, tak ani urologové nejsou pouze muži, takže klidně můžete narazit na uroložku lékařku ženu.
A za druhé – lékař je profesionál a odborník, a ví, že když vám sáhne do intimních partií, že se vám může penis ztopořit. To je ale naprosto normální a naopak můžete být rád, neboť pevná erekce značí pevné zdraví. Vězte, že se i ženy u gynekologa mnohdy vzruší. Jen se tím následně samozřejmě nechlubí. Ale je to naprosto normální.
Některým mužům pomáhá myslet během vyšetření na něco jiného, neerotického. Například na pracovní povinnosti, na domácí práce, které vás ještě ten den čekají, nebo na cokoliv, co vás zkrátka nevzrušuje. Ale i kdyby se vám penis ztopořil, rozhodně to nevadí a není to žádná tragédie.
MUDr. Romana Pavelková vysvětluje, jak takové vyšetření probíhá:
„Postup při vyšetření obnáší základní pohovor s pacientem zahrnující dobu trvání potíží, přidružené choroby, rodinou anamnézu a podobně.
Dále vlastní klinické vyšetření a laboratorní vyšetření moči, pokud je nutné i vyšetření krve, u mužů nad 50 let i preventivní vyšetření PSA – prostatického specifického antigenu, jehož hladina je zvýšena u nádorového onemocnění prostaty a podobně. Dalším vyšetřením je pak ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře.”
MĚJTE PŘEHLED: Bolest v podbřišku u mužů – 11 obvyklých příčin a metody léčby.
Jak často chodit na vyšetření varlat?
Pokud máte akutní problémy, je jasné, že k urologovi zavítáte hned, bez přemýšlení. A dokud svůj problém společně nevyřešíte, mohou být tyto návštěvy častější.
Pokud vás ale žádné problémy netrápí, navštívíte jej až po 45. roku věku v rámci preventivní prohlídky, a pak vždy každé dva roky.
Urolog Otakar Čapoun, který působí na Urologické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, radí:
„Muži by si měli nechat udělat krevní odběr už ve 40 letech. Podle jeho hodnoty by pak měly být určeny další intervaly, kdy vyšetření PSA opakovat.
Riziko vzniku rakoviny prostaty se významně zvyšuje po 50. roce života. Každý muž by tedy v tomto věku měl pravidelně absolvovat preventivní kontroly. Muži po padesátce by měli toto vyšetření absolvovat jednou za 1 – 2 roky při preventivní prohlídce u praktického lékaře.“
MĚJTE PŘEHLED: Zánět varlat se léčí jednoduše, je ale potřeba ho správně diagnostikovat.
Je vyšetření u urologa hrazeno pojišťovnou?
Preventivní vyšetření varlat i prostaty u urologa je vždy hrazeno pojišťovnou. U akutních problémů záleží na vyhodnocení vašeho lékaře. Některé zákroky jsou hrazené pojišťovnou, jiné nikoliv. O tom vás ale informuje váš praktický lékař nebo samotný urolog.
Prevence nemocí varlat je nejlepší lékař
Často lékaři upozorňují na to, že se na daný problém přišlo až příliš pozdě. Že kdyby daný člověk přišel do jejich ordinace dřív, obešel by se bez nepříjemných následků, případně by byl zcela vyléčen. V případě vašich varlat to platí dvojnásob.
Nepodceňujte proto pravidelné samovyšetření varlat. Není to vůbec nic složitého ani komplikovaného. Zvládne to naprosto každý a můžete jej provozovat klidně každý týden třeba ve sprše.
Zabere vám jen pár minut, ale za zdraví to určitě stojí. Jak přesně se samovyšetření varlat provádí se dočtete v článku Samovyšetření varlat – domácí prevence rakoviny. Jak se samovyšetřit?
Pan doktor MUDr. Miroslav Louda, Ph.D., MBA doporučuje provádět samovyšetření v pravidelných intervalech:
„Vhodné je provádět samovyšetřování varlat průběžně u každého muže. Frekvence samovyšetření není nijak stanovena. Z mé praxe bych se ale přiklonil alespoň k tříměsíčnímu intervalu, nebo i kratšímu.”
Videa o samovyšetření varlat
Vyšetření varlat neodkládejte
Strach a obavy jsou typickou lidskou emocí. Všichni na světě se bojíme, že onemocníme nějakou zrádnou a nepříjemnou nemocí. Nikdo z nás to nechceme slyšet. To je naprosto normální. Myslete ale na to, že když budete své příznaky ignorovat, vaše problémy samy od sebe nezmizí.
Doktor MUDr. Miroslav Louda, Ph.D., MBA z Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové, který patří mezi přední české kapacity v oboru, vysvětluje:
„Nádor varlete je život ohrožující nemocí. Pacienti se ale často stydí o svém nálezu s lékařem promluvit, nebo jej tají před svým okolím.
Není výjimkou pacient s několikaměsíční anamnézou rezistence na varleti, o které ví a nikomu se nezmíní.”
A pokud budete prohlídku u lékaře příliš dlouho odkládat, může vaše onemocnění, jestliže tam nějaké je, přerůst do takových rozměrů, že už vám nebude pomoci.
A co je lepší? Přečkat 15 minut u lékaře a odcházet s vědomím, že budete naprosto zdráv, anebo se několik týdnů, nebo dokonce měsíců užírat doma obavami a pak zjistit, že už vám není pomoci?!
Pan Josef nám popsal chvíli, kdy zjistil, že má rakovinu varlat:
„Já jsem na rakovinu přišel ve vaně, když jsem se koupal a měl jsem najednou jedno varle velké cca 6 cm. A ještě mě bolela třísla.
Šel jsem tedy k lékaři, kde mě vyšetřil, a ještě mě poslal do jiné nemocnice, kde mi potvrdili, že mám nádor ve varleti. A pak to začalo, ráno vyšetření a odpoledne jsem už ležel v nemocnici a čekal na operaci.”
Proto se toho nebojte. Lékař je profesionál a odborník a je tady od toho, aby vám pomohl. Buďte k němu naprosto upřímný, klidně se mu svěřte se svými obavami, ale navštivte jej. Uvidíte, že se vám bude mnohem lépe dýchat, jakmile budete vědět, že je všechno s pořádku, než nyní, kdy nevíte, na čem jste.
Další články o nemocích varlat a jejich nejrychlejší léčbě